Fındık ocaklarınızı bordo bulamacı ile koruyun!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fındık ocaklarınızı bordo bulamacı ile koruyun!
14.12.2019 11:19:27

 

Fındık ocaklarınızı bordo bulamacı ile koruyun!

Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları, fındığın en büyük düşmanı olan küllenme hastalığı ve diğer zararlılarla mücadeleye karşı çiftçilere 'bordo bulamacı' uyarısı yaptı^.

Fındık sezonu bitti, fındık bahçelerinde kış bakımı başladı. Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları, çiftçilere fındık ocaklarının korunması ve ocakların en büyük düşmanı olan küllenme hastalığı ve diğer zararlılarıyla mücadele konusunda uyarılarda bulundu.

Danışmanlar, külleme, bakteriyel yanıklık ve gövdede yosunlaşma gibi tüm olumsuzluklara karşı 'bordo bulamacı' kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

KÜLLENMEYİ ÖNLÜYOR

Ayvacık Ziraat Odası tarım danışmanları tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Bordo bulamacı nemden dolayı en çok bizim bölgemizin kullanması gerekiyor. Nemden kaynaklanan mantari hastalıklara karşı külleme, bakteriyel yanıklık ve gövdede yosunlaşma için aklımıza gelecek her türlü olumsuzluklara karşı bordo bulamacı kullanılmalıdır. Fındıkta  3-5 sene sonra külleme hastalığının şiddeti arttığında artık fındıklarımız dayanamayacak kurumalar olacaktır. Bunu yaşamamak için bölgemizde mutlaka hep birlikte mücadele etmemiz gerekiyor. Bu yüzden bordo bulamacını fındık bahçelerimizde mutlaka kullanmalıyız. Hastalıklarla ve zararlılarla yapılacak mücadeleler tüm bölgede belirlenen bir zaman diliminde herkesce yapılırsa daha olumlu sonuç verir."

...

Ayvacık Ziraat Odası fındık ocakları bordo bulamacı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER