Advert
FETÖ’cülükle suçlanan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Mualla Uydu Yücel Samsun’a konferans vermeye gelecek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
FETÖ’cülükle suçlanan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Mualla Uydu Yücel Samsun’a konferans vermeye gelecek!
06.03.2018 12:02:14

 

FETÖ’cülükle suçlanan İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Mualla Uydu Yücel Samsun’a konferans vermeye gelecek!

Wikileaks belgelerinde FETÖ’ye eleman devşirmede etkin görev olan bir isim İYİ Parti Kurucular Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel İYİ Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından Samsun’a konferans vermeye davet edildi.

9 Mart tarihinde Samsun’da konferans verecek olan Mualla Uydu Yücel, Ciddi Gazetenin haberine göre ismi Wikileaks belgelerinde, “İstanbul Üniversitesi'ne yerleştirilen bu kadrolar, Emniyet ve TSK'da yuvalanan FETÖ unsurlarıyla koordineli olarak çalışmış, FETÖ'ya eleman devşirmede etkin görev yapmış" olarak tanıtılıyor.

Ciddi Gazetesi’nin konuyla alakalı haberi şöyle;

Akşener'den gizlenen "FETÖ" iddiası

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İstanbul İl Başkanlığı genel kurulunda kürsüye çıktı. Parti liderlerine seslenen ve "Etrafımda FETÖ’cü yok" diyen Akşener’in büyük bir aldanmanın içinde olduğu gözlendi.

İDDİALAR VAHİM

Wikileaks belgelerinde FETÖ’yla iltisaklı olduğu iddia edilen bir isim, Meral Akşener’in hemen yanıbaşında, il divan kurulunda yer aldı. Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın hazırladığı kongre divan kurulunda üye olan İYİ Parti kurucusu Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel'in ismi Wikileaks belgelerinde, "İstanbul Üniversitesi'ne yerleştirilen bu kadrolar, Emniyet ve TSK'da yuvalanan FETÖ unsurlarıyla koordineli olarak çalışmışlar, FETÖ'ya eleman devşirmede etkin görev yapmışlardır" ifadeleriyle yer aldı.

PROF. YÜCEL DE LİSTEDE

Türkiye'den erişimin yasak olduğu ancak özel bir programla görülebilen Wikileaks.org’da "İstanbul Üniversitesi FETÖ yapılanmasına dair tespitler" başlıklı yazının ilgili bölümünde şu iddialara yer verildi:

"Doç. Dr. İsmail Mangaltepe, Doç. Dr. EnfelDoğan, Doç. Dr. Ferhat Aslan, Yard. Doç. Dr. Ayhan Tergip,  FETÖ'nün İstanbul Üniversitesindeki aktif militanları olarak öne çıkmıştır. Bu kadrolaşma ve adam devşirme çalışmaları sırasında, Tarih Bölümünde Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, Prof. Dr. Ali Aslan; Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde Prof. Dr. Hatice Tören, FETÖ'nün kripto militanları olarak faaliyet göstermişlerdir. Özellikle Doç. Dr. Enfel Doğan ve Doç. Dr. Ferhat Aslan Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan üzerinden Türk Dili ve Edebiyatı ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları olmak üzere fakültenin ilgili bölümlerini hiyerarşik biçimde asistandan profesör kadrosuna kadar yapılandırmışlardır. Avrasya ve Türkiyat Enstitüleri ise tamamen FETÖ örgütü tarafından ele geçirilmiştir. Örneğin Avrasya Enstitüsü’ne Rusya imamı iken ve bütün evrakları sahte olmasına rağmen Prof. Dr. İsmet Biner 17 Aralık sonrası ivedilikle atanmıştır. Benzer biçimde FETÖ'nün Londra'da görev yapan militanlarından Ayhan Tergip'in, Doç Dr. Enfel Doğan vasıtası ile ve sahte bir tez çalışmasıyla Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne atanması sağlanmıştır.”

KURUCULAR KURULUNDA YER ALDI

Wikileaks belgelerinde ismi yer alan ve FETÖ’nun İstanbul Üniversitesi’ndeki yapılanmasında aracı olduğu iddia edilen Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü eski ana bilim dalı başkanıyken, bölümünde başka profesör olmamasına rağmen görev süresi doldu ancak tekrar ataması yapılmadı. Yücel, 25 Ekim tarihinde kurulan İYİ Parti’de kurucular kurulunda yer aldı.

MUALLA UYDU YÜCEL KİMDİR        

Türk tarihçi, akademisyen Mualla Uydu Yücel, 25 Temmuz 1966 tarihinde Giresun'un Bulancak ilçesinde doğdu.

İlk ve ortaöğrenimini Trabzon'da tamamladı. 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden mezun oldu ve aynı yıl bitirdiği bölümün Genel Türk Tarihi Anabilim Dalında araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladı. 1992 yılında "Türk-İslam Bütünleşmesi “adlı tezle yüksek lisansını tamamladı. 

1993-95 yılları arasında Rusça öğrenmek ve doktora konusunda kaynak çalışması yapmak amacıyla Kazakistan’ın Almatı şehrinde bulundu. 1998'de "İlk Rus Yıllıklarında Türkler" başlıklı doktora çalışmasını tamamladı. 2000'de Tarih Bölümü Genel Türk Tarihi Anabilim Dalına yardımcı doçent olarak atandı. Çalışmalarını genel Türk tarihi alanında sürdürdü.

Makaleleri Bizim Gergef, Türk Kültürü, Genç Akademi, Güney Doğu Avrupa Araştırmaları Dergisi, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Dergisi, İÜ Tarih Dergisi, İlmi Araştırmalar Dergilerinde, TDV İslam Ansiklopedisi'nde The Turks, Türkler, Osmanlı Öncesi ile Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde Esnaf ve Ekonomi Semineri kitaplarında yayımlandı. 1995 yılında Türk-İslam Bütünleşmesi adlı kitabı yazdı.

Mualla Uydu Yücel, Samsun’da MHP istifa ederek İYİ Parti’ye geçen belediye meclis üyesi Mücahit Uydu’nun da ablası.

 

Mualla Uydu Yücel FETÖ İYİ Parti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert