Doktorun dikkati bebeği hayatta tuttu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Doktorun dikkati bebeği hayatta tuttu!
03.09.2018 08:55:56

 

Doktorun dikkati bebeği hayatta tuttu!

Anne adayları için gebelik süreci takibi çok önemlidir

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Bülent Sürücü 'nün anne adayını takibi ve dikkati sonucu kalp anomalisini tespit ettiği bebek hayata tutundu.

Anne adayları için gebelik süreci, ilk haftadan son haftaya kadar ciddi bir şekilde takip gerektirir. Hem anne hem de bebek için önemli bir süreç olan gebelikte yapılan tekitler hayati bir önem taşır.

Merve Candan isimli anne adayının bebeğinde oluşan Kalp anomalisi sorunu gebeliğinin erken döneminde Büyük Anadolu Hastanesi doktorlarından Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Bülent Sürücü tarafından tespit edildi.

Gebelik süreci iyi takip edilmeli

Kalp anomalisinin, büyük arterlerin transpozisyonu, anne karnında tespit edilmesi doğum sonrası yenidoğan bebeğin ölüm riskinin azaltılması için oldukça önemlidir diyerek erken teşhis ve tedavi süreci sonucu yüz güldüren sonuçlar alınabildiğini belirten Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Op.Dr. Bülent Sürücü, "Merve Candan isimli gebemizin tüm gebeliğini biz takip ettik. Aylık ultrason takiplerini yaptık. Ultrason takibi sırasında gebelikte karnındaki bebekte anne karnında iken kalp damarlarının ters oluştuğunu fark ettik. 

Bu kalp damarlarının ters olması anne karnında pek sorun oluşturmamakla birlikte bebek yeni doğduğu dönemde, bebeğin morarmasına ve oksijensiz kalmasına neden olmaktadır. Bu yüzden anne karnındaki teşhis çok önemlidir. Bizde hastamızı takip ettik ve bu kalp anomalisi için kalp cerrahisinin yapılabildiği bir hastaneye refere ettik. Bebek doğmadan önce bütün hazırlıklarının yapılıp doğar doğmaz ameliyat planlandı. Bebek doğduktan sonra bebekte çıkan damarların yerleri değiştirildi. 

Peki bu damarlar nasıl oluştu?

Kalbin sağ tarafından çıkması gereken ve Akciğere kirli kanı götüren damar sol tarafından oluşmuş, sol kalpte çıkmış. Sol taraftaki damar ise kalbin sağ tarafında oluşmuştu.

Bu nasıl bir sorun yaratıyor!

Bebek doğduğundan kirli kan götürmesi gereken damar temiz kan götürüyor. Fakat temiz kanı götürmesi gereken damarında kirli kan götürüyor. Bu da bebeğin doğduktan sonra morarmasına ve solunum sıkıntısına neden olur. Kanındaki oksijen düşer ve bebek buna dayanamaz. Beyin oksijensiz kalabilir. Bu olmasın diye hastamızı uygun şekilde başka bir sağlık kuruluşuna refere ettik ve doğru bir cerrahi müdahale ile bebeğimiz kurtulmuş oldu. Yoğun bakımda bir kaç gün yattıktan sonra şifa ile taburcu oldu. Şimdi sağlıklı bir şekilde annesinin kucağına verildi.

Anne ve bebekte gayet sağlıklı.

Fark edilmeseydi ne olurdu?

Bebek morarır, oksijensiz kalırdı ve cerrahi müdahalede geç kalınırdı. Ölüm yada engelli kalma durumu oluşurdu. Uygun koşullarda ve ciddi bir takip gerektiren bu durumlardaki bebeklerin, uygun cerrahi ile yaşam şansları çok artmaktadır. Bunun için gebeliğin başından sonuna kadar takip çok önemlidir." diyerek sözlerine son verdi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Gebelik süreci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert