Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız 2018 İzleme Ve Değerlendirme Raporunu İlgililerine Takdim Etti!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız 2018 İzleme Ve Değerlendirme Raporunu İlgililerine Takdim Etti!
17.01.2019 09:06:40

 

Eğitim Bir Sen Samsun Şube Başkanı ve Memur Sen İl Temsilcisi Hamdi Yıldız 2018 İzleme Ve Değerlendirme Raporunu İlgililerine Takdim Etti!

Eğitim-Bir-Sen Samsun İl Başkanı ve Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, eğitimin temel meselelerinin ele alındığı Eğitim-Bir-Sen Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından hazırlanan Eğitime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu Samsun Valisi Osman Kaymak’a, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Sait Bilgiç’e, Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, ve Samsun Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen’e ayrı ayrı makamlarında ziyaret ederek sundu.

Eğitim-Bir-Sen Samsun İl Başkanı ve Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Eğitime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu’nu takdim ziyaretlerinde yaptığı konuşmada,  eğitimin, hem bilim hem de hizmet noktasında vazgeçilemez, ertelenemez, yok sayılamaz, devre dışı bırakılamaz, alternatifi oluşturulamaz bir alan olduğunu belirterek, “Çünkü ‘insan-mekân-zaman ilişkisinin’ yaradılışından bugüne, insana, dünyaya ve hayata dair her işe, oluşa, olguya, işleyişe ve ilişkiye yön veren, yöntem ve içerik oluşturan süreç ve sonuçların her biri, ya doğrudan ya da dolaylı olarak eğitimin ürünü ve birikimidir. Kesin olan şudur ki, insanın kendini araması, bulması, kendini irdelemesi ve bilmesi, nihayet kendi olması eylemlerinde eğitim dışında bir kulvar, geçmişte ve bugün olmadığı gibi gelecekte de olmayacak. Bireyden topluma, devletlerden uluslararası kuruluşlara herkes bunun farkında olarak, eğitime önem ve öncelik veriyor, vermek durumundadır. Eğitimde geriye düşenin, ahlakta, adalette, merhamette zirveye ulaşması; bilimde öne çıkması, teknolojide önde olması, ekonomik ve diplomatik düzlemde fark oluşturması, gereksiz hayal ve imkânsız hedef hükmündedir” diye konuştu.

POTANSİYELİ VE KAPASİTEYİ BÜYÜTMEK İÇİN EĞİTİM

Yıldız şöyle devam etti;

“Eğitim-Bir-Sen olarak, biz de bu bilinçle ve genel yetkili sendika olmanın sorumluluğuyla, izleme ve değerlendirme çalışması yapmayı ve rapor şeklinde kamuoyuyla paylaşmayı sendikal faaliyetlerimiz arasına dâhil ettik. Bu çerçevede, 2016 yılında Eğitime Bakış 2016 başlığıyla milli eğitim sistemine, 2017 yılında ise Yükseköğretime Bakış 2017 başlığıyla yükseköğretim sistemine dair ilk izleme ve değerlendirme raporlarımızı yayımlayıp kamuoyuyla paylaştık. Kamuoyunun, eğitimcilerin, akademisyenlerin ve karar alıcıların dikkatini çekmesi ve yeni tartışmalara zemin oluşturması, izleme ve değerlendirme raporlarımızın amaca hizmet ettiğini gösteriyor. Eğitim sistemini bütünsel bir bakışla her yıl izlemek ve değerlendirmek hedefimizin bu yıla ait ürünü olan Eğitime Bakış 2018: İzleme ve Değerlendirme Raporu’yla, eğitime erişim ve katılım; eğitimin çıktıları; öğretmenler ve okulların yetkileri; eğitim-öğretim ortamları; finansman olmak üzere, beş ana başlıkta ve toplamda 24 gösterge üzerinden eğitim sistemimizin mevcut fotoğrafı ve ihtiyaçları ortaya konulmuştur”

Yıldız sözlerini, “Raporda MEB, ÖSYM, TÜİK gibi kuruluşların yayımladığı açık veriler ile her yıl yayımladığı Bir Bakışta Eğitim raporu üzerinden OECD verileri kullanılmıştır. Bu noktada, Samsun Vailisi Sayın Osman Kaymak’a, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Retörü Sayın Sait Bilgiç’e, Samsun Üniversitesi Rektörü Sayın Mahmut Aydın’a ve Milli Eğitim müdürü Sayın Coçkun Esen’e teşekkürlerimi sunuyorum” diye tamamladı.

Eğitim-Bir-Sen Samsun Hamdi Yıldız
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER