İlaç şirketlerine yapılacak ödemeye bu yıl zam yok!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İlaç şirketlerine yapılacak ödemeye bu yıl zam yok!
29.01.2018 09:38:16

 

İlaç şirketlerine yapılacak ödemeye bu yıl zam yok!

​Sağlık Bakanı Ahmet Demircan her yıl ilaç şirketlerine yapılan ödemeyi Euro kurundan TL’ye sabitledi.

İlaç şirketlerinin zam artışı bu yıl Euro’yu 2.70 liradan hesaplanacak. Kararnamedeki ‘geçen yılki ortalama Euro kurunun yüzde 70’i alınır’ ifadesine rağmen bu yıl yüzde 65’i olarak uygulanacak. Bu da ilaç şirketlerine yapılan ödemenin daha az artması anlamına geliyor.

İlaç şirketlerine ‘cimri’ kur

Hürriyet Gazetesi’nden Erdal Sağlam’ın haberine göre Sağlık Bakanlığı  kamuya ilaç alımında, ilaç şirketlerine ödediği fiyatı tekrar düşürüyor. Bu yıl aldığı ilaçlarda Euro kurunu 2.70 TL olarak uygulayacak. Konuyla ilgili kararname değişikliğinin bu hafta içinde Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Geçen hafta Sağlık Bakanı Ahmet Demircan başkanlığında bürokratlar ve ilaç üreticileri ile ithalatçılarının katıldığı bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın da bir süre katılıp ayrıldığı öğrenilirken, kurlarda yapılan indirime gerekçe olarak, “Enflasyon beklentilerindeki yükseklik ve bütçe imkânlarının sınırlı olması”nın gösterildiği öğrenildi. Mevcut kararname gereği “geçen yılki ortalama Euro kurunun yüzde 70’i” oranında uygulanan alım fiyatlarında, geçen yılki 2.34 TL’lik kura kıyasla bu yıl yüzde 23’lük artış yapılıp 2.88 TL olarak uygulanması gerekirken, artış oranı yüzde 15 ile sınırlandırılıyor. Geçen hafta bakanların imzasına açılan yeni kararnamede, 2018 yılında uygulanmak üzere, “Bu yılki kur artışı yüzde 15 oranında sınırlanarak uygulanır” şeklinde değişiklik maddesi yer alıyor.

Toplantıda ilaç üreticilerinin zaten çok düşük bir kur uygulandığını, mağdur olduklarını, yüzde 15 sınırlaması ile mağduriyetlerinin artacağını söylemelerine rağmen, devletin imkanları ve makro ekonomik dengeler gerekçe gösterilmiş. İlaç üreticileri şu anda 4.66’larda olan Euro kurunun, yüzde 15 sınırlaması ile  kendileri için 2.70 TL’ye indiğini hatırlattılar. Baz alınan kurun geçen yılın ortalama kuru olduğunu hatırlatan ilaççılar, “yüzde 15 sınırlamasıyla geçen yılki ortalama Euro kurunun yüzde 70’i değil 65’i, bu yıl satacağımız ilaçlar için uygulanmış olacak. Kurlardaki hızlı artışla, bu sürdürülebilir bir oran olmayı aştı” yorumunu yaptılar. Bu yıl Euro kurunun artacağı kesinken, ilaç alımlarında kendilerine neredeyse fiili kurun yarısı kadar ödeme yapılacağını hatırlattılar.

Toplantıda ilaççıların rakamlar vererek, yıl içinde kur farkları nedeniyle bu mağduriyetlerinin daha da artacağı şikâyetini toplantıya katılan bakanlara  ilettikleri öğrenildi. İlaç şirketleri toplantıya katılan bakanların zaten bu indirimi tebliğ etmek için geldiklerini, Sağlık Bakanı Demircan’ın yeni bir bakan olması nedeniyle, belli ki “sektöre sormadan bu işi yapmamış olmak” için toplantı düzenlediğini, yani zaten kararın toplantı öncesi alınmış olduğunu belirttiler.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ilaç üreticileri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert