Gelişler ve Geri Gidişler
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gelişler ve Geri Gidişler
12.01.2020 10:29:35

 

Gelişler ve Geri Gidişler

Eski çağlardan beri doğuda ve batıda farklı esaslara dayalı sistemler kurulmuştur. Bu sistemlerin birbirlerinden etkileşimde bulunduğu alanlar olduğu gibi, model oluşturduğu alanlarda mevcuttur. Batı ve Doğu’nun birbirinden ayrıldığı en bariz alanlardan birisi de, yönetim sistematiğine ‘geliş ve gidiş’ usulleridir.

Batıda yönetim sistematiğini oluşturan tüm görevlerde hem ‘gelişler’, hem de ‘gidişler’ herkesi bağlayıcı kurallara bağlanmıştır. Bu kurallar belirli bir yol ve yöntem dahilinde oluşturulmuş. Bu durum, iktidarı da, bürokrasiyi de, tüm insanları da kapsar hale getirilmiştir. Bu şekilde belli kriterler dahilinde,  cemiyetin sosyolojisine  bir uyumluluk ölçüsü de getirilmiş olmaktadır.

 Bizde her görevde  ‘ehliyet ve liyakat’in gereklilik şart ölçüleri bilinmektedir. Bunun yanında görevlerin, çerçevesini, ahlaki ölçülerini ve emanet sorumluluğunu geniş bir mutabakatla tespit etmek gerekmektedir.

Amerika Merkez Bankası (FED) Başkanlarından biri olan Paul Volcker 1987 yılında görevden ayrılınca gazetelere,  ‘ekmeğimi kazanmak için iş arıyorum’ diye ilan vermiştir. Çünkü batı, her görevin sonrasını, ayrıcalığa meydan vermeyecek, standart ve ölçülere bağlamış. Her görevin, süresini, çerçevesini, tanımını bürokratik ya da bir başka imtiyaza mahal vermeyecek şekilde tanımlamış ve sistemin perspektifine de yerleştirmiştir. Bu şekilde toplumdaki kabiliyetlere, enerjiye ve her kısımdan kapasiteye   bir imkan  ve  yol açılmıştır.

Bu sistem, devlete   farklı bir sinerji ve güvenirlilik katmaktadır.

YAZININ DEVAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

memiş okuyucu Gelişler ve Geri Gidişler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert