Eğitim şart!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitim şart!
03.06.2017 08:48:50

 

Eğitim şart!

Bu başlığı mizah olsun diye yazmadım. Bu ülkenin büyük bir ihtiyacını dile getirebilmek adına yazdım. Kendi projem olarak, çocuk ve gençlerimizi sağlıklı bir geleceğe hazırlamak ve bu bilinci oluşturabilmek, geliştirebilmek düşüncesiyle “ Sağlıklı Hayata İlkadım gençler ve çocuklar için “ diyerek seminer yolculuğumuza başladık. Hadi Bismillah!

Bu seminerlerimizde gençler ve çocuklar için risk olarak gördüğüm zararlı beslenme alışkanlıkları, zararlı madde kullanımları ile ilgili bir farkındalık oluşturup yerine faydalı, sağlıklı davranışlar geliştirebilmeyi amaçladım. İnşaallah başarılı oluruz.

Evet! Bu ülkenin ve bu milletin geleceğinin teminatı olan çocuklarımıza sağlıklı hayata dair anlatılması gereken ne varsa son damlasına kadar anlatmak boynumuzun borcu. İnsanın ilk öğretmeni annesidir elbet ve eminim ki değerli annelerimiz evlatlarına bu bilinci vermeye çalışıyor ve onları yine bu bilinci devam ettirecek kıymetli öğretmenlerimize emanet ediyorlardır. Biz de bir doktor olarak bu eğitim ordusunun içinde yer alıp biraz daha fazla fark oluşturalım dedik. Ne kadar çok kişiye ulaşabilirsek o kadar faydamıza olacak.

Çocuk ve gençlerimizin hali hazırdaki durumları benim gözlemlerime göre çok iyiye gitmiyor. Ülkemiz istatistikleri de benimle aynı görüşte. Obeziteyi ele alırsak;  raporlar 6-18 yaş arasındaki grubun yaklaşık %30’unun obez ve fazla kilolu olduğu yönünde. Piyasada bu kadar fast food işletmesi ve reklamı varken buna şaşmamak gerekir. Çocuk ve gençlerde en önemli şeylerden biri haz ve lezzet duygusudur çünkü. Yediği yiyeceğin sağlıklı mı sağlıklı değil mi kısmı onlarda pek anlam ifade etmez. Bu bilinci en küçük yaşlardan başlayarak bilinçaltlarına işlemek bizim vazifemiz diye düşünüyorum. Doğru tercih yapmaları için öncelikle bilgi ve görgü sahibi olmaları gerekir. Görgü derken ailedeki ve okuldaki beslenme alışkanlıklarını kastediyorum.

Diğer bir konu sportif faaliyetler; istatistiklere baktığımızda bu konuda da çok iyi olmadığımız görünüyor. Ülkemizde 10 çocuktan sadece 2 ‘si düzenli spor yapıyor. Gerisi nerede dersiniz? Bilgisayar başında ıvır zıvır yemekle meşgul olabilirler mi acaba? Oysa spor genç yaş gruplarının enerjilerini en sağlıklı boşaltabilecekleri, obeziteden ve kötü alışkanlıklardan onları koruyacak yegâne dayanağımız. Özelliklede yüzme. Yüzme her yaş grubundan çocuğun ve hatta bebeklerin bile yapabileceği ve yapması gereken bir spor dalı. Bu ülkenin 3 yanı denizlerle çevrili, yani bu yönden çok şanslıyız. Daha da olmadı birçok temiz olimpik havuz bulabiliriz.

Sigara alkol ve diğer kötü alışkanlıklara gelince; ilk yapılacak şey evlatlarımıza güzel örnek olmaktır. Biraz dikkat de hiç fena olmaz. Nerede olduklarını ve ne yaptıklarını, çok da sezdirmeden, takip etmek önemli. Çocukların en önemli özelliklerinden biri de çabuk sıkılmalarıdır diye düşünüyorum. Bu nedenle doğa aktiviteleri, kamplar, spor, toplu geziler, eğlenceli sağlık seminerleri ve faydalı hobilere onları yönlendirebilirsek inşallah gelecek bizimdir. 

Güzel bir gelecek dileklerimle…

Saadettin BAYÇELEBİ

 
Sigara alkol kötü alışkanlıklar eğitim ordusu zararlı madde
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert