Advert
Gel de Tarihi Öğren
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gel de Tarihi Öğren
28.08.2017 09:27:52

 

Gel de Tarihi Öğren

Sevgili okurlarım hani tarihçiler, araştırmacılar ve fikir adamları derler ya tarihimizi bilmiyoruz, tarih okumuyoruz, gezip araştırmıyoruz diye. Aslında çok haklılar ancak tarihine meraklı olup araştırıp gezerek öğrenmek isteyen yüzlerce insan tanıdım.

Peki, Cennet mekân padişahlarımızın yaptırdığı birbirinden güzel saraylarımızı gezmek, görmek ve araştırmak isterseniz neyle karşılaşacaksınız biliyor musunuz? Durun sizlere yazayım.

***

Hz. Fatih Sultan Muhammed Han’ın (Mehmed) yaptırdığı Topkapı Sarayı’nı gezmek için Müzeye 40 TL, Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu’na 25 TL, Aya İrini’ye 20 TL ödemek zorundasınız. Toplam:85 TL

Müze kartım var diye sevinmeyin çünkü müze kartı Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu ve Aya İrini için geçerli değil.

***

Şimdi geçelim Sultan Abdülmecid Han’ın yaptırmış olduğu Dolmabahçe Sarayı’nı gezmek için ödeyeceğiniz paraya.

***

Selamlık için 40 TL, Harem, Camlı Köşk ve Saat Müzesi için 30 TL, Saray Koleksiyonları Müzesi içinde 10 TL Ödemek zorundasınız. Toplam:80 TL

***

Diğer Saraylar, Kasırlar Vb.

Beylerbeyi Sarayı 30 TL, Yıldız-Şale 10 TL, Maslak Kasırları 10 TL, Aynalıkavak Kasrı 10 TL, Ihlamur Kasrı 10 TL, Küçüksu Kasrı 10 TL, Beykoz Mecidiye Kasrı 10 TL, Resim Müzesi 15 TL ödemek zorundasınız. Toplam:105TL

***

Yani iki hafta sonumu tarihimi gezmeye ayırayım derseniz 270 TL yalnız bilet ücreti ödemek zorundasınız. Hele 4 kişilik bir aileyseniz ve indirimli biletlere de kriterleriniz uymuyor ise vay sizin halinize tamtamına 1080 TL para ödersiniz.

***

Cennet mekân padişahlarımızın yaptırmış olduğu bu güzel saraylara ücretle girmek hangi akla hizmet. Yabancı ziyaretçilerden ücret alınmasını anlıyorum ama T.C. vatandaşlarından ücret alınmasını anlayamıyorum arkadaş. Anladığım şu; kazığın böylesi.

***

Okuma kültürü olarak çokça gerilerde olduğumuz sabitken, böyle fahiş ücretlerden vaz geçilmeli ve vatandaşlarımız tarihini öğrenmeye teşvik edilmeli.

Yetkililere diyeceğim ise sarayları restore ederek bir şeyler yapıyoruz diye düşünmeyin çünkü bunlar birer lütuf değil bunlar sizin asli görevlerinizdir. Saraylar bugün müze olarak kullanılıyor olabilir, ancak unutulmasın ki,  yüce padişahlarımız asırlarca dünya siyasetine bu saraylardan yön vermiştir. Saraylarımız Türkiye milletinin şerefidir.

Kalın sağlıcakla.

Araştırmacı - Yazar

Ahmet ÖZTÜRK

1453ahmetozturk@gmail.com

Dolmabahçe Sarayı Topkapı Sarayı müze kartı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert