Eğitimin “Yeni Normal” Rehberi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eğitimin “Yeni Normal” Rehberi
07.07.2020 17:30:45

 

Eğitimin “Yeni Normal” Rehberi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 31 Ağustos’ta yeni eğitim öğretim yılına başlayacağı duyurulan okulların Kovid-19 yayılımı riskini tetiklememesi için harekete geçen Sağlık Bakanlığı, alınacak önlemleri yayımladığı çalışma rehberiyle duyurdu. Buna göre; sınıf, çalışma salonları, işlikler, yemekhane, kantin ve benzeri toplu kullanım alanları, kişiler arasındaki sosyal mesafe en az 1 metre olacak şekilde düzenlenecek.

Sağlık Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulunca hazırlanan “Kovid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde, 31 Ağustos’ta açılacak okullarda alınacak önlemler yer aldı. Rehbere göre, okulda bulunan öğretmen, öğrenci ve diğer çalışanlar kurallara uygun olarak maske takacak, maskesi olmayanlar için bina girişinde maske bulundurulacak.

 

SAĞLIK KURUMLARI DERHAL DEVREYE GİRECEK

Rehbere göre, okulun ilk haftasındaki başlangıç derslerinde öğrencilere Kovid-19’un bulaşma yolları ve korunma önlemleri hakkında bilgi verilecek.

Ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı belirtileri olan veya gelişen, Kovid-19 tanısı alan veya temaslısı olan öğretmen, öğrenci ya da çalışanlar tıbbi maske takılarak, sağlık kurumuna yönlendirilecek.

 

Okuldayken semptomu başlayan öğrencilerin en kısa sürede ailesi ile iletişime geçilecek ve hasta öğrenci ayrı bir yerde izole edilecek. Hasta öğrencilerin yakın temaslısı öğrenci vepersonel evlerine gönderilecek, il/ilçe sağlık müdürlüğüne bildirilecek.

 

VELİLERE TAAHHÜTNAME İMZALATILACAK

Okulların açılmasıyla velilere özel hazırlanmış “Bilgilendirme Formu ve Taahhütname” iki nüsha halinde imzalatılacak, bir nüshası velilere verilecek. Taahhütnamede, “Çocuğumun ateş, öksürük, burun akıntısı, solunum sıkıntısı, ishal şikayeti olması durumu ile aile içerisinde solunum yolu şikayetleri gelişen veya solunum yolu enfeksiyonu hikayesi ile hastane yatışı yapılan kişi varlığında ya da Kovid-19 tanısı alan kişi bulunması durumunda çocuğumu kuruma getirmemem ve bu durumu okula bildirmem gerektiği konusunda bilgilendirildim.

 

Yukarıda belirtilen durumlarda çocuğumu okula getirmeyeceğimi ve getirmeme sebebimi okul yönetimine bildirmeyi kabul ve taahhüt ederim.” ibareleri yer alacak.

Diriliş Postası Muhabiri Yunus Kök – İstanbul

Sağlık Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Kovid-19 Yeni Normal
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER