Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinema Sektörü temsilcilerine ev ödevi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinema Sektörü temsilcilerine ev ödevi
01.02.2019 12:09:52

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Sinema Sektörü temsilcilerine ev ödevi

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sinema sektörü temsilcileri ve sanatçılardan oluşan heyeti Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde kabul etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un da hazır bulunduğu kabulde; yapımcılar Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Çağrı Özeren, Necati Akpınar, Fatih Aksoy, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Raci Şaşmaz, Şükrü Erol Avcı, Elif Dağdeviren, Bahadır Özdener, oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar, yönetmen Onur Tan ve Mahzun Kırmızıgül, oyuncular Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ ile yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan yer aldı.

“TÜRK KÜLTÜR VE TARİHİNİ YANSITAN FİLMLER DAHA FAZLA ÇEKİLMELİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabulde, sinema sektörünün uluslararası alanda çok daha güçlü hâle gelmesi gerektiğine değinerek Türk kültür ve tarihini yansıtan filmlerin daha fazla çekilmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kültür sanat alanında bir sıçramanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak sektör için devlet yöneticileri olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kabulde yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan, Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan yasa teklifinin geçtiğimiz günlerde kısa sürede TBMM Genel Kurulu’na gelerek yasalaşmasına işaret ederek sorunlarının çözümü noktasında daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi. Sektörün tüm paydaşlarıyla ilk kez bu kanun dolayısıyla bir araya geldiklerini belirten Yılmaz Erdoğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sektörün sorunlarının çözümünde gösterdikleri hassasiyetleri ve kabulleri dolayısıyla teşekkür etti.

Senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, sektörün yıllardır devam eden ve âdeta kemikleşmiş bir sorununun 15 günde yasa çıkarılarak çözüldüğünü gördüklerini dile getirerek, “Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik. Sağladığınız birlik sayesinde artık bizim aramızda ayrılık gayrılık olmaz” dedi. Oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar millî sinema ve geleceği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirtirken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yasayı onayını “tarihî bir imza” olarak niteledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, gerçekleştirdikleri çalıştaylara devam edileceğini, sektörün sorunları dinlenerek yine çözüm üretmede aynı hızla ilerleneceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sinema sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER