Cumhurbaşkanı Erdoğan resti çekti, Asla geri adım yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanı Erdoğan resti çekti, Asla geri adım yok!
25.07.2019 11:49:26

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan resti çekti, Asla geri adım yok!

Türkiye’nin S-400 hamlesiyle başta ABD olmak üzere Avrupa’dan yükselen yaptırım tehditlerine karşı Cumhurbaşkanı Erdoğan resti çekti.

Türkiye’nin tehditlere boyun eğmeyeceğini vurgulayan Erdoğan “Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecek” mesajını verdi.

Bundan 96 yıl önce Türkiye’nin ayaklarına vurulan prangaları kırarak bağımsızlık metnine dönüşen Lozan Antlaşması’nın yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Batı’dan yükselen yaptırım çığlıklarına Türkiye’nin asla boyun eğmeyeceği yönünde bir mesaj yayınladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir.” ifadelerini kullandı.

İstiklal Mücadelesi’ne 100. yıl vurgusu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erdoğan, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajda “Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş senedi olan Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasının 96’ncı yıl dönümüne ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” değerlendirmesinde bulunan Erdoğan, bu yılın aynı zamanda İstiklal Mücadelesi’nin başlangıcının da 100’üncü yıl dönümü olduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında ayrıca “Dünyanın en güçlü ordularına karşı verdiğimiz Milli Mücadele, ülkemizin bağımsızlık belgesi olan Lozan Antlaşması’yla taçlanmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, bir asır önce olduğu gibi bugün de bağımsızlığına, bekasına, vatandaşlarının huzur ve güvenliğine yönelik her türlü tehdidi bertaraf edecek güce ve kararlılığa sahiptir” dedi.

Batı’nın küstah tehditleri

S-400 sözleşmesinin imzalandığı Nisan 2017’den beri durmadan Türkiye’ye yöneltilen yaptırım tehditlerinin ardı arkası gelmiyor. Zira Beyaz Saray’da yaptırım çığlıkları atan senatörler, Trump’ı kışkırtarak karşı hamle yapmaya zorlarken Avrupa Yatırım Bankası Türkiye’ye yeni kredi vermeyi yıl sonuna kadar durdurma kararı aldı. Üstelik Avrupa Yatırım Bankası (EIB) devlet ile bağlantılı kurumlara yeni finansman sağlamama kararını açıklarken söz konusu bir yıllık süreçte Türkiye’nin stratejisini gözden geçireceği yönünde küstah ifadelere de yer verdi.

Doğu Akdeniz mesajı

Türkiye’nin son dönemde attığı adımlara özellikle dikkati çeken Erdoğan “Son dönemde Doğu Akdeniz’de ve Suriye’nin kuzeyinde attığımız adımlar, milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hak, hukuk ve menfaatlerini koruma hususundaki hassasiyetimizi açıkça ortaya koymuştur. Örtülü veya açık hiçbir yaptırım tehdidi Türkiye’yi haklı davasından vazgeçiremeyecektir” sözleriyle Türkiye’nin geri adım atmayacağını vurguladı.

Diriliş Postası

Türkiye Erdoğan S-400 Suriye Doğu Akdeniz ABD
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert