Eğitimi yanlış anladık Geleceğimize Yazık Ediyoruz
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitimi yanlış anladık Geleceğimize Yazık Ediyoruz
26.12.2016 11:43:02

 

Eğitimi yanlış anladık Geleceğimize Yazık Ediyoruz

Eğitimci değilim hatta bürokratik anlamına göre öğretimli bile sayılmam. Eğitim meselesine en yakın mesafem evladı için endişelenen bir baba seviyesindedir.

Eğitim meselesi okul indirgenmeyecek kadar geniş ama merkezinde okulların olduğu ve birden fazla iç dinamiğin kesiştiği karmaşık bir sorunlar bütünüdür. Bu durumda işi bu olan, ömrünü bu alana vakfetmiş bilen ve bildiğini uygulayabilecek dirayeti olan uzmanlara dönmemiz gerekiyor değil mi?

Peki eğitim uzmanlarına kulak verelim o halde. ”Eğitim uzmanıyım" diyor. Adının başında, Prof., Doç., Dr. gibi havalı unvanlar var ama “Finlandiya ve Danimarka’nın eğitim sistemini taklit edelim” diyor. Ne kadar kötü eğitilmiş bir eğitimci. Belki de eğitim meselesini çözmeye bunlardan kurtularak başlamalıyız diye düşünüyor insan.

Model, yöntem, sınav sistemi ve eğitime ayrılacak zaman yönetimi gibi teknik konular bu işin en dertli tarafı kabul ediyorum ama öte yandan şunu da biliyoruz ki bütün bunlar toplumun mevcudu, profili ve zamanın ihtiyaçlarına göre değişen, değişmesi gereken organik süreçler. Öyleyse, sürekli değişmesi gereken bir konunun değişmesini sıkıntı olarak görmemek bizatihi işin kendisi olarak kabul etmek gerekir. Peki müfredat ve eğitimci meselesi. İpin ucu müfredat da değil de sanki eğitimci de kaçıyor gibi. Çünkü eğitimci, eğitimci eğiten eğitimci ve müfredat belirleyen eğitimci ile karşımıza çıkan tabloda olanlar şuurlu, irade sahibi insanlar. İş dönüyor dolaşıyor şuura geliyor ve şuur beklediğimiz eğitimciler gerçekten şuursuz olabiliyorlar. İlk düğme yanlış iliklendiği için sonra iliklenen bütün düğmeler yanlış oluyor haliyle.

Biz nasıl bir hikayenin üzerinde duruyoruz? Bayrağımız neyi temsil ediyor? Uluslarası rekabet nedir? Sivil cesaret nedir? Dünyanın üzerinde seyrettiği büyük hikayede ileride bekleyen talepler nasıl sezilir? Bunun gibi öncelikli dertlere hal çare aramaktansa “İtalyadan medeni kanun” getiren zihniyetin eğittiği eğitimciler Finlandiya’dan eğitim sistemi getirmeye çalışıyorlar. Yazık!

Gavurun Apple diye markası var. Bir sürü ülkedenin milli hasılasından daha fazla ciro yapıyor adamlar. Kim yaptı bunu? Amerikan Devleti mi? Ne münasebet aksine ABD devleti adamların ayağına tökez olduğu için Çin’e, Asya’ya kaçırıyor yatırımlarını Apple. Aynı şey, Google için de geçerli, Mercedes için de, General Electric ya da Boeing için de. Hepsi sivil, hepsi devletlerinden bırak destek almayı vergi sorunları yüzünden kavgalı iyi fikir hamleleri. “Devlet telefon yapsın”, “Devlet sosyal medya yapsın”, “Devlet arama motoru yapsın”, “Devlet meşrubat yapsın” diyen insanlar yetiştiriyoruz yazık ediyoruz. Devlet bir şey yapmaz, yapandan vergi alır, destek olmaz hatta köstek olur ve bütün bunlara rağmen yapabilene cesur başarılı insan denir. Bir işi becermek için kapasitesi, cesareti, yeteneği, bilgisi olmayan elinde kuru heveslerle dolaşıp “Devlet bize destek olsun” diyenler ise devleti bir şey yapan zannedip kendilerini de memleketlerini de ziyan ederler.

Erem Şentürk / Diriliş Postası

eğitim sınav sistemi müfredat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert