faili meçhul cinayetler dosyası yıl ‘1993’
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
faili meçhul cinayetler dosyası yıl ‘1993’
06.07.2017 15:24:48

 

faili meçhul cinayetler dosyası yıl ‘1993’

Türkiye, cumhuriyetin kurulduğu yıllardan itibaren darbeler ve faili meçhul olan cinayetlerle birçok kez sarsıldı. Tarihin en karanlık yılları olarak kayıtlara geçen en önemli yıl ise 1993 olarak hafızalara kazındı. Yaşanan faili meçhul cinayetler gizemini korumaya devam ediyor.

Türkiye, 1993 yılının ilk ayına dev bir uyuşturucu operasyonu ile başlar. Operasyonun hedefinde 11 ton uyuşturucu taşıdığı iddia edilen Lucky-S adlı bir gemi vardır. Takvimler 7 Ocak 1993’ü gösterirken Türk SAT komandoları tarafından büyük bir operasyon düzenlenir. Akdeniz açıklarında gerçekleşen operasyon sonucunda 11 ton uyuşturucu ele geçirilir ancak failleri yakalanamaz. Konu hakkında suçlamaların hedefi olan, Hollanda cezaevinde tutuklu Hüseyin Baybaşin, şu açıklamayı yaparak kafalarda soru işaretleri bırakır: “Lucky-S gemisi uyuşturucu dolu halde yakalandı bunlar piyasaya satıldı.. Türkiye, dünya kamuoyuyla dalga geçildi. Gemideki uyuşturucunun her gramının nereye teslim edildiğini Mestan Şenel ve Emin Arslan bilir. Şeyhmuz Daş konuşmasın diye öldürüldü. Ben Necdet Menzir’i de  olayın içinde biliyordum. Menzir ‘ben pay almadım’ demiş. Ama olayı A’dan Z’ye iyi biliyor.”

MUMCU İLE FAİLİ MEÇHULLER SERİSİ BAŞLIYOR!

Aradan geçen 17 günün ardından Türkiye, bu kez Ankara’dan gelen şok bir haber ile güne başlar. Gazeteci Uğur Mumcu işe gitmek için bindiği arabasında bombalı suikasta uğrayarak hayatını kaybetmiştir. Kaleminin keskinliği ile bilinen araştırmacı-yazar Mumcu’nun faillerinin yakalanması için dönemin siyasetçileri namus sözü verir. Ancak aradan geçen onca yıla karşılık davaya yönelik aydınlatıcı deliller bulunamamış ve dosya faili meçhul cinayetler arasına eklenmiştir. Mumcu cinayetinin nasıl ve kimler tarafından gerçekleştirildiği tartışmaları kahve köşelerinde bile konuşulmaya devam ederken suikastten 96 saat sonra gündemi yeniden değiştirecek başka bir suikast olayı vuku bulur. 28 Ocak günü İstanbul’da bulunan evinin önünde lav silahı ile saldırıya uğrayan Musevi iş adamı Jak Kamhi şans eseri suikastten yara almadan kurtulur. Saldırının failleri tespit edilir ancak yakalanamaz. Saldırıdan 10 yıl sonra yakalanan kişi idam cezasına çarptırılır ancak 11 yıl tutukluluk süresinden sonra serbest bırakılır.

YİNE KÜRT RAPORU ve YİNE GİZEMLİ bir ÖLÜM

1993’ün çalkantısı dinmek bilmemektedir. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın tekrar siyasete başlamasında kilit isim olarak gösterilen ve Maliye Bakanlığı yapan Adnan Kahveci, gizemli bir şekilde trafik kazası geçirerek hayatını kaybeder. 5 Şubat’ta Bolu yakınlarında meydana gelen kazada Kahveci’nin yanı sıra eşi ve 17 yaşındaki kızı da olay yerinde vefat eder. Ancak bu kazada birçok şüphe uyandırıcı detay dikkat çeker. Çünkü Kahveci ters yola girmiştir. Oysa onu tanıyanlar Adnan Kahveci’nin araç kullanırken çok dikkatli olduğunu, asla hız yapmadığını ve çok dikkatli araç kullandığını söylerler. Üstelik Kahveci de o günlerde tıpkı Uğur Mumcu gibi bir “Kürt Raporu” üzerinde çalışmaktadır. Ölümünün üzerindeki sis perdesi asla kalkmaz.

ÇEKİÇ GÜÇ KARŞITI KOMUTANIN UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Şubat ayının bir diğer sarsıcı ölüm haberi başkent Ankara’dan gelir. Ankara Güvercinlik’ten havalandıktan kısa süre sonra Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis’in içinde bulunduğu askeri uçak Ankara Yenimahalle’deki PTT İşleme Merkezi’nin bahçesine düşer. Kazada, Bitlis ile 3 subay, 1 astsubay ve 1 PTT görevlisi hayatını kaybeder. Olayın nedeni olarak uçakta oluşan buzlanma olarak gösterilir. Ancak bu olay tam olarak açıklığa kavuşmamış ve üzerinde birçok iddiaların gündeme gelmesine neden olur. Nitekim Orgeneral Eşref Bitlis, tıpkı Uğur Mumcu ve Adnan Kahveci gibi terörün milli çözümle sona erdirilmesi için mücadele veren bir komutandır. Öyle ki Güneydoğu’ya konuşlu bulunan çekiç gücün ülkeyi terk etmesi gerektiğini o dönemde sık sık ifade etmiştir.

ÖCALAN ATEŞKES İLAN ETTİ ÖZAL KALP KRİZİ GEÇİRDİ!

Art arda ölüm haberleri gelirken terör örgütü PKK’nın lideri Abdullah Öcalan, 16 Nisan 1993’de süresiz ateşkes ilan edeceklerini duyurur. Açıklamayı Şam’da yapacağı duyurulurken dönemin gazetecileri ve hatta siyasileri toplantıya katılmak üzere yola koyulurlar ve asıl şoku yoldayken alırlar. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği duyurulur. Yaşanan şok ölüm ile Türkiye yasa boğulurken PKK terör örgütünün ateşkes ilan edeceği gün Özal’ın hayatını kaybetmesi, yine birçok soruyu beraberinde getirir. PKK, Özal’ın ölümünün ardından ilk büyük eylemini 25 Mayıs 1993 günü Bingöl-Elazığ yolunda yapar. 33 silahsız asker o gün orada şehit edilir. Artık PKK konlu bir şekilde sahnededir ve terör kalan aylarda da aralıksız sürecektir. PKK’nın Van’da, çoğunlukla Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelenlerin kaldığı oteli ateşe verdiği gün takvimler 30 Haziran 1993’ü gösterir. Çıkan yangında 11 sivil ölür. 2 Temmuz 1993 günü ise kanlı örgütün hedefi bu defa Şırnak’taki Çelik Karakolu olur. 16 er yaşanan baskında şehit düşer.

MADIMAK, BAŞBAĞLAR VE PKK KATLİAMLARI

2 Temmuz’da Pir Sultan Abdal Şenlikleri kapsamında Sivas’ta bulunan Madımak Otel’de yazar ve şairlerin de katıldığı etkinlik düzenlenir. Korkunç katliamın işaret fişeğini görünmez bir el ateşler ve Madımak Oteli’nde 33 ozan, düşünür ve yazar ile 2 otel çalışanı yanarak ölür. Olaydan bir gün sonra 35 kişi gözaltına alınır ancak aradan yıllar geçmesine rağmen o gün olayların fitilini ateşleyen karanlık elin asıl sahibi bulunamaz. Madımak Oteli’nde tarihe vurulan kara leke, 72 saat sonra daha da büyüyerek yayılır. 5 Temmuz 1993 günü hedef bu defa Erzincan’ın Başbağlar köyü olur. Başrolde yine terör örgütü PKK vardır. 33 köylü o gün teröristler tarafından kurşuna dizilerek katledilir ve köyleri yakılır. Olayın ardından soruşturma açılır ancak fiilen katliamı gerçekleştirenler bulunamadığı için cezalandırılamazlar. Tam 2 hafta sonra, 18 Temmuz’da ise aynı örgüt Van’ın Bahçesaray ilçesine bağlı Sündüz Yaylası’nda ortaya çıkar. Hedef yine sivillerdir, baskında 22’si çocuk ve kadın 26 masum can verir. Ağustos ayında terör örgütü bu defa Bitlis’in Mutki ilçesinde ortaya çıkar. Bir otobüs taranır, 15 kişi ölür ancak örgütün gerek sivillere gerek askerlere karşı yaptığı eylemler henüz son bulmamıştır... 

Ve sonbahar!... 4 Eylül’de HEP’in kurucularından Mardin Milletvekili Mehmet Sincar öldürülür ancak cinayet aydınlatılamadığı için faili meçhule girer. 22 Ekim günü bu kez Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Bahtiyar Aydın, bir suikasta kurban gider. Aydın da terörün demokratik yöntemlerle çözülebileceğini savunan bir isimdir. 

Kanla beslenen örgüt, kan döküp sivilleri katletmeye devam eder. 4 Ekim’de Siirt Şirvan’da çoğunluğu kadın ve çocuk 23 kişiyi katledilir. 7 Ekim’de Tunceli Pertek’te 4 öğretmen şehit edilir. 22 Ekim’de ise Siirt Baykan’da bu kez çoğunluğu bebek olmak suretiyle 22 köylü katledilir. 

25 Ekim’de Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Yavi beldesinde terör örgütü PKK bu kez en büyük katliamlarından birini yapar. Köy kahvesi basılır, 35 masum sivil o baskında öldürülür. Yaralı sayısı ise resmi kayıtlara 500 kişi olarak geçer.

1993 YILININ SON CİNAYETİ: CEM ERSEVER

Yıl boyunca siyasetçisinden iş adamına, köy halkından gazetecisine kadar her kesimden insanların öldürülmesiyle faili meçhul dosyalarının bir hayli kabartmıştır. Ancak yıl henüz sona ermemiştir. Son hedef emekli Binbaşı Cem Ersever’dir. Ekim ayının sonlarında ülkede yaşanan faili meçhul cinayetler ve uyuşturucu kaçakçılıkları hakkında ifade vereceğini söyleyen Ersever 4 Kasım tarihinde gizli eller tarafından gerçekleştirilen bir suikaste kurban gider. 
Cumhuriyet tarihinin belki de en zor yılı böylelikle geride kalır. Türkiye sonraki yıllarda da birçok siyasi cinayete, terör olayına ve faili meçhule tanıklık etse de 1993’ün yüreklerde bıraktığı yara en derinlerde yer 

Atakan Irmak / Diriliş Postası

 

Uğur Mumcu suikast olayı Adnan Kahveci Turgut Özal Eşref Bitlis Madımak Otel
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cem     0000-00-00 Yazıklar olsun size, insan düşmanları
GALERİLER
Advert
Advert