Güneysu: 25 Yıldır Failleri Bulunamayan Başbağlar Katliamını Unutmadık
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
Advert
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 Güneysu: 25 Yıldır Failleri Bulunamayan Başbağlar Katliamını Unutmadık
05.07.2018 15:05:27

 

Güneysu: 25 Yıldır Failleri Bulunamayan Başbağlar Katliamını Unutmadık

Başbağlar Katliamının 25. Yıl dönümünde Memur-Sen Samsun İl temsilcisi Nejdet Güneysu bir basın açıklaması yaparak, “Bütün katliamların acısı yüreğimizdedir” diyerek açılamasına şöyle devam etti.

“5 Temmuz 1993, Türkiye’nin yakın tarihinin karanlık ve kanlı günlerinden biridir. 25 yıl önce, Erzincan’ın Başbağlar Köyü’nde terör örgütü PKK tarafından çoğu çocuk ve yaşlı olmak üzere, 33 masum insan hunharca ve kalleşçe katledildi.

Akşam karanlığında köye gelen 100 kadar silahlı katil sürüsü, önce köyün dünya ile bağlantısını kesmiş, akşam namazı için camide bulunan cemaati dışarı çıkarmış, her şeyden habersiz ve savunmasız masum köylüleri evlerinden alarak meydana toplamış, yaklaşık bir buçuk saat örgüt propagandası yapmış, çocuk, kadın, yaşlı, bebek demeden 33 kişiyi kurşuna dizmiş, daha sonra köyü ateşe vererek 214 ev, okul ve camiyi yakmıştır. Geriye bıraktıkları notta üç gün önce Sivas’ta Madımak Otelinde meydana gelen menfur ve hazin olayın intikamının alındığı bildirilmiştir. Tam bir can pazarı yaşanan olay mahalline yetkililerin tam 14 saat sonra varmaları, bu olayın çok derin ve karmaşık ilişkilerle hazırlanan bir komplo olduğunu düşündürmektedir.

Her katliamda ölen biziz, giden canlar bizim canlarımızdır. Bu hadiseleri ideolojik gerilim hattında ötekileştirici bir dille anlamak da anlatmak da ölümcül yanılgıdır, yanlıştır. Bu konuları öfkeyi körükleyecek, nefreti köpürtecek malzeme olarak görmek, millet olma şuurundan uzak duyarlıkların yansımasıdır. Yapılması gereken, on yıllar boyu milletçe yaşadığımız acı ve ıstıraplardan dersler çıkartarak, günümüze, geleceğe kardeşçe ve hep birlikte yürümektir

Yüzünü kendi aydınlığına dönen yeni Türkiye’de vicdanlara kıymık gibi batmış hiçbir şey karanlıkta kalmamalıdır. Darbeci vesayetle yüzleşen, onları yargılayıp mahkûm eden Türkiye, bu yüzleşmeyi yapacak olgunluktadır artık. Bütün bir ülkeyi ve milleti hüzne, kedere boğan bu derin tezgahın failleri bulunmalı, hiçbir kör ve karanlık nokta kalmamalı, caniler cezalandırılmalıdır ki, zalimler, zulümleri için bir daha cesaret bulamasın.

Samsun Memur-Sen olarak, her yıl hüzünle andığımız bu katliamı, katliamın faillerini, ona sebep olan ideolojik tutumları kayıtsız şartsız kınıyor, lanetliyoruz. Kaybettiğimiz 33 can pahasına milletçe bu katliamın sebep ve sonuçlarından çıkardığımız derslerle bir daha böyle acılara yol açacak ortamlara imkân verilmemesini temenni ediyoruz.”

 

Memur-Sen Samsun Nejdet Güneysu Başbağlar Katliamı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert