Girişimcilerin yapmaması gereken 8 hata!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Girişimcilerin yapmaması gereken 8 hata!
10.09.2018 10:28:26

 

Girişimcilerin yapmaması gereken 8 hata!

Aslında yapılması gerekenler listesinden büyük verim almanın bir başka yolu da yapılmayacaklar listesini iyi belirlemekten geçiyor.

Her gün bunları yapmayacağınıza dair kendinize söz verirseniz başarıyı yakalamanız mümkün.

İşte karşınızda başarılı kişilerin yapmayarak başarıya ulaştığı 8 şey:

BAŞARACAĞINDAN EMİN OLANA KADAR BEKLEMEK

Deneyin ve yanılın. Hata yapmaktan korkmayın. Beklemekten vazgeçip harekete geçin. Eğer sizde karşıya geçmek için nehrin durmasını bekleyenlerdenseniz başarının size uzak olduğunu bir kez daha söylemek zorundayız.

TOPLANTI ESNASINDA BİRDEN FAZLA ŞEYLE İLGİLENMEK

Odadaki en akıllı insan olmanın en kolay yolu, en dikkatli kişi olmaktan geçiyor. Dikkatinizin dağılmasına izin vermeden odaklanarak öğrendiğinizde daha fazla verim aldığınıza şahit olacaksınız. Bir toplantıdan verim almanızı engelleyecek şeyler; toplantı esnasında sürekli telefona bakmak, bir şeyler karalamak, uzaklara dalmak hatta ve hatta uyumak gibi davranışlardır. Unutmayın, aslında hayatınızda hiçbir toplantının tekrarı ve telafisi yoktur.

BİRİYLE KONUŞURKEN TELEFONA BAKMAK

İnsanlar sizinle konuşurken kendilerini değerli hissetmek isterler. Herkesin sevdiği o kişi olun ve onlara dünyadaki en önemli insanmış hissini verin. Aksi halde yaptığınız görüşmenin içeriği ve önemi ne olursa olsun inanın bu görüşmeyi siz değersizleştirmiş olursunuz.

HAYATLARINDA FARK YARATMAYAN KİŞİLERİ DÜŞÜNMEK

Size gerçekten bir şeyler katan kişilerle vakit geçirin. Zamanınızı ve ilginizi hak eden kişilere ayırın. Unutmayın, öncelikle siz kendi zamanınıza ve ilginize değer vereceksiniz verimli kullanacaksınız ki, başkaları da sizin zamanınıza ve ilginize değer versin. Aksi halde başarıya çıkan merdivende, ellerinizden tutup sizi yukarı çeken eller değil aşağıdan paçalarınıza yapışan eller görürsünüz.

BİLDİRİMLERİN DİKKATİ DAĞITMASINA İZİN VERMEK

Email, fcaebook, tweet ya da mesajlar ile birlikte gelen bildirimlerin yaptığınız işi bölmesine kesinlikle izin vermeyin. Tamamen yaptığınız işe odaklanın. Yoksa koca bir günün bitiminde, aslında 3-4 saatlik bir çalışmayı zar zor yaptığınızı farkedersiniz ki; bu sizin adınıza ve hedeflerinizin adına telafisi imkansız bir kayıp olur.

GEÇMİŞİ GELECEĞE TAŞIMAK

Hatalar değerlidir, onlardan ders alın ve geride bırakmayı öğrenin. Geçmişini geleceğe taşıyan kişiler korku ve bariyerlerinin mağduru olurlar. Geçmişte yaşadıklarınızı engel değil birer basamak olarak kabullenirseniz önünüze bakabilir, yeni basamaklara hamle yapabilirsiniz. Arkasına baka baka merdivenleri sağ salim çıkabilen birisini gördünüz mü hiç?

BAŞKASININ ARKASINDAN KONUŞMAK

Zamanınızı üretken konuşmalara ayırın. Başkalarının dedikodunu yaparak enerjinizi tüketmeyin. Yaptığınız dedikodu ve gıybetler sizden enerji, dikkat ve zaman çalarak benliğinizi olumsuzluklara sürükler. Bu da yetmediği gibi anlık değil ilerde de ilginizi ve değerli zamanlarınızı alacak durumlara kapı açar.

HAYIR DİYEMEMEK

İş arkadaşları ya da müşterilerden gelen talepleri reddetmek bazen zordur. Fakat her şeyi de yapmamalısınız. Hayır demeyi öğrenin. Başarı, ne yaptığınızdan çok, ne yapmak istemediğinize karar vermektir. Talepler ve istekler karşısında takınacağınızı nezaket dolu açık tutumlar hayatınızda size çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Tekrar ediyoruz: hayır demeyi öğrenin.

Gördüğünüz gibi aslında hemen hepsi çoğumuzun hayatında olan huylar, alışkanlıklar. Beli çoğu madde size aşırı detay gibi gelebilir, lakin çağımızda inanın başarı detaylarda gizli. Zaten yeterince bombardıman altında olan benliğimiz bu yapılmayacaklar listesi ile biraz daha rahatlayacak, sizi çalışmalarınıza ve hedeflerinize çok daha fazla odaklandırıp başarıya ulaşmanıza fayda sağlayacaktır.

Kaynak: FortuneTurkey

fcaebook Hata basamak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert