Florürlü Vernik Nedir?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Florürlü Vernik Nedir?
24.11.2018 16:08:13

 

Florürlü Vernik Nedir?

Diş tedavi süreçleri kimi zamanlarda doğal yöntemler ile yapılırken kimi zamanlarda ise doğrudan tıbbi müdahaleler ile gerçekleştirilmektedir.

Hastanın durumu ve diğer faktörler göz önünde bulundurularak yapılacak olan bu tedavi yöntemlerinde kararın tamamen uzman bir hekime bırakılması ise en önemli olan noktadır. Kişilerin sağlıklı dişlere sahip olmak adına gün içersinde birçok kez farklı yöntemler uyguladıkları bilinmektedir. Ancak, gün içerisinde tüketilen besinler ya da içeceklerden dolayı dişlerimize zarar verebiliyor ve mecburi olarak tıbbi müdahale gerektirebiliyor. Özellikle diş minesine verilen zararların önüne geçebilmek adına geliştirilen florürlü vernik nedir uygulaması da tıpkı bu yöntemlerden birisidir.

Diş minesinin güçlendirilmesi ve özellikle de dişlerde meydana gelen çürüklerin giderilmesi adına tercih edilen florürlü vernik tedavisi, genellikle okul öncesi çocuklarda kullanılmaktadır. Onların yenilenecek olan dişlerinin yerine çok daha iyilerinin çıkabilmesi için hem diş köklerinin hem de mevcut dişlerin minelerinin oldukça sağlıklı olması gerekmektedir. Bundan dolayı da çürükleri önleyebilmek ve mevcut dişlerdeki minelerin kuvvetlendirilebilmesi için bu tedavi yöntemleri önemlidir.

Flor vernikleri içerisinde %5 oranında sodyum florür bulunmaktadır. Sadece bu değere bakıldığında bile, en iyi diş macunu ya da ağız gargaralarına oranlar, değerin son derece yüksek olduğu görülecektir. Tedavi uygulanmaya başladığı andan itibaren diş minesinde bulunan florür oranı, ortalama olarak yüzde yetmiş yedi oranına kadar çıkarılmaktadır. Bu da en başta da belirttiğimiz üzere daha sağlıklı diş mineleri ve çürüklerin önlenmesi konusunda oldukça yararlıdır.

Florürlü Vernik Kimlere Uygulanır?

Florürlü vernik her ne kadar okul öncesi çocuklarda uygulanıyor olsa da, genel anlamda bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Bundan dolayı diş minelerinde sorun yaşayan ya da dişlerinde çürüme problem olan kişilerde bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bunun dışında, florürlü vernik uygulamasının kimlere yapılacağını ise şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Her yaş grubundan bireye bu tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.
  • Ortodontik tedavi sürecinde, ağız hijyeninin sağlanabilmesi ve diş minesinde meydana gelen zararların giderilebilmesi için tercih edilebilir.
  • Kişilerde tükürük yapısı zayıf ya da ağız kuruluğu bulunuyorsa yine bu tedavi yöntemi tercih edilebilmektedir.
  • El maniplasyon yeteneğinde zayıflık olan ve 7 yaş altında olan çocuklarda, zihinsel gelişimlerini henüz tamamlanmamış olan erişinler ve çocuklarda,
  • Onkoloji yani kanser tedavisi gören kişilerde sık sık meydana gelen ağız kruuluklarının giderilmesi ya da çürük oluşumunun engellenmesi
  • Genetic olarak dişlerde çürük oluşma riski fazla olan kişilerde,
  • Yatalak olan hastalarda.
  • Diş taşı temizliği sonrasında, aşırı hassasiyet olan kişilerde,
  • Diş gıcırdatması gibi bir durumla karşılaşan ve bunun sonucunda da diş minelerinde zarar meydana gelmiş olan kişilerde.

Florürlü vernik tedavisi, yukarıdaki alanlarda uzman hekim kontrolünde yapılabilmektedir. Uygulamada ise, ilk olarak diş yüzeyleri temizlenmekte ve doğru teknikler ile temizlenmiş dişlerin dış yüzeylerinde uygulamaya gidilir. Florürler salınımlarını ise 30 saniye ya da 2 dakika içerisinde gerçekleştirmektedir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER