Huzursuz İnsan
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Huzursuz İnsan
26.05.2020 15:06:28

 

Huzursuz İnsan

Her insan içinde bir türlü tarif edemediği bir huzursuzluk taşır. Zengin olsun fakir olsun herkesin içinde huzursuzluk ölçüsüne göre bulunur. İnsanda mutlak manada yani tam ve kâmil anlamda emniyet ve huzur yoktur. Var gibi görünse bile bu huzurun hıfzı meşakkatler içinde geçer. Bu huzursuzluk hissi sürekli insanı rahatsız eder ve ona kendini hissettirir.

Kimi aklına kimi inancına ve yetisine göre huzursuzluğun sebebini ve tarifini bulur.

İnsanların çoğu huzursuzluğunun nedenini maddi bir sebebe bağlar. Modern insana göre huzursuzluk nedeni bedenin ve nefsi ihtiyaçlarının eksikliğinden başka bir şey değildir. Çünkü hayatları idame ettirmek ancak maddi gıdalarla olur başka bir nedenle olmaz. Yokluk halinde insan huzursuz olur. Özetle inanmayan insana göre huzursuzluğun kaynağı maddi tatminsizliktir.

Bu tatminsizlik organlarda ve nefsde olur.

Haliyle de aklına ve bakışına yansır .

Dinimiz bu maddi ve manevi doyumsuzluğu dengelemiş, akıl sahiblerine ilahi emirlerle sınır ve ölçü koymuş bunları ruhsat ve azimet olarak ifade etmiştir. Azimet bahsi maddi gıdanın aksine doğru çok derin düşünülmesi gereken hassasiyetler ilmidir. Bu hassasiyetler insanın vasıflarından insanın tamamen azad olması ile başlar. Kısaca inanan insanın gücü ve gıdası, lezzet veren madde değil tam aksine lezzet veren manalar ile olur.

İnanan ve inanmayan insanın görüşüne göre huzursuzluğun sebebi iki kısımdır.

İnsan huzursuzluğu bu iki kaynaktan alır. Burası suyun başladığı yer yani kaynak gibidir. Bu kaynaklar her şeyin başıdır. Bu su başları insan gibi yaratılmıştır ancak ilahi ikazla ihbar edilen hakikatleri içinde barındıran su gözleri ve kaynaklarıdır. Bu gözlerin ardında kaynakları yani özler saklıdır. Tafsilatları kendi içinde ayrı babları olan huzursuzluğu biz genel olarak iki ayırıyoruz.

1- Maddi Huzursuzluk

2- Manevi huzursuzluk

Maddi huzursuzluk bedenin ihtiyaçları ve nefsin arzularının eksikliği dolayısıyla başlar. Maddi huzursuzluğun yaşandığı organlar, insan bedeni içinde taşıdığı  nefsi yani bugünün kısa tabiriyle egosudur.

İhtiyaçların noksanlığı (kanaatsizlik) ona adaletsizlik gibi gelir. Nefsin kıskançlığı ve hasedi burada ortaya çıkar. Nihayetinde insanın hırsla çalışmasına ,kinle bakmasına ve merhametsiz anlayış sahibi olmasına zemin açar. İnsanın isyan ve savaş çıkarması hep bu yüzdendir. Bu batıl savaş ve mücadele insanı nefsinin kölesi ve mülkün efendisi yapıncaya dek sürer.

Dünyada kalıblar içinde gizli kısa tad ve zevkler nefsin gıdalarıdır. Zevklerin kısa ve geçici olması yüzünden nefsin sürekli taleb etmesine aç gözlü olmasına sebeb olur. Bütün her şey gibi dünyada Huzurda kısa dır. Cahil insanın hırsı gözü bulunduğu duruma dışından başını kaldırıp baktırmaz. Cahil insanın düştüğü durumu kendisine mümkün değil nefsi göstermez. Gider başkasını durumu gösterir. Çünkü nefsin gözü kendi ihtiyacını bugünü görür ama akibeti yani ileriyi görmez. Bu hal deve kuşunun başını inadla kuma gömmesi yahut da yemi gören tuzağı görmeyen kuş misali gibidir. Hayatı boyunca sürekli tekrarlar durur. İşte insana nefsin serzenişi bu huzursuzluk şeklinde yansır. İnsan ruhun ihtiyaçlarını bir türlü nefsinin önüne geçirmez..

Manevi huzursuzluğun sebebi insanın ruhudur. Aslında insanın aradığı şey hayal edebileceğinden çok daha büyük ve yüce bir mana taşıyan emaneti ile ilgilidir.

Ama inanmayanlar sadece maddeye bakarlar. İnananlar bu sorunun cevabını bulana kadar ruhları ne parayla nede mal ile maalesef huzur bulmaz. Çünkü ruhun amacı ve iman edenlerin kaderi birbirine bağlıdır. İnsan alemdeki bilmecenin en değerli ve büyük bir parçası olduğu gibi bu gizemi çözecek olanda yine kendisidir. Hakkın izniyle çözdüğünde mümin bir bakıştır gelir insanı bulur. Ona her şeyi zamanla gösterir öğretir. Zamanla göstermesi ayrıca inzal süresi ve yavaşlıkla ilgilidir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

 

ahmet düzgün huzursuz insan
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER