Dinleme İle Su Kaçağı Bulma İstanbul
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dinleme İle Su Kaçağı Bulma İstanbul
05.08.2018 13:38:44

 

Dinleme İle Su Kaçağı Bulma İstanbul

Su tesisatı borularının hasar görmesi sonucu borulardan dışarı sızan suların kaçak tespiti yapılarak tamir edilmesi önem teşkil eder.

Gider hatlarından döktüğümüz pis ve temiz suların borular yardımıyla dış hatlara aktarımı sırasında oluşan çatlak ve kırılmalar su kaçağı olarak adlandırılır. Su tesisatı borularının hasar görmesi sonucu borulardan dışarı sızan suların kaçak tespiti yapılarak tamir edilmesi önem teşkil eder. Küçük kaçakların önemsenmemesi durumunda ciddi sorunlara yol açan bir probleme dönüşebilir. Bu sebeple büyük küçük demeden kaçakların tespit edilmesi sonrasında müdahale edilmesi önemlidir. Su tesisatı borularında oluşan çatlakların su kaçağı tespit şubeleri tarafından kolaylıkla tespit edilmesi mümkündür. Günümüzde gelişen teknoloji yardımıyla bu sektörde de oldukça büyük adımlar atılmış ve teknolojik aletlerin ve cihazların yardımıyla su kaçağı problemleri kolaylıkla çözüme kavuşturulmaya başlanmıştır. İstanbul Tesisatçı Firmaların bu alanda verdikleri hizmetler özellikle su kaçağı yaşayan binaların termal kameralar ve dinleme cihazlarıyla keşfi yapılarak kırma dökme işlemi gerçekleştirilmeden noktaların belirlenmesi işlemi yapılır. Belirlenen noktalarda dinleme sırasında binanın tavanından ya da duvarından gelen su sesi sonrası tadilat işlemi bu noktada gerçekleşir.

Peki Su Kaçağı Neden Olur?

Su kaçağı problemi genel olarak su tesisatının ucuz fiyatlara yapılması ve kalitesiz boru kullanılması dolayısıyla olur. Su tesisatı döşenirken ustaların yaptıkları hatalar sonucu borulara verilen hasarlar ile süreç içinde bu boruların kırılıp çatlaması problemi oluşur. Su tesisatından geçen yüksek basınçlı suyun varlığı ise yine bu borulama sisteminde patlamalara ve kırıklara sebep olabilmektedir. Eski binaların zamanla yıpranması, dayanıklılığını yitirmesi ve demir tesisatlarında çürümelerin oluşması da su kaçağı problemlerine yol açmaktadır.

Su kaçağı tespiti yapılan binada var olan yapıya ilk etapta dokunmayarak teknolojik cihazların yardımıyla keşif işlemi yapılır. Bu teknolojik cihazlardan biri termal kameralar diğeri dinleme cihazlarıdır. Dinleme cihazlarıyla yer yüzeyi davanlar ve duvarlar arasında oluşan su sızıntısının ses yoluyla tespiti yapılır. Bu tespit sırasında sadece su kaçağı belirtisi veren yerlere değil dinleme cihazıyla su borusu geçen her nokta kolaylıkla kontrol edilebilir.

Tesisattaki Su Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Su kaçağı sorunu olan yerlerde bazı belirtiler baş göstermektedir. Bu belirtiler şu şekilde sıralanabilir.

  1. Duvarlarda boyaların kabarması ve dökülme yaşanması
  2. Fayans aralarından, beton altından ve seramik içerisinden su sızıntısı gelmesi
  3. Duvarlarda ve tavanlarda meydana gelen küflenme, rutubet, sararma ve pis kokular oluşması 
  4. Su saatinin kapalı olmasına rağmen dönmeye devam etmesi
  5. Özellikle banyo ve mutfak gibi su ihtiyacını karşılandığı yerlerde tavan ıslaklığı

Bu noktaların ve belirtilerin hepsi su kaçağı problemine işarettir. Durumlardan herhangi birinin gözlenmesi durumunda su kaçağı sorunu yaşanıyor demektir ve acil önlem alınması gerekir. Su kaçağı bulma konusunda tecrübeli ve bu alanda çalışan kişilerin dinleme cihazlarıyla yapacakları keşiflerde noktalar belirlenerek daha sağlıklı bir tespit yapılır. Yapılan bu tespit ile kırılacak ola bölge belli olur ve su kaçağı tesisat ustalarının müdahalesiyle tamir işlemi yapılır.

Su tesisatında hasar tespiti bu dileme cihazlarıyla kırmadan yapılır. Termal kamera ile de sorunun görüntülemesi ve büyüklüğü tespit edilir. Çoğunlukla sızmaların yaşandığı tuvalet ve banyolardaki fayans aralarından sızan suyu belirlemek bu yöntemle oldukça zahmetsiz ve kolay olmaktadır. Belirlenen sızma sonrasında gerekli tadilat işlemi ise tadilat ustaları tarafından garanti kapsamında onarılır. Su kaçağı nedenlerinin başında kalitesiz boru kullanımı gelmektedir. Özellikle pis su giderlerinde oluşan su kaçaklarının tespit edilip onarılması ve kaliteli borular ile destek sağlanması sağlık açısından önem teşkil eder. Aksi taktirde bakteri oluşumları sağlığı tehdit edebilir.

Kaynak: https://www.sukacagiistanbul.gen.tr

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER