Hastanelerde acil servis hizmetleri ücretli mi!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hastanelerde acil servis hizmetleri ücretli mi!
02.02.2018 08:43:43

 

Hastanelerde acil servis hizmetleri ücretli mi!

Acil servislere başvuran hastaların ilk müracaatta acil hasta olarak değerlendirilerek acil servislere kabul edilmesi ve buna göre işlem yapılması gerekiyor.

Ancak yapılan muayene sonucunda hekim değerlendirmesine göre yeşil alan muayenesi kapsamına girdiği belirlenen hastalar için muayene ücreti ile eczane ilaç ücretinin eczaneye ödenmesi gerekiyor.

Durumun acil olmadığı hallerde de sadece randevu almadan kolayca doktora ulaşmak ya da ücretsiz muayene olmak amacıyla acil servise başvurulduğunda ücret ödenmesi gerekiyor.

SAĞLIK GÜVENCESİ OLMASA BİLE ACİL SERVİS HİZMETLERİNDEN FAYDALANABİLİR Mİ

Özel ve kamuya ait bütün hastanelerin acil birimleri, bütün acil başvurularını ayırım yapmaksızın kabul ederler.

Acil servis, hastanın sosyal güvencesi olup olmadığına, bağlı bulunduğu sosyal güvenlik kuruluşunun nevine ve hastanın diğer özelliklerine, sağlık güvencesi ve ödeme gücü olup olmadığına bakmaksızın, stabilizasyon sağlanıncaya kadar bütün tıbbî hizmetleri sunar.

ACİL HİZMET İLK 24 SAATİ KAPSAR

Acil servislerde hasta takibinin 24 saati geçmemesi esastır.

Bu süre içerisinde kesin tanısı konulamamış veya yatış endikasyonu belirlenememiş hastalar ile yatış endikasyonu bulunan ve birden fazla kliniği ilgilendiren hastalar acil servis sorumlu tabibi veya nöbetçi uzman tabibince değerlendirilir ve tıbbi durumunun gerektirdiği en uygun uzmanlık dalına ait kliniğe yatışı yapılarak ilgili klinik şefi veya sorumlu uzman tabibine bilgi verilir.

ACİL SERVİS NEDİR?

Acil servisler kaliteli ve itinalı hizmet sunumunun sağlanması için fizikî altyapı, insan gücü, tıbbî cihaz, donanım, lüzumlu ilaç, serum, sarf malzemesi ve ambulans hizmetleri yönünden hiçbir aksaklığa meydan verilmeyecek ve hizmetin 24 saat kesintisiz sunulmasını sağlayacak şekilde yapılandırılır.

Hizmetler; uzman tabip sorumluluğunda, acil sağlık hizmetleri konusunda eğitim görmüş, tecrübeli ve yeter sayıda tabibin, hemşirenin ve diğer personelin de katılımı ile bir bütün olarak yürütülecek şekilde organize edilir.

Başvuran her hasta için acil tıbbî değerlendirme, müdahale ve gerektiğinde stabilizasyon sağlanır.

ACİL SERVİSTEN DİĞER SAĞLIK TESİSLERİNE SEVK VE NAKİL

İlk tıbbî müdahale yapıldıktan sonra ileri tıbbî bakım ve tedavi konusunda yetersizlik söz konusu ise, sevki uygun görülen hastane ile koordinasyon sağlanarak verilen tıbbî bakımın tamamı ilgili birim sorumlusu tarafından “yazılı” olarak belgelendirilir. Bu belge nakil yapılacak kuruma hasta ile birlikte gönderilir.

Nakil ancak, stabilizasyon sağlandıktan sonra veya hayatî tehlike veya sakatlık tehlikesi taşıyan hastaların uygun bakımlarının, stabilizasyonlarının ve tedavilerinin mevcut tıbbî-teknik imkanlar ile gerçekleştirilemeyeceğinin tespit edilmesi halinde yapılır.

Acil servise başvuran hastaların ilk değerlendirmesi yapıldıktan sonra, ilgili sağlık tesisinin uzman tabip, tıbbi donanım ve boş yatak bakımından hastanın tıbbi durumunun gerektirdiği tetkik, müdahale, bakım ve tedaviyi sağlayabilecek şartları taşıması hâlinde hastanın başka bir sağlık tesisine sevk edilmemesi ve gerekli sağlık hizmetinin ilgili sağlık tesisinde verilmesi esastır.

ŞİKAYETLERİNİZ İÇİN ŞİDDETE DEĞİL, YASAL YOLLARA BAŞVURUN

Hastaların aldıkları hizmetlerde karşılaştıkları sorunlar veya hizmetlerle ilgili bilgi almaları için SABİM’e başvurmaları yeterlidir. Sağlık Hizmetleri ile ilgili her türlü şikayet için Sağlık Bakanlığı’nın Sabim; Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi Alo 184 adlı hattı arayabilirsiniz.

Postayla yapılan başvurular kabul edilmez. İlgili kişi, şahsen başvurmak zorundadır.

Uygulamada, hastalara taahhütname veya durumun acil olmadığına ilişkin evraklar imzalatılarak acil hizmetler için ödeme talep edilmektedir. Acil servise ilk girişte kayıt anında imzalatılan taahhütnameler geçersizdir, acil halin sona ermesinden sonra imzalatılan taahhütname ise geçerlidir.

Acil hal boyunca yapılan tüm tedaviler ücretsizdir.

Acil halin sona ermesinden sonraki işlemlerin ise hastanenin SGK ile sözleşmesi varsa buna göre, hastanenin SGK ile sözleşmesi yoksa hastanenin kendi fiyatları üzerinden fatura edilmesi gerekir.

Acil servise ilk kayıt anında sizden ücret istenirse SGK'ya (Alo 170), Sağlık Bakanlığı'na (Alo 184), faturasız-belgesiz para tahsil edilirse Maliye'ye (Alo 189) durumu bildirebilirsiniz.

Özel hastaneye ödediğiniz ücretin tutarına göre Tüketici Hakem Heyeti'ne ve/veya Tüketici Mahkemesi'ne başvurarak ücret iadesi talep edebilirsiniz, ödeme yapmışsanız, ödediğiniz bedelin makbuzunu da bu şikayete eklemelisiniz.

Kaynak: Sözcü

Acil servis
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert