Eğitimde sarmal yaklaşım nedir!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitimde sarmal yaklaşım nedir!
29.08.2018 09:12:17

 

Eğitimde sarmal yaklaşım nedir!

Öğrenme biçimleri teknolojik gelişmeler ve yaşam standartlarının değişmesiyle sürekli olarak ileri gitmeye ve gelişmeye devam ediyor.

Olup bitenlere hakim olmak ve geleceğin yetin bireyleri olacak çocuklar yetiştirmek günden güne daha karmaşık bir problem haline geliyor.

Özellikle OECD raporlarında görülen PISA sonuçlarında Türkiye 72 ülke arasında 50. sıralarda kendisine yer bulabilmiştir. Diğer yandan ilk sırlara baktığımızda Kanada ve sunduğu etkileşim odaklı sistemi karşımıza çıkıyor.

Bruner’in 1960’ta ortaya koyduğu sarmal öğrenme yaklaşımı (SPR) öncelikle ana terimleri belirlemek ve düşük zorluk derecesinden daha zor ve karmaşık problemlere geçmeyi temellendirmektedir. Her yeni düzeye geçişte ilk düzeyde öğrenilen kavramlar kullanılmaya ve tekrarlanmaya devam edilmekte; bu bakımdan öğrenme süreci kesintiye uğramamaktadır. Öğrenciyi merkeze alan bu eğitim biçimiyle öğrencinin içindeki merak duygusu beslenmekte; planlama yapması, araştırmacı olması ve bulgularını paylaşarak, uygulamasını temellendiriyor..

Yukarıdaki grafik Simcoe County okulunda 59 gün boyunca Spiral Yaklaşımı’nı uygulayan T. Glenn Pearson adlı Matematik öğretmeninin yaptığı deneme sınavı ve final sınavı arasındaki farkları göstermektedir. Yalnızca 59 günlük bir denemeyle neredeyse bütün öğrencilerin başarı oranında bir artış yakalanmış ve seviyeleri arasındaki farklar azalmaya başladı.

Hem dil hem de bilim temelli öğrenmede bu sistemi kullanan Kanada Okulları öğrenciler arasındaki düzeyi eşitlemekte, her öğrenciye aynı eğitimi vermektense, aynı sınıf içinde farklı etkinlikler ve ilgi süreçleriyle öğrencilerin sıkılmasını engelleyen, aynı zamanda öğrencilerin de birbirlerine bir şeyler öğreterek sosyal anlamda etkin olmasını sağlayan, paylaşımcı sistemler sunmaktadır. Eğitimcilerin sürekli olarak aktif olduğu sınıflarda merak ve sorgulama ilkesi benimsenmektedir.

Dünyaca tanınan ve saygı duyulan lider Nelson Mandela şöyle demektedir: “Eğer biriyle onun anlayacağı herhangi bir dille konuşursanız, söylediğiniz onun aklında yer edecektir. Eğer biriyle onun kendi diliyle konuşursanız, söylediğiniz onun kalbine gidecektir.” Kanada Okulları bu misyonu kavrayarak çok dilli ve çok kültürlü eğitimini etkileşim temeline dayandırmaktadır. Dil eğitiminin temel olarak alınmasından ve öngörülü bireyler yetiştirilmesi amacından dolayı, eğitimler yalnızca okul saatleriyle sınırlı kalmayarak; onaylı CELPA® Metodolojisiyle etkileşimli ve aktif dil öğrenimi desteklenmektedir. MEB. tarafından onaylı Kanada Eğitim Programı’yla etkin ve herkesin eş biçime geliştiği bir eğitimi hedefleyen Kanada Okulları bir yandan çok dilli ve çok kültürlü eğitimi benimserken, diğer yandan milli değerlerimizi de uygulamalarla öğretmeyi hedeflemektedir. Yalnızca ders olarak öğretilen ahlaki değerleri değil, sosyal paylaşım ortamında uygulanan ve pratikle güçlendirilen bir değer eğitimini amaç edinmektedir. Değer eğitimini yapıtaşı olarak görüyor..

Öğrenme biçimleri PISA sarmal öğrenme MEB
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert