Fuat Sezgin’in Arapçanın Üstünlüğüne Dair Görüşleri
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Fuat Sezgin’in Arapçanın Üstünlüğüne Dair Görüşleri
08.08.2020 13:53:56

 

Fuat Sezgin’in Arapçanın Üstünlüğüne Dair Görüşleri

Sosyal medyada son zamanlarda Arapça karşıtlığı içeren yazılar yayınlanmaya başladı. İşin ilginç tarafı bende Cuma Hutbesinin Arapça Okunması gerektiğine dair bir kitap yayınlamıştım. Kitabımda Arapçanın önemini anlatmaya çalışıyordum.

Kitabımı yayınladıktan sonra Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından Fuat Sezgin Hoca ile ilgili bir kitap elime geçti. “Yitik Hazinenin Kaşifi Fuat Sezgin” isimli kitabı Prof. Dr. İrfan Yılmaz beyefendi kaleme almış. Gerçektende çok istifade ettim.

Kitabımı yayınlamadan önce elime geçse idi çok daha güzel olacaktı. Çünkü Hutbenin Arapça okunması gerektiğini İslam alimlerinin ve özellikle de Bediüzzaman Said Nursi’nin eserlerine dayanarak izah etmiştim. Fakat Dünya Bilim Tarihinde Arapların ve Arapçanın rolünü daha detaylı olarak öğrendiğimde burada geçen hakikatlerin de yazılması gerektiğini öğrendim.

Sezgin Hoca gerçekten de çok iyi sezmiş. Onun da hocası Hellmut Ritter’den öğrendiği gibi “Arapça hakikaten güzel bir dildir”. Arapçanın gelişmesini şöyle ifade ediyor:

“Müslümanlar evvela, Bizanslılardan papirusları aldılar, sonra Çinlilerden bazı teknolojileri alarak büyük kağıt fabrikaları kurdular. Semerkant’ta, Bağdat’ta ve Mısırda dünyanın en büyük kağıt fabrikaları kuruldu. Mütemadiyen yazan insanlara kağıt yetiştiriliyorlardı. Çünkü herkes belki lüzumundan daha fazla yazıyorlardı.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Canik 55     0000-00-00 Seni gidi Arap sevici seni derdi rahmetli Erbakan olsaydı
GALERİLER