Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçının
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçının
08.01.2019 10:14:39

 

Gereksiz Antibiyotik Kullanımından Kaçının

Samsun Büyük Anadolu hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. M.Atakan Canbulat, soğuk havaların etkisiyle birlikte ortaya çıkan hastalıklardan korunmak için bilinçsizce alınan ve doktor onayı olmadan kullanılan antibiyotikin yarardan çok zararlı olabileceğini söyledi. 

Kış aylarında sık olarak ortaya çıkan hastalıkların başında üst solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Aslında yapılan araştırmalarda kişiyi hasta edenin soğuk hava değil; mikropların yayılma alanı olan sıcak ve kapalı ortamların olduğunu gösteriyor.

AKILCI ANTİBİYOTİK KULLANIMI

Samsun Büyük Anadolu hastaneleri İç Hastalıkları (Dahiliye) Uzmanı Uzm.Dr. M.Atakan Canbulat,  hastalıklardan korunmak için bilinçsizce alınan ve doktor onayı olmadan kullanılan antibiyotikin yarardan çok zararlı olabileceğini belirterek, "Enfeksiyon hastalıkları, halk sağlığı açısından önemli ve uygun antimikrobik tedaviyle başarının sağlandığı bir alandır. Bununla birlikte gerek toplumda gerekse hastanede kazanılan enfeksiyon hastalıkları akılcı olmayan antimikrobiyal tedavilerin kullanılması sonucu tedavi edilememekte ve belki de hasta kaybedilmektedir. Uygun antimikrobiyal tedavi; sağ kalım, komplikasyon ve kronikleşmenin önlenmesi, hastalık şiddet ve süresinin kısaltılması açısından önemlidir.

ETKİSİZ HALE GELİR

Bu anlamda ideal antibiyotik kullanımı için; doğru tanı sonrası doğru antibiyotik; en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla, uygun süreyle verilmelidir. Doğru antibiyotik kullanımı için, mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır. 

Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Hekim reçete etmedikçe antibiyotik kullanılmamalıdır." diye konuştu.

Enfeksiyon hastalıkları antibiyotik
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER