Dikkat Bu Seçim Farklı Oylarınız boşa gitmesin!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dikkat Bu Seçim Farklı Oylarınız boşa gitmesin!
21.06.2018 09:39:13

 

Dikkat Bu Seçim Farklı Oylarınız boşa gitmesin!

​Bu seçimde farklı! İttifaka mı partiye mi basacaksınız işte geçerli geçersiz oylar

Türkiye 24 Haziran 2018'de sandık başına gidiyor. Bu yıl iki ayrı oy pusulasında oy verilecek. Bu durum seçmende kafa karışıklığına neden oldu. “Yalnızca ittifaka oy atılabilir mi? Hem ittifaka, hem de bir partiye oy kullanabilir mi?

24 Haziran seçimlerine sayılı günler kaldı. Türkiye 24 Haziran'da, Cumhurbaşkanı ve 27. dönem Milletvekili Genel Seçimi için, iki ayrı pusulada, ayrı ayrı oy verecek. Bu durum seçmenin aklının karışmasına, “Yalnızca ittifaka oy atılabilir mi? Hem ittifaka, hem de bir partiye oy kullanabilir mi? gibi sorulara neden oluyor. Ayrıca seçmenler bu yıl bir takım ilkler ve yeniliklerle de karşılaşacak. Peki oy pusulası nasıl geçerli geçerli veya geçersiz sayılacak? Hem ittifaka hem partiye oy verilebilir mi? Yalnızca ittifaka veya partiye oy atılabilir mi?

24 Haziran seçimleri ile ilgili tüm soruların cevabı...

24 Haziran seçimlerinde bazı yenilikler seçmeni bekliyor demiştik. Bunlardan biri oy pusulalarında artık mühür bulunmaması. Üzerinde Yüksek Seçim Kurulu filigranı bulunan pusulalar, üzerinde mühür bulunmasa dahi, geçerli sayılacak. Bu seçimde bir yenilik daha seçmeni bekliyor.

Bir diğer yenilik 'Pusulaların üzerinde birden fazla mühür basılabilmesi.'

Daha önce oy pusulaları üzerinde birden fazla mühür olduğunda geçersiz sayılıyordu. 24 Haziran seçimlerinde ise hem ittifak hem partiye ayrı ayrı oy verilebileceğinden, bu durum ortadan kalkıyor. Bu durum seçmende bir takım kafa karışıklıklarına neden oldu. YSK bu bu karışıklığın giderilmesi adına bir kılavuz yayınladı. Bu kılavuzda oyların hangi durumlarda geçerli hangi durumlarda geçersiz sayıldığı durumları anlatılıyor.

 İşte YSK'nin yayınladığı o kılavuz... İttifak unvanı bölümüne "EVET" veya "TERCİH" mührünün basılması halinde, bu oy ittifakın ortak oyu sayılır.

İttifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyası partiye ayrılan alana "EVET" veya "TERCİH" mührünün basılması halinde, bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve bu oy H partisine sayılır.

Başka bir siyasi parti veya ittifak alanı dışına taşmamak kaydıyla siyasi parti ittifak alanına birden çok "TERCİH" veya "EVET" mührü basılması oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy ittifakın ortak oyu sayılır.

Bir siyası parti alanına basılan "TERCİH" veya "EVET" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması halinde diğer siyasi partinin alanına geçilmediği için oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy C partisine sayılır.

Bir siyasi parti, ittifak alanına basılan "TERCİH" veya "EVET" mührünün alanları ayıran çizgili bölgeye taşmış olması oy pusulasını geçersiz kılmaz ve bu oy B partisine sayılır.

İttifak alanı içerisinde yer alan siyası partiye ait bölüme birden fazla "EVET" veya "TERCİH" mührü basılması halinde bu oy geçerli kabul edilir ve bu oy A partisinin oyu olarak yazılır.

24 Haziran oy pusulası YSK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER