Enerji Bakanlığı’ndan Enerjik Çocuk Dergisi
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Enerji Bakanlığı’ndan Enerjik Çocuk Dergisi
11.06.2017 09:00:00

 

Enerji Bakanlığı’ndan Enerjik Çocuk Dergisi

Bakan Berat Albayrak’ın talimatı ile hazırlanan ve dünkü karne gününde dağıtılan “Ali’nin Enerji Serüveni” isimli dergi sayesinde çocuklar eğlenirken enerji ve elektrikle ilgili bilgiler de öğrenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca hazırlanan “Ali’nin Enerji Serüveni” isimli dergi ile çocuklar, enerji ve elektrik konularını eğlenerek öğrenme fırsatı bulacak. “Ali” adında sevimli maskot yaşadığı maceraları anlatarak enerji ve doğa, enerji kaynakları (kömür, doğalgaz, petrol, su, rüzgar, güneş vb.), enerji verimliliği, elektrik üretimi ve elektrikle ilgili konularda çocuklara kılavuzluk edecek. Dergi, araştırmacı mucit Ali’nin, kendi imkânlarıyla icat ettiği ve “Volt” adını verdiği robot ile başlıyor. İlerleyen süreçte araştırmalarına devam eden Ali, yaptığı deneyler ve yaşadığı maceralarla okuyucuyla birlikte kendisi de yeni şeyler öğreniyor.

4’ÜNCÜ VE 5’İNCİ SINIFLAR İÇİN…

Çocukların özellikle elektrik hakkında bilinçlenmesi, farkındalıklarının artması amacıyla hazırlanan dergi dünkü karne gününde 4’üncü ve 5’inci sınıf öğrencilerine dağıtıldı. Dergide Hezarfen Ahmet Çelebi, İbni Sina, Ali Kuşçu, Galileo Galilei, Newton, Nikola Tesla ve Thomas Edison gibi büyük bilim insanlarına da yer verildi. Derginin en ilgi çekici bölümünde ‘sebze ve meyvelerden pil yapımı’ başlığında pratik tarifler verilerek çocukların hoş ve deneysel vakit geçirmelerine imkân sunuluyor. Dergide, “Piller nasıl çalışır?”, “Fosil yakıtları nasıl oluşur?”, “Kömürden nasıl elektrik üretilir?”, “Jeneratör nasıl çalışır?”, “Petrol nasıl çıkarılır?”, “Sudan elektrik nasıl üretilir?”, “Rüzgar türbinleri nasıl çalışır?” ve “Elektrik evimize nasıl gelir?” gibi başlıklarda bilgilendirici konular ele alındı.

MUHALLEBİ YAPIMINI DA ÖĞRETİYOR

Ali’nin ablası Mine ise çocuklara çevre ve doğa temizliğini anlatarak yeşilin-suyun ve doğal kaynakların dünya için önemine dikkati çekiyor. Ayrıca basit bir anlatımla “Uçurtma nasıl yapılır?”, “Kağıttan gemi nasıl yapılır?” ve “Evde muhallebi nasıl yapılır?” gibi merak edilen konular el becerilerinin de gelişmesi için çocuklara eğlenceli bir üslupla öğretiliyor. Derginin sonunda yer alan “Enerji kişiliğini test et” kısmında çocukların bilgisi ölçülürken “Görev listesi” bölümünde çocuklar evde bilinçli yaşamaya yönlendiriliyor

Gökhan Gökbulut / Diriliş Postası

 

​Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Ali’nin Enerji Serüveni Berat Albayrak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert