Gebelikte Pilates Yapmanın Yararları
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gebelikte Pilates Yapmanın Yararları
25.08.2017 14:34:23

 

Gebelikte Pilates Yapmanın Yararları

VM Medical Park Samsun Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Klinigi’nden Op.Dr. Naziye Gürkan Sabah, gebelikte pilates yapmanın faydaları hakkında bilgilendirdi.

Op.Dr.Naziye Gürkan Sabah, “Pilates, zihin ve beden bütünlüğü öngören denge nefes ve hareket sistemlerinin bir sentezidir.Gebelik sırasında bel ve sırt bölgesindeki kasları güçlendirip, ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Gebe kadın daha az kilo alır, diyabet riski de azalır ve barsak hareketleri düzenleneceğinden daha az kabızlık meydana gelir. İdrar kaçırma sorunu ortadan kalkar. Toplardamar kan akımını düzenleyerek bacaklardaki ödemin azalmasına katkıda bulunur.“dedi.

Egzersiz yapmanın yararlarına değinen Op.Dr.Naziye Gürhan Sabah,“Denge kontrolünün sağlanmasıyla baş dönmeleri ve bulantılar daha az görülür.Egzersiz yapmak ruhsal gerilimi de azaltacağından pilates yapan kadınlarda duygusal dalgalanmalar azalır, gebeliğin ve doğumun yarattığı stress de ortadan kalkar. Pilatesle anne ve bebek arasında kurulan duygusal bağ da güçlenecektir.Hamilelik süresince pilates yapan anne adayları, doğum eylemi başladığında solunum ve gevşemeleri çok kolay yapabilir ve eylem sırasındaki safhaları daha kolay şekilde geçirirler.Aynı zamanda doğum eyleminin süresi de kısalır.Doğum sonrası iyileşme daha hızlı olur ve doğum öncesi kiloya dönme süreci kısalır. Vücutta gebeliğe bağlı oluşan deformasyonlar daha çabuk toparlanır.“ diye konuştu.

Op.Dr.Naziye Gürkan Sabah,“Pilates yaptığınızda daha sağlıklı, daha mutlu, daha hareketli, daha fit, daha enerjik bir hamile olursunuz.Pilates egzersizleri, bütün dünyada, hastaneler ve fizyoterapi merkezleri tarafından, hamile bayanları doğuma hazırlamada yardımcı olarak kullanılmaktadır. Pilates, hamileliğin her ayında yapılabilir.Ancak erken doğum ya da düşük riski bulunanlar ile kalp hastalığı ve hipertansiyon gibi sistemik hastalığı olan gebelerde önerilmemektedir.Daha mutlu bir hamilelik dönemi için pilates yapın.“ şeklinde açıklama yaptı.

 

 

Gebelik Hamilelik süresi VM Medical Park Samsun Hastanesi Pilates
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert