FETÖ ile satranç Müştekinin taşları korunarak oynanmalı...
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
FETÖ ile satranç Müştekinin taşları korunarak oynanmalı...
15.11.2017 09:24:54

 

FETÖ ile satranç Müştekinin taşları korunarak oynanmalı...

Cumhur'um; FETÖ ile mücadelede kararlı. Tamam. Ama yöntemi farklı. Satranç hukuk taşları ile oynanır. Strateji ise bir devlet aklı ile verilir. Operasyon büyük. Cumhurbaşkanımız önce piyonları sonra atları sonra fillerinin kafaları kopacak en sonunda da şah mat derken ne kastediyor?

Öncelikle bir satrançta mümkün olan en kısa sürede Şah mat demek esastır. Ancak FETÖ piyonlarını ele geçirerek etrafta delil bırakmayacak şekilde, karşı tarafın piyonunu kullanarak hamle yapmak bir tür satranç hilesi olarak görülebilir. Karşı tarafın taşlarından gözüne kestirdiğiniz piyon, at, fil gibi taşları ile "güvenli bir yol" kullanarak oyuncu kendi şahını ve kurmay heyetini güvence altına alabilir. Ancak ödünç kullanılan ve rehin piyonlar da kendini yedirmemek için bir sağa bir sola kaçışarak diğer piyon arkadaşlarını da koruma altına alacağı unutulmamalıdır.

Dolayısıyla, Bir satrançta şah mat yapıldığında alınan taşlardan ziyade dama tahtasında kaç tane taşın kaldığı sorusu gündeme gelir. Bu taşlar sizin vermediğiniz piyonlar olduğu gibi de karşı tarafın alamadığı piyonlardır. Hakim ve savcıların ihraç edildiği ancak Adalet akademisi taşının oynatılmadığı, Üniversitedeki piyonların alındığı ama YÖK taşının oynatılmadığı gibi bir strateji bir satranç hukuku stratejisi olmayıp, akıllı bir hamle değildir... En azından seneyi devriyesinde.

Böylelikle piyonlarla işbirliği yaparak ve atacakları hamleleri önceden bilerek Şah mat denebilir.

Ancak bu turnuvada karşı tarafın yapacağı stratejik bir joker piyonu ile kendinizi yani şahınızı yedirtme tehlikesine karşı da uyanık olmak lazım. Halkın savcılık dosyalarına soktuğu ve hamlesini yaparak mücadele ettiği FETÖ'cü taşlar ile Saray'daki Satranç ustasının, düşman taraftan yediği taşlar oyun bitip de sayıldığında, birbirini tutmalı. Masada tek bir FETÖ taşı kalmamalıdır.

Erdoğan bence bunu görmeli. Müştekiler, FETÖ piyonlarının tamamının kafasını, hukuken kopartmadan önce, Halkı vezir olarak gören ve hamlesini ona göre yapan bir Cumhur'un başı olarak, satranç hukukunun üstünlüğüne inanan bir Cumhurbaşkanı gibi. FETÖ Müştekileri hamlesini yapmadan önce. Taşları yeniden karmamak ve satranca kaldığı yerden devam edebilmek için. Sonra taş çaldı demesinler. Masada yenmemiş... Kalan taşların aslında bilerek yenmeyen ve FETÖ zanlısı taşlar olmaması gerek. Oyunun kuralı bu. Akıl ve Etik. Halk... yani "müşteki taşını'; en az veziri kadar korumaya almak. İşte bütün mesele bu. Akıl, Etik, Satranç hukuku ve Estetik. Şah ve Mat.

Tahir ÇALGÜNER

Satranç Erdoğan YÖK FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert