Advert
Fako Yöntemiyle Kataraktan Kurtulun
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fako Yöntemiyle Kataraktan Kurtulun
11.04.2017 13:47:42

 

Fako Yöntemiyle Kataraktan Kurtulun

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Gökhan DİNÇER önemli bir göz hastalığı olan katarakt tedavisinde FAKO yöntemiyle yapılan operasyonun dikiş gerektirmediğini ve kendiliğinden iyileşme gösterdiğini söyledi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op.Dr. Gökhan DİNÇER  önemli bir göz hastalığı olan Katarakt ve tedavi yöntemi olan FAKO hakkında bilgiler verdi. 

Katarakt Nedir? Nasıl teşhis edilir? FAKO tedavisi nasıl yapılır gibi sorulara yanıt veren Op.Dr. Gökhan DİNÇER ,Kataraktın tek tedavi yönteminin ameliyat olduğunu ancak ne zaman ameliyat gereklidir sorusunun cevabını da yapılacak olan muayenenin ardından uzman bir doktor tarafından verilecek karara bağlı olduğunu söyledi.

Her yaşta katarak rastlanabilir

Op.Dr. Gökhan DİNÇER sözlerine şöyle devam etti: "Katarakt, cam gibi saydam olan göz merceğinin (lens), şeffaflığını kaybederek (buzlu cam gibi) bulanık görmeye neden olmasıdır. Halk arasında göze perde inmesi olarakta bilinir.

Hastalığa tanı gözün biomikroskopik muayenesi ile konur. Katarakt oluşmaya başladıktan sonra onu önleyecek yada ilerlemesini yavaşlatacak ilaç yada diyet yoktur. Burada tek tedavi ameliyattır. Bebeklerdeki katarakt ise göz bebeğinin ortasında beyazlık veya şaşılık ile kendini belli eder. Kataraktın en önemli nedenlerinden biri yaşlılıktır. Sıklıkla, 60 yaştan sonra görülse de yeni doğan bebeklerden orta yaşlı insanlara kadar her yaşta katarakta rastlanabilir. Bulanık görme, çift görme, bir perdenin arkasından bakar gibi görme kataraktın en sık belirtileridir. Geceleri zor görme , parlak ışıkların dağılması, araba kullanırken zorlanma, renkleri seçmekte zorlanma, sık değişen gözlük numaraları gibi yakınmalarda katarakt akla gelmelidir.

FAKO tekniğiyle kısa sürede tedavi

Ameliyatın ne zaman yapılacağı kararı, görme keskinliğinin seviyesinden çok, kataraktın hastanın hayatını etkileme düzeyine göre verilir. Ameliyatta saydamlığını kaybeden saydamlığını yitirmiş mercek alınarak hastanın tekrar iyi görmesi sağlanır.

Katarakt ameliyatları hastanemizde dünyada geliştirilen son yöntem olan FAKO (Fakoemülsifikasyon) tekniği yapılmaktadır. 

FAKO tekniği ile ameliyat özel bir cihaz yardımı ile yapılmaktadır. Göze küçük bir tünel açılarak, işitme sınırının ötesinde ses dalgaları (ultrasonic) oluşturan cihazın ucu göz içine sokulur. Katarakt'lı mercek yerinde, parçalanarak emilir. Çıkarılan merceğin yerine, görme fonksiyonunu yerine getirecek kalıcı suni bir mercek (göz içi lensi) yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 15-20 dakika sürer." diyerek sözlerine son verdi.

Samsun Büyük Anadolu Hastanesi göz hastalığı Katarakt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert