Advert
İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı Açıklaması
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı Açıklaması
17.06.2017 13:19:26

 

İçişleri Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı Açıklaması

İÇİŞLERİ Bakanlığı'nca, 81 il valiliğine, ‘Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri’ konulu genelge gönderildi. İçişleri Bakanlığı, Ramazan Bayramından günler önce, trafikte seferberlik anlayışıyla bayramda alınacak trafik tedbirleri konusunda, valilikleri uyardı.

Buna göre; trafiğin yoğun olduğu güzergahlar, bayram süresince, helikopter, drone ve İHA’larla takip edilerek, denetlenecek. ‘Tuzak radar’ algısına neden olacak yöntemlerle radar araçları gizlenerek, denetim yapılmayacak, radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. Ayrıca, sadece ön koltukta değil, arka koltukta oturanların da emniyet kemeri kullanımı denetlenecek, bu konuda bilgilendirmeler yapılacak.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun imzasıyla 81 il valiliği, il emniyet müdürlüğü ve il jandarma komutanlıklarına, ‘Ramazan Bayramı Trafik Tedbirleri’ konulu genelge gönderildi. Genelgede, trafik kazalarının önlenmesi amacıyla Ramazan Bayramı süresince, seferberlik anlayışıyla vatandaşların huzur ve güven içerisinde seyahat etmelerinin sağlanmasına vurgu yapıldı. Kazaların asgari seviyeye düşürülmesini içeren yazıda alınacak tedbirler, şöyle sıralandı:
KARMA DENETİM EKİPLERİ OLUŞTURULACAK

Trafik personeline trafiğin tanzimi ve denetimi dışında görev verilmeyecek, ihtiyaç duyulması halinde, görevli diğer personelden destek alınacak. Bayram tatili süresince genel hizmet birimleri ile trafik personelinden karma denetim ekipleri oluşturulacak. Ayrıca, yine ihtiyaç duyulması halinde Polis Bölge Trafik Ekipleri ile Jandarma Trafik
Timlerince karma ekipler oluşturularak denetimler yapılacak. Denetim bölgelerinde; ekip ve personel görünülürlüğü açısından, reflektif yelekler giyilecek, hava durumuna göre dominit lambalar ile el fenerleri kullanılacak ve güzergâhta araçların tepe lambaları açık olacak.

‘SÜRÜCÜYLE YÜZYÜZE TEMAS EDİN’ ve ‘NEZAKETLİ OLUN’ UYARISI

Sürücülerle yüz yüze temas etmek amacıyla, kural ihlali yapılıp yapılmadığına bakılmadan araçlar durdurularak, saygı ve nezaket kuralları içerisinde hız yapmamaları, ön ve arka emniyet kemeri takmaları, araç kullanırken cep telefonuyla görüşme yapmamaları, şerit kullanma kurallarına riayet etmeleri ve kavşaklara yaklaşırken yavaşlamaları gibi konularda bilgilendirme yapılacak.

OTOBÜSLERDE EMNİYET KEMERİ DENETİMLERİNE AĞIRLIK VERİLECEK
Yoğunluk durumuna göre terminal ve ara istasyonlarda takviye personel görevlendirilecek, terminal ve izin verilen yerler dışında(Korsan yolcu taşımacılığının önüne geçilmesi amacıyla), şehirlerarası otobüslerin kalkışlarına izin verilmeyecek. Otobüslerde emniyet kemeri denetimlerine ağırlık verilecek, yolcular ‘otobüslerin karıştığı trafik kazalarında araçların devrilmesi ve araçtan dışarı savrulmalarının önlenmesi amacıyla emniyet kemeri kullanmaları’, şoförlerse ‘taşıt kullanırken telefonla konuşmamaları’ konularında uyarılacak. Araçlarda, sadece ön koltuklar için değil, arka koltukları kullananlar için de emniyet kemeri denetimleri ve bilgilendirmeler yapılacak.

TRAFİĞİN YOĞUN OLDUĞU GÜZERGAHLAR HAVADAN TAKİP EDİLECEK
Hizmet gerekleri dikkate alınarak, helikopterlerle drone ve İHA türü hava taşıtlarından, trafiğin yoğun olduğu güzergahlarda bayram süresince yararlanılacak ve polis-jandarma trafik birimleri karma ekipleriyle yoğun denetimler gerçekleştirilecek.
‘RADAR’ VAR, ‘TUZAK’ YOK
Son on yılda bayram tatillerinde, kazaların yoğun olarak meydana geldiği 20 güzergahta önlemler arttırılacak, bu güzergahlarda, 10-20 kilometrede bir resmi ekip görevlendirilecek. Trafiğin yoğun olduğu ve kazaların sıklıkla meydana geldiği 04.00-08.00 ve 16.00-20.00 saatleri arasında trafik denetimleri sıklaştırılacak. Hava koşulları takip edilerek, riskli hava koşulları olan gün, saat ve kesimlerde, riske yönelik tedbirler geliştirilecek.

Şehirlerarası karayolları üzerindeki İlçe Emniyet Müdürlükleri/Amirlikleri ekipleri, ilçe giriş-çıkışları ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklarda düzenleme ve denetleme görevlerini görünür şekilde ve kazaların olmasını önlemek amacına yönelik olarak gerçekleştirecek. Radarla hız denetimleri, hız kaynaklı kazaların yoğunlaştığı yerlerde yapılacak. ‘Tuzak radar’ algısına neden olacak yöntemler ile radar araçları gizlenerek denetim yapılmayacak.

UYKUSUZ SÜRÜCÜLER DİNLENMEYE ALINACAK

Uykusuzluk ve yorgunluk belirtileri görülen sürücülerin, denetim noktalarında ve araç dışında dinlenmeleri sağlanacak, yolculara da bu konuda bilgi verilecek. Bayram süresince ‘Özel Yük Taşıma İzin Belgesi’ ve ‘Özel İzin Belgesi’ kapsamındaki araçların trafiğe çıkmalarına izin verilmeyecek. Şehir içi ve şehirlerarası otobüslerde sivil kıyafetli personel görevlendirilmesine devam edilecek.

YOL KULLANICILARINA BİLGİLENDİRİCİ BROŞÜR

Yerleşim yerlerinde kazaların yoğun olduğu bölgelerde, uygunsuz parklanmalara izin verilmeyecek, yaya kaldırımları, yaya geçitleri, kavşak sistemleri, engelli vatandaşlar için tasarlanan engelli rampaları üzerine ve önüne park etmiş araçlar cezalar uygulandıktan sonra derhal kaldırılacak. Ayrıca, denetimlerde, yol kullanıcılarına bilgilendirme ve bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtılacak, ihbar veya göreve ilişkin 155 ve 156’yı arayan vatandaşlara bilgi akışı sağlanacaktır.

Süleyman Soylu’ Ramazan Bayramı İçişleri Bakanlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert