Her İnsandan Milli Eğitim Bakanı Oldu Ama Bilenden Olmadı!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Her İnsandan Milli Eğitim Bakanı Oldu Ama Bilenden Olmadı!
25.04.2019 14:40:33

 

Her İnsandan Milli Eğitim Bakanı Oldu Ama Bilenden Olmadı!

Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti’de uzun yıllar milletvekilliği yapan, Milli Eğitim komisyonluğu üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüten, eğitim alanındaki en yetkin otoritelerden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ömer Özyılmaz, "Milli Eğitim bakanları eğitimi bilmeyen insanlardan oluştu. Her insandan Milli Eğitim bakanı oldu ama bilenden olmadı." dedi. Milli Görüş’ün efsane eğitimcisinden dikkat çekici sözler: Milli eğitim bakanları eğitimi bilmiyor

Refah Partisi, Fazilet Partisi ve Ak Parti’de uzun yıllar milletvekilliği yapan, Milli Eğitim komisyonluğu üyeliği ve başkanlığı görevlerini yürüten, eğitim alanındaki en yetkin otoritelerden biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ömer Özyılmaz, yeniakit.com.tr’ye konuştu: “Milli Eğitim bakanları eğitimi bilmeyen insanlardan oluştu. Her insandan Milli Eğitim bakanı oldu ama bilenden olmadı.” dedi.

Bozuk başladı bozuk gidiyor

Milli Eğitim sisteminin Cumhuriyet döneminde yanlış kurgulandığını belirten Özyılmaz, “Sistem bozuk başladı, bozuk devam ediyor. Bir asırdır bu sistem aynı usulde aynı çizgide gidiyor. Eğitim bilimlerinde çok ciddi gelişmeler ve değişimler yaşanıyor ama bizim bakanlığımızın bunlardan haberi yok. ‘Bir insan herhangi bir alanın doçenti veya profesörüyse, o eğitimi bilir’ diye bakılıyor. Milli Eğitim Bakanlığında hem yönetim hem organizasyon hem de içerik anlamında çok ciddi çalışmalar ve reformlar yapılması lazım. İşler bu şekilde yürümüyor.” dedi.

Eğitim öğrencinin kafasına bilgi doldurmak değildir

Eğitimin, öğrencilerin kafasına bilgi doldurmak olarak anlaşıldığına işaret eden Özyılmaz, şöyle devam etti: “Günümüzde eğitim bilimleri çok farklı boyutlarda değişime uğradı. Eğitim; öğrencileri bilgiyle doldurmak değil, onlara bilgiyi nasıl elde edecekleri, nasıl işleyecekleri ve öğrendikleri bilgilerle nasıl üretim yapacaklarına dair yöntemleri öğretmektir. Yani eğitimde amaç; öğrenmeyi öğretmek olmalıdır. Öğrencilerde ‘öğretmen olmadan öğrenme olmaz’, öğretmenlerde ise ‘biz olmazsak öğrenciler öğrenemez’ mantığı var. Aslında medeniyet olarak biz özellikle 7. asırdan 10. asra kadar çok ciddi bilgiler üretmişiz. Şimdi bizim kadim kültürümüzde; Gökbilim, Matematik, Fizik, Felsefe, Sosyoloji, Coğrafya gibi temel bilimlerde çok ciddi bilgiler üretmişiz. Bugün o birikimlerden faydalanabilsek; eğitim sistemimizde önemli yenilik ve iyileştirmeleri sağlayabiliriz. Eğitim sistemini sil baştan yeniden kurgulamaya ve eğitim metodolojilerimizi yeni gelişmeler ışığında kökten değiştirmeye ihtiyacımız var.”

Serkan Çelik  yeniakit.com.tr

Refah Partisi Fazilet Partisi Ak Parti Milli Eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert