Hükümetin Enerji Politikasına Özel Sektör Temsilcilerinden Tam Destek
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Hükümetin Enerji Politikasına Özel Sektör Temsilcilerinden Tam Destek
14.08.2020 17:22:42

 

Hükümetin Enerji Politikasına Özel Sektör Temsilcilerinden Tam Destek

Berg Elektirik Yönetim Kurulu Başkanı Alp Erkin""Hükümetimizin Enerji politikası hem çok doğru hem milli"dedi.

Alp Erkin, ''Yenilenebilir Enerji konusunda Avrupa birliği ülkeleri mevzuatından de faydalanılarak oluşturulan 2005 tarihli kanun gerçekten hem yatırımı teşvik edecek oranda yatırımcıyı koruyan hem de devlet bütçesine çok ağır gelmeyecek dengeyi sağlamıştır.'' açıklamasında bulundu. 

Türkiye ile Avrupa Ülkeleri arasındaki enerji yatırımlarını değerlendiren Erkin, ''Bu konuda yatırımcılara çok fazla taviz veren örneğin İtalya sonradan verdiği teşvikler yüzünden pişman olup yatırımcıyı ve finans kuruluşlarını mağdur etmiştir. Üretilen Enerjinin sadece 10 unu yenilenebilir enerjiden 10 yıl süreyle almayı hedefleyen İtalya proğramı sonlandırdığında yenilenebilir Enerji hedeflenenin neredeyse 2 katına 19 a çıkmış teşvik süresi de 15 yıla ulaşmıştı. Bizde örneğin rüzgar Enerjisi için ödenen baz fiyat 7.3 cent/kWh iken İtalyada 32 euro cent/kWh seviyesine kadar çıkmıştır. Yani İtalya'daki yatırımcının bütçeye yükü bizdekinin fiyat olarak neredeyse beş katı teşvik süresi de 50 fazladır. Bunun bir ülkenin bütçesine getireceği ağır yükü uzun uzun anlatmaya sanırım gerek yoktur... Bu kervana teşvikleri iptal eden ya da azaltan Bulgaristan, Polonya, İspanya, Yunanistan gibi ülkeler de eklenebilir. Oysa Türkiye'mizde 2005 yılındaki yenilenebilir enerji programımız hiçbir aksaklık olmadan yürütülmektedir.'' şeklinde konuştu.

Erkin, ''Yatırımcıya ağır gelen çevre mevzuatı ve diğer bürokratik işlemleri aşmak için 2015 yılında çıkan Lisanssız Enerji üretimi yönetmenliği ise küçük yatırımcıyı da oyuna dahil eden ve sektöre ikinci bir ivme getiren dünyada örneği az bulunur bir atılım getirmiştir. Doğal gaz ve İthal Kömür gibi yerli olmayan kaynakların üretimdeki payını günbegün azaltan bu yasal düzenlemeler Avrupa'da tektir. Amerika'da ise yenilenebilir enerjiye zaten Petrol ve Doğalgaz yakın geçmişte bulunan kaya gazı sebebiyle küçümsenerek bakılmaktadır. Bizim bu tür kaynaklarımız ve Almanya, Fransa ve İngiltere gibi nükleer santrallerimiz de olmadığından bu politikaların ufak düzenlemeyle devamı çok sevindirici olacaktır.'' diye konuştu

Elektirik Özel Sektör Alp Erkin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER