Depresyondaysanız Mutlaka Bir Uzmandan Destek İsteyin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Depresyondaysanız Mutlaka Bir Uzmandan Destek İsteyin!
18.01.2019 15:21:27

 

Depresyondaysanız Mutlaka Bir Uzmandan Destek İsteyin!

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr. Kardem Açıkyürek, Depresyon nedir. Nasıl tedavi edilir? sorularına cevap verdi.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Psikiyatri Uzmanı Uzm.Dr. Kardem Açıkyürek, ”Gündelik yaşamda her insan zaman zaman mutsuz, isteksiz hissedebilir, uyku ya da iştah bozuklukları, enerji azlığı yaşayabilir. Depresyonda ise kişi en az iki hafta boyunca hemen her gün; İsteksizlik, keyifsizlik, yaşamdan zevk almama, kendine saygıda azalma, gelecekten umutsuzluk, motivasyon kaybı, düşüncede yavaşlama, dikkatte azalma, enerji azlığı, uyku ve iştahta artma ya da azalma, intihar isteği gibi belirtilerden çoğunu yaşamaktadır. Yaşanan bu belirtiler kişinin günlük işlerini, aile ve çevre ilişkilerini olumsuz etkiler hale gelebilir.

HER YAŞTA ORTAYA ÇIKABİLİR

Hemen her yaşta depresyon ortaya çıkabilir. Genellikle kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir.  Genetik yatkınlık, stresli çevresel yaşam olayları,  bazı fiziksel hastalıklar ya da ilaçlar depresyona neden olabilir.

Uygun şekilde tedavi edilmezse hafif düzeyden ağır düzeye kadar ilerleyebilen bu rahatsızlık başka ruhsal hastalıklarla da birlikte görülebilir. Hatta intihar riski nedeni ile kişinin hayatını tehdit eden bir hal alabilir.

İLAÇ TEDAVİSİ ÖNEMLİ

Depresyon ilaç tedavileri ve psikoterapi teknikleri ile tedavi edilir. Antidepresan ilaçlar kişinin yaşı, cinsiyeti, genel fiziksel durumu, depresyonun şiddeti, eşlik eden başka ruhsal rahatsızlıklar varsa bunlar da göz önünde bulundurularak seçilir. İlk kez bir depresif bozukluk yaşayan kişinin en az 6-9 ay uygun antidepresan ilaçla tedavisi gerekir. Tedavi uyumunun bozuk olması ya da tedavinin doktor önermediği halde kesilmesi depresyonun yineleme ya da kronikleşme ihtimalini arttırabilir. İlaç doktor kontrolünde kullanılmalı, aniden kesilmemeli,  belirtilerin iyileşme durumuna göre dozu ayarlanmalı ya da gerekliyse başka ilaçlarla ve psikoterapi ile desteklenmelidir. " diyerek sözlerine son verdi.

Depresyon nedir psikoterapi Antidepresan ilaçlar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER