Gayrimenkul Sektöründe Yeni Bir Devir Başlıyor
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gayrimenkul Sektöründe Yeni Bir Devir Başlıyor
09.05.2017 13:15:14

 

Gayrimenkul Sektöründe Yeni Bir Devir Başlıyor

22 ocak 2015 yılından beri meclis genel kurulunda olan emlak müşavirliği ve emlak komisyonculuğu yasa tasarısı henüz kanunlaşmadı içinden geçtiğimiz zor süreçler göz önüne alındığında bir miktar daha beklemek gerekecek fakat kanunun boşluğundan faydalanan kayıt dışı çalışanların sayısı her geçen gün daha da arttı ülkemiz ve samsun ekonomisine milyonlarca lira her geçen gün zararları oluyor

SAHİBİNDEN TABELASI TARİHE KARIŞIYOR

Emlak müşavirliği yasası ile bazı kişilerin sektörden ayıklanacağını söyleyen sebogayrımenkul yönetim kurulu başkanı Sebahattin  Gülçiçek, süreçte yaşanacakları anlattı.. Tasarının yasalaşmasıyla sahibinden emlak satışının ve kiralamasının artık yapılamayacağını belirten gülçiçek “Emlak müşavirliği bu haliyle yasalaşırsa artık sahibinden satılık, sahibinden kiralık gibi şeyler tarihe karışacak. Kendi evin dahi olsan emlak müşavirinin imzası olmadan satamayacaksın, kiralamayacaksın” ifadelerini kullandı.

Tasarı haline getirilerek yasalaşması beklenen emlak müşavirliği ile ilgili açıklamalarda bulunan sebogayrımenkul yönetim kurulu başkanı, emlakçılığın artık üniversite mezunları tarafından yapılacağını söyledi. Yasadan sonra yaşanacakları da anlatan Gülçiçek, “Gerekli prosedürleri yerine getirenler emlakçılığa devam edebilecekler. Ama prosedürleri yerine getiremeyen emlakçılar meslek dışında kalabilecekler. Üniversitelerde emlak müşavirliği bölümleri şu anda zaten açık. Yasa çıktıktan sonra üniversite mezunu olmayanlar bu işi yapamayacak. Eskiden gerekli belgeler Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardan alınabiliyordu. Artık nasıl mali müşavirlik için üniversitenin gerekli bölümünden mezun olma şartı aranıyorsa emlakçı olmak içinde aynı şartlar aranacak. Doktor, avukat, mimar nasılsa emlakçılıkta aynı kurallara bağlanacak”

VATANDAŞ GARANTİ ALTINA ALINIYOR

GÜLÇİÇEK, “Emlak müşavirliğinin yasalaşması halinde emlakçılar hazineye karşı sorumlu olacak. Tabu dairelerinde yapılan resmi evraklarda emlak müşavirleri sorumlu kılınacak. Yasanın asıl amaçlarından birisi de bu. Nasıl tabu müdürü, tabu memuru sorumluysa emlakçıda sorumlu olacak. Böylelikle sektör ve vatandaş garanti altına alınacak. Yapılan işlem devlet tarafından garanti altına alınıyor. Bu yasa bazılarının hoşuna gitmese bile çıkması gerekiyor. Çünkü istenmeyen olaylar yaşanabiliyor, insanlar dolandırıcılıklara maruz kalabiliyor. Bu tür olaylar yaşanıyor. Emlak müşaviri yaptığı işlemlerde sorumlu tutuluyor. Böylelikle vatandaşın güvenliğini devlet garanti altına almış oluyor”

BAZI KİŞİLER SEKTÖRDEN TEMİZLENECEK

Gülçiçek, “Sınav ve kurslarda başarısız olanlar emlakçılık yapamayacak. Belirli bir sınırlama yapılacak. Böylelikle sektör bazı kişilerden temizlenmiş olacak. Bu işi yapanla yapmayan bir olmayacak. İlkokul mezunu ve üniversite mezunu arasında da fark gözetilecektir. Paranın en çok döndüğü sektörlerden biri olduğu için sert önlemler şart. Bu paralar insanların yıllarca biriktirdiği paralar. Yılların birikimi bir dakikada heba olabiliyor, böyle üzücü örneklerle karşılaşıyoruz”

Kayıt dışı emlakçılar oyun dışı kalacak

Türkiye genelinde 100 binin üzerinde samsun genelinde 1000 üzerinde kişiye iş olanağı sağlayan emlak sektörü yeni düzenlemeyle daha şeffaf yapıya kavuşacak kayıtışı emlak komisyonculuğu yapanlar oyun dışı kalacak.

Yeni yasa emlak sektörüne neler getirecek

Emlak sektörüne standart getirilecek mesleki statü güçlenecek

Yeni yasa ile emlak müşavirliğine emlak komisyonculuğu lisans alınarak yapılacak

Kayıt dışı ve ikinci iş olarak emlakçılık yapanlar oyun dışı kalacak

Emlak sektörüne cezai işlem ve denetim getirecek

Sadece üniversite mezunları müşavir olacak

Bayındırlık ve iskân bakanlığına bağlı olarak lisanslı emlak müşavirliği ve komisyonculuğu kurulacak

Yeni yasa tüketiciye neler getirecek

Daha güvenilir ve şeffaf hizmet alınacak

Tüketici mağduriyetleri için denetim ve cezai sorumluluklar getirecek

Daha eğitimli daha profesyonel emlak müşaviri ve emlak komisyoncularından hizmet alacak

Müşteri memnuniyeti daha çok önem kazanacak

Sahibinden devri’ bitiyor!

 

Emlak müşavirliği Sebahattin Gülçiçek emlak sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert