FETÖ’ye dinleme cihazı temin eden vendeka’nınSamsun’da da şubesi var!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
FETÖ’ye dinleme cihazı temin eden vendeka’nınSamsun’da da şubesi var!
19.12.2016 10:34:29

 

FETÖ’ye dinleme cihazı temin eden vendeka’nınSamsun’da da şubesi var!

Yaygın basında FETÖ’nün Tayvan İmamı ve Başbakanlığa konulan böceklerin temin eden kişi olduğu iddia edilen Hüseyin Kızmaz'ın yöneticilik yaptığı VENDEKA Bilgi Teknolojileri’nin Samsun’da da şubesinin olduğu ortaya çıktı.

Samsun Haber -  VENDEKA daha çok Hızlı Geçiş Sistemleri – HGS’nin geliştiricisi olarak biliniyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre, köprü ve otoyol geçişlerinde kullanılan Hızlı Geçiş Sistemi (HGS)'nin FETÖ'nün Tayvan İmamı Hüseyin Kızmaz'ı Pasifik İş Geliştirme Müdürü olarak çalıştıran VENDEKA Şirketler Grubu tarafından hazırlandı. Yaklaşık 22 milyon dolara PTT ve Karayolları Genel Müdürlüğü'ne satılan HGS için 24 Mayıs 2011'te sözleşme imzalandı. HGS'nin işletimi sözleşme gereği 3 yıl boyunca Vendeka tarafından yönetildi.

HGS’ne kayıtlı 15 milyon araç kullanıcısına ait kişisel verilerin örgütün elinde olması güvenlik riski oluşturduğu da iddia ediliyor.

Daha önce Çin'in Guanzo bölge sorumlusu olan Kızmaz, Tayvan imamlığına terfi ettikten sonra gizli kamera üretimi yaparak ülkelerin istihbarat servislerine ekipman desteği sağlayan şirket ile temasa geçerek Paralel Yapı’nın Türkiye’de gizli dinlemelerde kullandığı cihazları getiriyordu.

Merkezi Ankara’da olan VENDEKA’nın Samsun Büyük Oyumca’da şubesinin olması akıllara cevaplandırılması beklenen türlü soruları getirirken, VENDEKA’nın Samsun Atakum Şubesi’nin varlığı ve şube adresi, Tayvan, Kosova, Filipinler, Kazakistan adreslerinin yer aldığı şirket internet sitesinde yer almıyor ya da silinmiş olabileceği düşünülüyor.

17-25'TEN SONRA İSİM DEĞİŞTİRDİ

17- 25'ten sonra yapılan araştırmalar sonucu baskı altında kalan ve HGS projesinin yüklenicisi olan Vendeka, 2015'in Aralık ayında HGS ile olan sözleşmesini TetraHGS isimli bir şirkete devretti. Vendeka'nın yöneticisi ve ortağı olan İsmail Meral'in de ortakları arasında yer aldığı TetraHGS, isim değişikliği olarak nitelendirilirken, Vendeka bu sayede HGS ile bağlantısını sürdürmeyi başardı. Vendeka ile 2016'nın Haziran ayında sözleşmesi sona eren HGS, şu anda Vendeka yöneticilerinin ortak olduğu TetraHGS ile 24 Haziran 2016'de sözleşme yeniledi. TetraHGS'nin ihale süresi dolduğu ve doğrudan temin yoluyla çalışma süresini uzattığı iddia edildi.

VENDEKA KENDİNİ SAVUNUYOR

VENDEKA Şirketi basında yer alan bu ve benzeri haberlerin ardından bir basın açıklaması ile kendisini şöyle savunmuştu;

Şirketimiz VENDEKA Bilgi Teknolojileri Ticaret Ltd. Sti.’nin, hakkında sözü edilen FETÖ/PDY terör örgütü ile herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Her ne kadar, “FETÖ'nün Tayvan İmamı Hüseyin Kızmaz'ı Pasifik İş Geliştirme Müdürü olarak çalıştıran Vendeka Şirketler Grubu tarafından hazırlandığı ortaya çıktı” denilmişse de, şirketimizde bahsi geçen kişi veya aynı isimde herhangi bir kişi çalışmamıştır, çalışmamaktadır.

Yazılım geliştirmesini gerçekleştirdiğimiz HGS projesindeki teknoloji vasıtasıyla, söz konusu yazıda iddia edildiği gibi araçların izlenmesine, sistemde kullanılan teknoloji imkan vermemektedir. Araçların izlenmesi için GPS teknolojisi olması gerekirken, HGS sisteminde GPS kullanılmamakta olup, kullanılan RFID okuyucuları ve kameralar sadece ücret toplama gişelerinden geçişleri tespit edebilmektedir. Bu geçiş bilgileri de sadece ücret toplama sistemi için kullanılabilmekte ve geçiş bilgilerine şirketimiz veya PTT tarafından erişim mümkün olmamakta, sadece Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM) personeli erişebilmektedir. Söz konusu yazıda böyle bir takibin yapıldığının iddia edilmesi büyük bir bilgisizlik ve cehalet nedeni ile değilse, bir kötü niyet ürünüdür.

Şirketimiz milli yazılım geliştirmekte ve bu yazılımları dünya çapında satmaktadır. Şirketimiz TTK hükümlerine uygun olarak ticari faaliyetini yürütmekte olup, herhangi bir grup, cemaat veya terör örgütü ile ilgisi yoktur. Ayrıca şirketimiz FETÖ ile ilişkili bağlı kuruluşlara hiç bir zaman üye olmamış ve maddi veya manevi bir destek vermemiştir. İleri sürülen iddiaların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır. Şirketimiz zaman zaman kamu ile ortak projeler yürütmekte ve savunma ve yazılım alanlarında hizmetler vermektedir. Bu yalan haber, kamu personeli nezdinde şirketimiz ile ilgili tereddütlere neden olmakta ve ticari işlerimiz olumsuz etkilenmekte ve işlerimiz yavaş ilerlemektedir. Bu durum, bu yalan haberin yayınlanmasının tek hedefinin, şirketimize maddi ve manevi zarar vermek olduğu yönündeki kanaatimizi güçlendirmektedir. 5. Şirketimiz her zaman devletin yanında olmuş, ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunmak için tüm imkanlarını her zaman seferber etmiştir. Buna rağmen şirketimizin FETÖ terör örgütü ile ilişkilendirilmesi şirketimize karşı yapılmış büyük bir iftiradan ibarettir.

akasyamhaber

 

vendeka Samsun fetö
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert