Hastane Kantinleri Hasta ve hasta yakınlarını soyuyor mu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hastane Kantinleri Hasta ve hasta yakınlarını soyuyor mu!
18.07.2019 12:34:07

 

Hastane Kantinleri Hasta ve hasta yakınlarını soyuyor mu!

Hastanelerde işletilen büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerdeki fahiş fiyatlar giderek artıyor.

Her gün binlerce hasta, hasta yakını ve hastane çalışanın yolunun düştüğü hastane kantinleri tabiri caizse resmen personeli soyuyor.

BİM'de ya da A101'de  0,40 kuruş olan 2'si 1 arada kahveler...

Eğitim Araştırma Hastanesi kantininde 5 TL'den satılıyor. 

Piyasada 0,75 kuruş olan çikolatalı gofret aynı hastanenin kantininde 3 TL' den satılıyor.

En çok satılan 0,50 kuruşluk su ise 2 TL. Hastanelerin büyük kompleks binalar haline getirilip şehir dışına taşınmaları ile beraber insanların mecbur kaldıkları kantinler havalimanı yada turistlik tesislerin fiyatlarını geçmiş durumda.

Bazı yerlerde işletmeciler sağlık çalışanlarına %25 ve  % 50 indirim yaparken bazı yerlerde indirim dahi yapılmıyor. 

Hastanelerdeki kantinlerin fiyatlarının fahiş olması nedeniyle 2011 yılında Sağlık Bakanlığı bir genelge yayınlayıp başhekimlere fiyatlaro kontrol etmelerini ve çevredeki diğer market ve dükkanlarla karşılaştırmasını istemişti. 

Genelgede, "Büfe, kantin ve çay ocağı gibi ticari yerlerin işletilmesinde genel kural ve kaidelerin, idarelerince tespit edileceği hükme bağlanmıştır.

Kiralanan ticarî alanlardan mal ve hizmet temin edecek vatandaşlarımızın mağduriyetine de sebebiyet verilmemesi bakımından, piyasa rayicinin üzerinde ve fahiş fiyatla mal ve hizmet satılmasının önüne geçilmesi maksadı ile ihale şartnamelerine gereken hükümlerin konulması gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Sağlık Bakanlığı'na ulaşan şikâyet ve taleplerden hastane büfe, kantin ve çay ocaklarında kurumun huzuru, güvenliği, gizliliği ve temizliği yerine daha çok kârlılık ve yüksek getiri anlayışı ile hareket edildiğinin belirlendiğine dikkat çekildi.

Kantin hizmetlerinden faydalanmak isteyen hasta ve vatandaşların mağduriyetlerine neden olduğunun vurgulandığı genelgede, hastane kantinlerinde, hastane içerisinde satılması veya kullanılması yasaklanmış olan ürünlerin satılmaması istendi.

Bakanlığa tahsisli taşınmazlardaki büfe, kantin, çay ocağı gibi yerlerin amacına yönelik kullanılması gerektiğinin anlatıldığı genelgede, büfe, kantin ve çay ocağı gibi yerlerde satışa sunulan mal ve hizmet bedellerinin, emsali mal ve hizmet bedellerinden daha yüksek fiyatla tespit edilmemesi ve satılmaması için gerekli tedbirlerin alınması istendi.

Personel Sağlık

Eğitim Araştırma Hastanesi kantini hastane kantinleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Abc     0000-00-00 Bundan 8 sene once egitim arastirma hastanesinin aylik kirasi 90 bin civarindaydi. Simdi kac liradir bilmiyorum. Dedigin marketler gibi satip ustunu cebinden mi versin kantin isletmecisi. Madem hastanelerde kimsenin fazla para odemesine gonlun razi degil ihaleye sen gir ucuz ucuz satar uatunu cebinden verirsin. Hem senin hastanelerle derdin ne ihalaye girmeyimi dusunuon yoksa madem haber yapion gir bak ihale bedellerine
vatandaş     2019-07-18 Bu fahiş fiyatların temelinde kantin yerlerinin devlet tarafından fahiş fiyattan kiralanması var, bunu niye görmüyorsun akasyam? habercisin ya...a101e bime girip kavenin çikolatanın fiyatını verdiğin gibi milli emlağa girip kantinlerin ihale bedellerini de versene...
kamil     2019-07-18 haksız rekabet ettirip asronomik rakamlarla kiralanan kantinler herhalde hayrına satış yapacak değil
vatandaş     2019-07-18 Daha önceleri hastahane dernekleri vardı buraları işletiyordu kar amacı gütmediği için hem vatandaş hem personel çok uygun fiyatlarla yararlanıyorken buralar anlaşılmaz bir şekilde ihaleyle ne olduğu belli olmayan kime hizmet ettiği anlaşılmayan asronomik rakamlarla vatandaşı canından bezdirdiler başka çaresi olmayan vatandaş soyguna adeta mecbur bırakıldı ak parti iktidarının yaptığı toplumu üzen zarara sokan uygulamaların biri budur
GALERİLER
Advert