​İHH ve Türk Doktorun Büyük Başarısı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​İHH ve Türk Doktorun Büyük Başarısı
26.07.2018 13:58:24

 

​İHH ve Türk Doktorun Büyük Başarısı

Gazze’de İsrail Askerleri tarafından Sniper ile Bacağından Vurulan 16 Yaşında Barış için Yürüyen Meryem’in Bacağını Türk Hekimi Kurtardı…

İHH İnsani Yardım Vakfı’ndan Yönetim Kurulu Üyesi Durmuş Aydın ve Doç. Dr. Mehmet Veli Karaaltın’ın konuşmacı, Gazze’de kurtarılan 16 yaşındaki Meryem Ebu-Matar’ın da konuk olarak katıldığı basın toplantısı gerçekleşti.

Filistin'deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında İsrail askerleri tarafından ayağından vurulan 16 yaşındaki yetim kız Meryem Ebu-Matar, İHH İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla tedavi edilmek üzere İstanbul’a getirildi. Filistinliler, Toprak Günü'nün 42'nci yılı kapsamında 30 Mart Cuma gününden bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl eylemler düzenlemektedir.

İsrail askerleri ise "sürgün edildikleri topraklarına geri dönmeyi ve 2006'dan beri Gazze'ye uygulanan hukuksuz ablukanın kaldırılmasını" talep eden sivil halkın üzerine gerçek mermilerle ateş açmaktadır. Gazze sınırında gösterilerde pek çok Filistinli şehit oldu, binlerce gösterici yaralandı, ve onlarca insan hayatını kaybetti. Bu yaralananlardan bir tanesi de Gazze’nin Refah ilçesinde yaşamını sürdüren 16 yaşındaki yetim kız Meryem Ebu-Matar. (Mariam Abumattar) dır.

“Eğer bir gün daha gecikseydi…”

Babasını 3 yaşında kaybeden ve İHH İnsani Yardım Vakfı’nın Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamında Gazze’de desteklediği Meryem Ebu-Matar, gösterilerin ilk gününde İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda ayağından yaralandı. Elinde hiçbir silah ya da kesici delici alet bulunmadığı halde vurulan Ebu-Matar’ın ilk tedavisi Gazze’de gerçekleştirildi fakat buradaki tedavinin yetersiz kalması sonucunda Türkiye’ye sevk edildi.

İHH’nın girişimleriyle ailesiyle birlikte İstanbul’a getirilen Ebu-Matar, Atatürk Havalimanı’ndan ambulans ile alınarak özel bir hastanede tedavisine devam edildi. Alanında uzman doktorlar tarafından acil olarak ameliyata alınan Ebu-Matar için yetkililer, “Eğer bir gün daha gecikme yaşansaydı, Gazzeli yetim kızımız ayağını kaybedecekti” diyor. Yaklaşık 7 saat boyunca ameliyatta kalan Meryem Ebu-Matar’ın sağlık durumu şimdilerde ise iyiye gidiyor. Ebu Matar’ın tedavisi İHH Yurt İçi Acil Yardım Birimi’nce yürütülüyor.

Meryem’in doktoru Mehmet Veli Karaaltın; ‘’Hastamız bize geldiğinde bacağının dizden altını kaybetmek üzereydi. Bacağına saplanan kurşun, içeride ayrıca patladığından dolayı tüm diz altından ayağı besleyen damarları parçalamıştı. Tek bir damar kalmıştı ayağı besleyen ve o da, ödem ve travmadan dolayı oldukça zarar görmüştü. Ayak kangrene gidiyordu. 13’ün üstünde ameliyat gerçekleştirdik. Sırtından canlı doku ve kas nakli yaptık, damarı onardık. 4 kez rejeneratif tedavi ile kök hücre uygulaması sayesinde parmaklarını da tekrar canlandırarak kesilmekten kurtardık. Meryem’ e Türk doktorları olarak kucak açtık ve çocuğumuzu kurtardık. Artık ayağının üzerine basabiliyor ve ileride de hayaline kavuşacak ve yürüyebilecek.’’ dedi.

Ebu-Matar, İsrailli askerler tarafından vurulmadan önce Gazze’de hafızlık eğitimi alıyordu.

İHH İnsani Yardım Vakfı Hakkında;

İHH İnsani Yardım Vakfı; bölge, din, dil, ırk ve mezhep ayrımı yapmaksızın dünyanın herhangi bir yerinde sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, zulüm görmüş, aç ve açıkta kalmış; savaş, tabii afet gibi sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış; evsiz, yurtsuz, tüm insanlara insani yardım ulaştırmak ve bu insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmesini önlemek üzere 1992 yılından bu yana çalışmaktadır. Gönüllü faaliyetlerle başlayan ve 1995 yılında kurumsallaşan bu çalışmalar kısa sürede 5 kıtada 135 ülke ve bölgeye yayılmış ve Türkiye’den tüm dünyaya ulaşan bir hayır köprüsü olmuştur.

İHH İnsani Yardım Vakfı misyonunu gerçekleştirirken tüm dünyada öncelik sırasına göre; Savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgelerde, Afet bölgelerinde, Yoksulluk olan ülke ve bölgelerde faaliyet yürütmektedir. Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmaktadır. İnsanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmaktadır.

Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışman statüsünde , İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) danışmanlık statüsünde, İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Fonu (OICHF) meclis üyeliği, İnsani Forum (THF) üyeliği, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) üyeliği, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) üyeliği ve Uluslararası Gönüllü Kuruluşlar Konseyi (ICVA) üyeliği bulunmaktadır.

Dr. Mehmet Veli Karaaltın Hakkında;

Dünya Kök Hücre Derneği’ndeki ilk Türk Doktorumuz, Dr. Mehmet Veli Karaaltın; tıpta uzmanlık için girilen TUS sınavında 25.000 doktor arasında 12. olmuş son derece başarılı bir cerrah olmakla beraber hem Türkiye Plastik Rekonstrüktif & Estetik Cerrahi Kurulu hem de Avrupa Plastik Rekonstrüktif & Estetik Cerrahi Konseyinin (E.B.O.P.R.A.S) üyesidir.

Onlarca makalesi yayınlanan Dr. Karaaltın’ın bilinen başarıları arasında mikrovasküler serbest flepler, sinir transferleri, brakial sinir paralizi ve doku transferi yer almaktadır. Dr. Karaaltın yüz felci tedavisinde devrimsel bir teknik olan kas transferi tekniğini icat edip popüler hale getirmiştir.

Dünyada üçüncü komple yüz naklini ve dünyada ilk Dört Ekstremite Nakli girişimini gerçekleştiren “Hacettepe Ekibinin” üyelerinden bir tanesidir.

Son 5 yıl boyunca, Dr. Karaaltın Hücresel Tedavi ve Rejeneratif Tıp alanlarında faaliyet göstermektedir. Diabetik yaralar, yanık vakaları, Hücre spreyi ve meme rekonstrüksiyonunda yüzlerce hastayı tedavi etmiştir. Yüz gençleştirme için, olağanüstü bir yöntem olan Selüler terapinin kullanıldığı Dört Köşe konseptini geliştirdi.

Halen, lenfatik obstrüksiyonu tedavi etmek için mikrovasküler lenf nodu transferinde yeni ufuklara yelken açmakta ve çok seviyeli vaskülarize lenf nodu transferi ile ilgilenmektedir. Halk arasında Fil Hastalığı olarak bilinen ve yaşam kalitesini son derece düşüren bu hastalığın tedavisinde ilk 3 bölge lenf transferi yaparak Türkiye ve Dünya da sınır tanımayan doktorlar listesine girmiştir.

Ayrıca, burun ameliyatında 3D tarama ve baskı teknolojisini uygulayarak ve teknolojiyi simülasyonun ötesine geçen bir seviyeye çekmeyi hedefleyen yeni buluşu "3D Rhinoplasti" yöntemini (3D rhinoplasti'ye hiper bağlantısı) geliştirdi.

Dr. Adnan Erdem ile birlikte “Saç kaybında” algoritmik bir sistemik yaklaşım sunanPixelence İstanbul” yöntemini geliştirdi. Son olarak, Dr. Karaaltın, Göğüs büyütmede "Davinci Robot Teknolojisini ilk kez sunmaktadır.

Rejeneratif tıpta yağ bankalarının kurulmasından, kök hücre ile özel yara ve yüz tedavilerinde, cilt gençliğinin korunması ve iyileştirilmesinde literatüre geçecek uygulama ve tedaviler yapan Dr. Karaaltın, Dünya çapında gerçekleştirdiği ameliyatlarla pek çok alanda öncülük yapmıştır.

İHH İnsani Yardım Vakfı Filistin Meryem Ebu-Matar Gazze Şeridi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert