Dengeli Kaygı Bizi Korur!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dengeli Kaygı Bizi Korur!
20.03.2020 17:28:59

 

Dengeli Kaygı Bizi Korur!

Son dönemde yaşanan toplumsal kaygı hakkında bilgilendirmede bulunan Uzm. Dr. Güngör Meydan, kaygının belirli düzeyde tutulmasının koruyucu bir durum olduğunu söyledi.

İnsan hayatını tehdit eden durumların tüm insanlar üzerinde toplumsal bir kaygı durumu oluşturarak olumsuz etkilere yol açtığını ifade eden VM Medical Park Samsun Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan, “Duygusal açıdan bir olaydan etkilenmek için mutlaka bir ruhsal sorunumuzun olması gerekmiyor. Birey ve toplum olarak son günlerde yaşadığımız kaygılar koronavirüs salgını ile ilintilidir. Aslında bu kaygı belirli bir düzeyde olması gereken, tedbir almamızı sağlayan koruyucu bir durumdur. Bu dönemde kaygıyı sağlıklı düzeyde tutmak için bilgi kirliliği olan sosyal medyayı takip etmek yerine bilim otoritelerine ve yetkili kurumlara itibar etmeliyiz” dedi.

 

Bedeninize iyi bakıp ruhsal dayanıklılığınızı artırın

İçinde bulunduğumuz durumun ruhsal sorunları olanları, sağlık çalışanlarını ve çocukları daha fazla etkileyebileceğini söyleyen Uzm. Dr. Güngör Meydan, “Psikolojik etkilenme, ruhsal dayanıklılığımızla yakından ilgilidir. Bunun için bu dönemde ruhsal dayanıklılığımızı artırmak için bedenimize iyi bakalım, iyi beslenelim, bolca uyuyalım. Bu dönemin ve mevcut duygularımızın geçeceğini kendimize sık sık hatırlatalım” diye konuştu.

 

Umudunuzu yüksek tutun

Psikolojik dayanıklılığı düşmüş kişilere bu dönemde Koronavirüs ile ilgili haberleri izlememesi önerisinde bulunan Uzm. Dr. Meydan, zor günleri nasıl atlatabileceğimiz konusunda şunları söyledi: “Devletin uyarıları ışığında günlük aktivitelerimizi yapalım, sevdiklerimize kendimize zaman ayıralım. Olumlu düşüncelerimizi ortaya çıkarıp bunları kendimize sık sık hatırlatalım, umudumuzu yüksek tutalım. Bütün bunlara rağmen yaşam kalitemiz düşüyorsa bir uzmandan destek alalım” şeklinde konuştu.

sikiyatri Uzmanı Dr. Güngör Meydan Psikolojik koronavirüs salgını
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert