Danıştay Samsun Sheraton’un inşaatına olur veren Kıyı Kenar Kararını iptal etti
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Danıştay Samsun Sheraton’un inşaatına olur veren Kıyı Kenar Kararını iptal etti
11.09.2019 09:28:28

 

Danıştay Samsun Sheraton’un inşaatına olur veren Kıyı Kenar Kararını iptal etti

​Samsun Mimarlar Odası’nın Samsun Sheraton Otel’in inşaatının İmar Kanununa aykırı bir şekilde başlanılmaması açmış olduğu davalardan bir tanesinin yerel mahkeme tarafından verdiği karar Yargıtay tarafından da onaylandı.

Buna göre Samsun Sheraton’un inşasını mümkün kılabilmek için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2010 yılında değiştirilen Kıyı Kenar Çizgisi Yargıtay tarafından iptal edildi.

Samsun Mimarlar Odası, Samsun Sheraton Otel’in inşa edilebilmesi için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Daire Başkanlığı yapacağım bahanesiyle Bakanlığa müracaat ederek değiştirilmesini sağladığı kıyı kenar çizgisi için 2010 yılında Samsun Bölge İdare Mahkemesi'ne açtığı dava reddedilmesi üzerine konuyu Danıştay'a taşımıştı.

Danıştay davayı reddetmesi üzerine Mimarlar Odası temyiz talebinde bulundu. Temyiz talebini değerlendiren Danıştay 14. Dairesi, ret kararını bozdu, davanın yeniden görülmesi için dosyayı Samsun 1.İdare Mahkemesi'ne gönderdi.

Şimdi Ne Olacak

Samsun Sheraton Oteli’nin inşası için Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından İtfaiye Daire Başkanlığı yapacağım bahanesiyle Bakanlığa sunulan ve Bayındırlık Bakanlığı tarafından onaylanan 2010 yılı Kıyı Kenar Çizgisinin bir hükmü kalmadı.

Yerel Mahkemenin kararını iptal eden Danıştay Kararıyla Samsun Sheraton Oteli’nin Proje İmar Mevzuatı ve Kıyı Kenar Kanuna göre yasal dayanakları da ortadan kalkmış oldu.

RUHSAT İPTAL DAVASI DA VAR

Diğer yandan Samsun mimarlar Odası Binanın Ruhsatı için açmış olduğu davanın ise Oda’nın lehine sonuçlanması bekleniyor.

Samsun Sheraton’un ruhsat iptal kararının çıkması durumunda Samsun Mimarlar Odası Sheraton’un kapısına kararı asarak sembolik olarak kapatma kararı uygulayarak dosyayı tarihin tozlu raflarına emanet edecek. 

Samsun Sheraton Samsun Büyükşehir Belediyesi Kıyı Kenar Çizgisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert