Eşek sütü yok satıyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Eşek sütü yok satıyor!
29.05.2017 11:38:26

 

Eşek sütü yok satıyor!

Eşek sütünün değerli olduğunu bilen Çiftlik sahipleri İnek beslemekten vazgeçtiler.

İnek sütünün litresin 2 liradan satan Süt üreticileri aza kanaat etmiyorlar.

Manisa'nın Merkez İlçesi'nde bulunan Şehzadeler İlçesi Akpınar Mevkisinde eşek çiftliği yapan Türkan Eğriboyun Eşek sayısını 100'e çıkardı.

Toplam olarak 17 Tanesinin sütü sağıldığının söyleyen Eğriboyun günde yaklaşık olarak 10 veya 13 litre süt elde ediyor.

Eşek sütünün litresini 100 liradan satan Süt üreticisi sütlerin Türkiye'nin her yerinden alıcı bulduğunu söylüyor.

Eşek sütünü çoğunlukla Hasta olan kişilerin aldığını söyleyen Türkan Eğriboyun Soğuk hava depolarında sütlerini saklıyor gelen sipariş üzerine İsteyen Araçlarınla gelip alıyor isteyen Kargo ile teslim alıyor dedi.

Daha önce İnek besleyiciliği yapan Eğriboyun bu işten kar etmediğini söyleyerek Eşek Sütü Ticaretine Kalkıştığını söyledi.10 kilo Sütten 1000 lira para kazanan Eğriboyun Eşek sayısı fazla ama çoğu eşeklerin damızlık için kullandığını ve çoğununda süt vermediğini belirtti.

Eşek Sütünün faydaları ise uzmanlar tarafından şöyle tarife ediliyor.   

EŞEK SÜTÜNÜN MUCİZEVİ FAYDALARI

Çocuğun hayatının ilerleyen evrelerinde geçireceği hastalıklara karşı tam bir koruma sağlayan anne sütü çocukların bağışıklık sistemlerinin güçlendirilmesinde oldukça şart bir konumdadır. Peki, anne sütüne sahip olmayan kadınlar bu açığı kapatmaları ve çocuğun gelişimi ve büyümesi için ne yapmalılar? Bu noktada eşek sütü ortaya çıkmaktadır.

Anne sütüne en yakın süt değerlerine sahip olan eşek sütü, oldukça önemli bir süttür. Çocuğun anne sütü olmadan işlem görmüş mamalar ile tam koruma sağlanamayacağı doğal bir içeriğin şart olduğu bilinmektedir. Bu yüzden eşek sütü doğanın bir mucizesi olarak yerini alır.

Eşek sütünün genel olarak çocuk gelişimi ve büyümesinde önemli rol oynadığı söylenebilir. 

Anne sütüne en yakın değerlere sahip olan eşek sütünün çocuğun doğumundan itibaren 2 ay sonrasında verilebilmektedir. Anne sütünün verilemediği, bu büyük eksiklikten mahrum olan bebeklerin anne sütünün verdiği besin değerlerinin temini açısından eşek sütü kullanılabilmektedir. Bebekleri fiziksel gelişimi ve zihinsel yapısının gelişiminde eşek sütü önemli rol oynar.

Eşek sütünün bebekler için herhangi bir sorun teşkil etmediği belirtilmektedir. Bazı devletlerin organlarının eşek sütü üretimine ve tüketimine destek verdiği bilinmektedir. Avrupa'da bazı ülkelerde eşek sütü üretiminin büyük bölümü hastanelerdeki çocuk kliniği bölümünde kullanılmak üzere alınmaktadır.

Eşek sütü, diğer süt ürünlerine göre içeriği bakımından farklılık gösterir. İçeriğindeki yağ ve kazein adlı maddenin oranı dolayısı ile sindirim sorunu yaşatmaz. Ayrıca eşek sütünde bulunan immunglobulinler, bebeklerin bağışıklığının desteklenmesini sağlayıcı etki yapar. Avrupa'da satılan birçok bebek maması içeriğinde eşek sütü bulundurmaktadır.

Astım, kuru öksürük, bronşit ve boğmaca öksürüğü gibi kronik solunum sorunlarının giderilmesinde eşek sütü tam bir mucize etki sağlar. Bu sorunların tedavisinde neredeyse kesin çözüm sunabildiği belirtilmektedir.

Asırlardan beri bu tür solunum hastalıklarının giderilmesinde eşek sütü yaygın olarak kullanılmıştır. Günümüz tıp kaynakları ile zorlu olan ve mali açıdan da insanların zorlanmasına neden olan tedavilerde sorunlar yaşanmaktadır. Ancak böyle bir durumla karşı karşıya iken, eşek sütü gibi doğal bir içeriğin bulunması bu tür hastalıklardan dolayı mağdur olanların yardımına koşmaktadır.

Eşek sütünü kullanarak bu tür astım ve bronşit gibi rahatsızlıkları giderebilirsiniz.

Akciğer, karaciğer, kolon kanseri, mide kanseri, pankreas kanseri, bağırsak kanseri ve cilt kanseri gibi günümüzde yaygın olarak insanların hayatlarını olumsuz yönde etkileyen ciddi rahatsızlıkların engellenmesinde eşek sütünün faydaları çoktur.

Eşek sütünün kanser ile olan savaşta bireyler için önemli bir destek kaynağı olduğunu belirtebiliriz. Kanserin meydana geldiği vücutlarda, bireyin vücudu kanserli olan hücrelerin yok edilmesine karşı bir mücadele başlatır.

Eşek sütünün kanser ile olan savaşta bireyler için önemli bir destek kaynağı olduğunu belirtebiliriz. Kanserin meydana geldiği vücutlarda, bireyin vücudu kanserli olan hücrelerin yok edilmesine karşı bir mücadele başlatır. Eşek sütü de bireylerin bağışıklığı açısından önemli bir destek sağladığından, kanser dolayısı ile meydana gelen kanserli hücrelerin yok edilmesine yardımcı olur. Kan yapıcı kök hücrelerine, eşek sütünün oldukça fayda sağladığı bilinir. Ayrıca, kemoterapi adındaki kanserli vücutların, kanserli hücrelerden arındırılmasını sağlamaya yönelik tedavilere maruz kalan bireylerin vücutlarının desteklenmesi adına eşek sütü çok ama çok önemlidir.

Yapılan araştırmalar, eşek sütünün içeriğinde bulunan hızlı bakteriler sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu bakteriler hızlı şekilde yayılarak enerji ortaya çıkarmaktadır.

Bu da vücutta bulunan yağ miktarının azalmasında rol alır. Eşek sütü kilo vermek ve formda kalmak isteyen bireylerin tüketmesi gereken bir ürün olarak söylenebilir.

Kemik yapısının temeli olan kalsiyum, eksikliği durumunda kemik erimesi denilen olay meydana gelmektedir. Diğer sütlerde olduğu gibi eşek sütünde de bulunan yüksek kalsiyum içeriği sayesinde bu eksikliğin kapatılmasını ve dolayısı ile eksikliğinden dolayı meydana gelen kemik erimesi sorununun ortadan kalkmasına yardımcı olabilirsiniz.   

Eşek sütünün içinde bulunan mineraller sayesinde ise kemiklerin güçlenmesi sağlanabilir. Özellikle de menopoz sonrası kadınlarda meydana gelen kemik erimesi sorunu eşek sütü ile engellenebilmektedir.

Omega 3 besin değeri bütün insanlar için gerekli bir besin değeri olduğu söylenebilir. Annelerin hamilelik sırasında bebeklerin zihinsel gelişimi için folik asit ve yanında omega 3 alması tavsiye edilmektedir.

Bunların dışında kemik erimelerine karşı olarak, bireylerin vücut direncini arttırıcı olarak ve çocukların mental ve fiziksel gelişimi için omega 3 oldukça önemlidir. Bebeklerin hayati değerlerinin dengelenmesinde de etkilidir. Eşek sütü tüketerek omega 3 besininin desteği sağlanabilir.

Vitiligo bir tür deri hastalığı olarak bilinir. Ciltte pigment kaybı dolayısı ile beyaz lekelerin meydana gelmesini sağlayan bir tür cilt hastalığıdır. Bu deri hastalığı vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilmektedir.

Genellikle, bireylerin yüzünde, dudaklarında, kollarında, bacaklarında ve genital bölgelerinde meydana gelebilen vitiligo, eşek sütü bağışıklığı desteklediği dolayısı ile hastalığın tedavisinde kullanılabilir. Eşek sütünde bulunan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan özellikler ile vitiligo ile mücadelede destek sağlar.   

Besin Değerleri 100 gram eşek sütünün içermiş olduğu besin değerleri: Bileşen Gram (g)pH 7.0 – 7.2 Protein g/100g 1.5 – 1.8 Yağ g/100g 0.3 – 1.8 Laktoz g/100g 5.8 – 7.4 Toplam katı (TS) g/100 g 8.8-11.7 Kazein Nitrojen (CN) g/100 g 0.64-1.03 Peynir altı suyu proteini g/100 g 0.49-0.80 NPN g/100 g 0.18-0.41 Kazein Nitrojen (CN) % 47.28 Peynir altı suyu proteini % 36.96 NPN % 15.76

Özel Haber Metin Durmaz

​İnek sütü Eşek sütü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert