Dünya Yetimler Günü, Neden İhtiyaç Duyuldu, Nasıl Doğdu…
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Dünya Yetimler Günü, Neden İhtiyaç Duyuldu, Nasıl Doğdu…
29.05.2018 14:49:04

 

Dünya Yetimler Günü, Neden İhtiyaç Duyuldu, Nasıl Doğdu…

Dünya nüfusunun 400 milyonu yetim çocuklardan oluşuyor. 100 milyon yetim her hangi bir korumadan uzak yaşıyor. Her gün 10 bin çocuk savaş, afet, hastalık, kaza gibi sebeplerle yetim kalıyor. Her 24 saatte 6 bin çocuk suç örgütleri tarafından kaçırılıyor. Yılda 2,5 milyon çocuk satılıyor. Her yıl 300 bin çocuk savaşmaya zorlanıyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı kuruluşundan itibaren öncelikli olarak yetimlere ve yetim ailelerine hizmet götürmüştür. Sponsor Destek Sistemi ile 53 ülke ve bölgede 90 bini aşkın yetime sürekli olarak destek vermekte, Yetim Dayanışma Günleri, Ramazan ve Kurban çalışmalarında ise 136 ülke ve bölgede yaklaşık 800 bin yetime dönemsel yardımlar sunmaktadır.

Bizler yetime sahip çıkmayı bir ibadet hükmünde değerlendiren bir dinin mensuplarıyız. Kuran-ı Kerim’de yirmiden fazla yerde yetimlere özel ilgi ve koruma gösterilmesi istenmiş, yetim hakları ayetler ile güvence altına alınmıştır.

Bütün bunlardan hareketle İHH İnsani Yardım Vakfı olarak İslam İşbirliği Teşkilatı’na her yılın belirli bir gününün yetimlere hasredilmesi talebinde bulunduk. İslam İşbirliği Teşkilatı Aralık 2013 tarihinde 1/40 ICHAD numaralı kararının 21. Maddesi ile her yılın 15 Ramazan gününü İslam dünyasında Yetim Günü olarak ilan ederek teklifimizi kabul etti.  

İHH İnsani Yardım Vakfı olarak her yıl Dünya Yetimler Günü’nde “yetimlik” gerçeğine kamuoyunun dikkatini çekmek ve yetim çocuklarımızı biraz olsun mutlu edebilmek amacıyla “Dünya Yetimler Günü” kararı vakfımızın çalışma yaptığı 100’ü aşkın ülke ve bölgedeki tüm partner kuruluşlara bildirilmekte, basın açıklaması yapılarak kamuoyuna dünyadaki yetim çocuklar gerçeği ile birlikte Dünya Yetimler Günü’nün mahiyeti hakkında bilgiler verilmektedir. Her yıl “yetimlik” ile ilgili raporlar Türkçe, Arapça ve İngilizce olarak hazırlanmakta ve basın açıklamaları ile gündeme getirilmektedir. Dünyanın birçok ülkesinden yetimlerimizin katılımı ile iftar programları yapılmakta, Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, TBMM Başkanlığı, ilgili bakanlıklar, Siyasi Parti Temsilcilikleri, STK’lar ile valilik, kaymakamlık ve belediyelere “Dünya Yetimler Günü” hatırlatılarak, yetim çocuklar ve ailelerine yönelik bilgilendirmelerde bulunulmaktadır.

Bu yıl beşincisi icra edilecek olan Dünya Yetimler Günü’nde kamuoyunun dikkatini yetimlik gerçeğine çekmek ve yetim çocuklarımızı biraz olsun mutlu edebilmek için yine bir dizi etkinlikler yapacağız. Bu kapsamda 13 ülkeden 40 çocuğun katılımı ile İstanbul’da çocukların eğleneceği mekânlara geziler düzenlenecek, iftarlar yapılacak, çocuklara hediyeler verilecektir. 15 Ramazan günü İHH Genel Merkezi’nde Genel Başkanımız Bülent Yıldırım ve 13 ülkeden yetim çocukların katılımı ile basın toplantısı düzenlenecek, Dünya Yetimler Günü dolayısıyla hazırlanan “Dünyanın Çocuk Karnesi” isimli raporumuz açıklanacaktır.

İHH İnsani Yardım Vakfı Dünya Yetimler Günü’
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert