Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Yazılı Soru Önergesine Cevap Vermedi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Yazılı Soru Önergesine Cevap Vermedi!
09.10.2018 09:06:29

 

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü Yazılı Soru Önergesine Cevap Vermedi!

Gazi Üniversitesi Rektörlüğü, CHP Milletvekilinin Gazi Üniversitesi'nde yürütülen idari FETÖ soruşturmalarına yönelik iddialara ilişkin soru önergesine cevap vermedi.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil geçen Mart ayında, Milli Eğitim Bakanı’nın cevaplaması talebiyle, Gazi Üniversitesi'nde yürütülen idari FETÖ soruşturmalarına yönelik iddialara ilişkin soru önergesi verdi.

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil soru önergesinde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yeni sisteme göre 15 gün içinde cevap verme zorunluluğu olan şu soruları sormuştu;

1. YÖK Başkanı Saraç’ın Rektörlere talimatı ve ilgili KHK’lar gereği; Gazi Üniversitesi Rektörü tarafından ihraç edilen kaç cemaat zanlısı hakkında, eş zamanlı olarak re‘sen savcılıklara da suç duyurusunda bulunulmuştur?

2. Kaç adet personele “gri personel” kategorisinde işlem yapılarak idarecilik görevlerinden el çektirildi?

3. FETÖ ve iltisaklılar kapsamında bazı akademik personelin soruşturma evraklarında bilerek, alenen usul (şekil) yanlışları yapıldığı ve idare mahkemelerine dosyaların bu şekilde gönderileceği ve esastan kapsamlı sorulara ve şikâyetçi ifadelerine yer verilmediği iddiası doğru mudur?

4. Doğru ise, bu idari soruşturma işlemlerini düzeltmek amaçlı hukuk müşavirliğinin bir çalışması var mı?

5. Gazi üniversiteli (cemaatin bizzat mağdur ettiği) öğretim elemanları ile ilgili olarak; Yeni rektörün, 15 Temmuz öncesi idari işlemler ile ilgili bir çalışma başlatmadığı ve FETÖ mağduru davacıların kazandığı geçmiş tüm idari davaları temyize götürerek sahiplenildiği ve personelin mağduriyetlerinin devam ettirildiği iddiası doğru mudur?

6. 15 Temmuz sonrası atanan Yeni rektör; Cemaatçilikten Sincan cezaevinde halen tutuklu olan eski Rektörün, rektör yardımcılığını yapmış mıdır?

CHP Ankara Milletvekili Nihat Yeşil’in soru önergesinin yer aldığı TBMM’nin yazılı soru önergeleri bölümünde;

“Önergenin Son Durumu; Süresi İçinde Cevaplandırılmadığından Gelen Kağıtlarda Yayımlandı” şeklinde bir bilgi yer alıyor.

​CHP Ankara Nihat Yeşil YÖK FETÖ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER