Eğitim-Bir-Sen’in Müfredat Başarısı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitim-Bir-Sen’in Müfredat Başarısı
20.07.2017 09:49:41

 

Eğitim-Bir-Sen’in Müfredat Başarısı

Eğitim-Bir-Sen’in öneri olarak sunduğu turizm meslek liselerinin ders çizelgelerinden ‘Alkollü İçki ve Kokteyl Hazırlama Dersi’nin çıkarılması talebi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı somut adım atarak, söz konusu dersi çizelgeden çıkardı.

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “İnsan ve toplum sağlığına zararlı alkol ve benzeri bağımlılık yapan ürünlerle mücadele eğitim sisteminin de esas unsurlarından biri olmalıdır” dedi.

Anayasa’nın 58. maddesinde yer alan, ‘Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturucu maddelerden, suçluluk, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır’ hükmünü hatırlatan Yalçın, Dünya Sağlık Örgütü’nün, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi ekseninde hazırladığı Gençlik ve Alkol Deklarasyonu’nda belirlenen 5 temel ilke ile alkolün çocuklara ve gençlere doğrudan veya dolaylı yoldan verdiği zararların azaltılmasının  amaçlandığını ifade etti. Dünyada ve Türkiye’de yaşanan toplum sağlığı ve koruyucu-önleyici sağlık hizmetleri alanındaki tüm bu gelişmelere rağmen 18 yaşından küçük olanlara alkol içerikli bir dersin öğretiminin yapılmasının bu suretle gençlerin ve çocukların daha erken yaşlardan itibaren alkol ile tanıştırılmalarının kabul edilemez olduğunu vurgulayan Yalçın, “Eğitim-Bir-Sen’in, bu gerekçelerden hareketle zaman kaybetmeden alkollü içki ve kokteyl hazırlama derslerinin öğretim programlarından çıkarılması talebinin kabul görmesi yerinde ve gerekli bir adımdır. Bakanlık, geç de olsa, bir hatadan dönmüştür” değerlendirmesinde bulundu.

Gökhan Gökbulut / Diriliş Postası

 

​Eğitim-Bir-Sen Ali Yalçın Gençlik ve Alkol Deklarasyonu Dünya Sağlık Örgütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert