Emekli Olamayan SGK'dan Nasıl Para Alır?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Emekli Olamayan SGK'dan Nasıl Para Alır?
27.02.2018 10:08:33

 

Emekli Olamayan SGK'dan Nasıl Para Alır?

Emekli olmak için tüm yolların tükendiğine inanan sigortalılar SGK’dan para iadesi alabilir. Peki nasıl? İşte detayları...

Çalışanların emekli olabilmeleri için sigorta başlangıç tarihine göre; belli bir prim ödemesi gerekiyor. Tabi bunun yanında yaş ve yıl şartını da yerine getirmeleri lazım. Bazı sigortalılar yeterli çalışma imkanı bulamadıkları için gereken prim gününü dolduramıyor. Bu durumda olanların emekliliği için sistem askerlik, doğum borçlanması gibi imkanlar da sunuyor.

ÖDEMEYİ SGK YAPIYOR

Buna rağmen yine de şartları tamamlayamayan milyonlarca vatandaş var. Bu vatandaşların çalışma imkanları da yoksa ödedikleri primler boşa gitmiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor. Toplu parayı almak için 2 şart var.

ŞARTLARI KARŞILAMALI

İlk şart, sigortalı bir işte çalışmamak. Bağkur’lu olanların da kendi işine devam etmemesi gerekiyor. İkincisi ise emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl) ve yaş şartını tamamlamış olmak. Bu şartları taşıyanlar eğer gerekli primleri tamamlamışlarsa zaten emekli oluyorlar. Ama yaş ve sigorta yılı şartı dışında primleri eksik olan ve tamamlamam imkanı hiç yoksa emeklilik için yıllarca yatırılmış primler SGK’dan bir dilekçeyle alınabiliyor.

MİRASÇILAR DA ALABİLİR

Toplu para hakkı, vefat eden sigortalıların kanuni mirasçılarına da (dul eşi, yetimi ve bakıma muhtaç anne-babası) tanınıyor. Bu durumda kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor. Acil nakit için bu paraya ihtiyacınız olsa da Uzmanlar, “Primi tamamlama imkanı olanlar prim iadesi yerine emeklilik için çaba göstersin” diyor.

Kaynak : Posta

SGK Bağkur emeklilik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert