İlk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
 İlk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?
17.08.2017 09:14:10

 

İlk göz muayenesi ne zaman yapılmalıdır?

Bebeklerin ilk göz muayenesinin ne zaman yapılması gerektiği en çok merak edilen sorulardandır. Liv Hospital Samsun Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serdar Kuruca, dünyaya merhaba diyen her bebeğin ilk 3 ayında mutlaka bir göz hekimi tarafından muayene edilmesini gerektiğini ifade etti.

Liv Hospital Samsun Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Serdar Kuruca göz hastalıklarının büyük çoğunluğunun erken tanı ile tedavi edilebildiğini çocuklarda ise zamanında tespit edilmeyen göz bozukluklarının göz kayması (şaşılık), göz tembelliği, yaşlılık hastalığı olarak bilinen fakat bebeklerde de görülebilen glokom ve katarakt gibi hastalıklar onların az görmesine dolayısıyla geri kalan tüm yaşamlarının etkilenmesine yol açtığını ifade etti. Çocukların göz sağlığının, dünyaya gözlerini açtıklarından itibaren bütün hayatları boyunca başarıları ve mutlulukları açısından çok önemli olduğunu söyledi.

Op. Dr. Serdar Kuruca, 3 yaş ve sonraki periyodik  muayenelerde görme keskinliği ölçümüne, göz tembelliği açısından bilhassa önemli  olduğunu ilk muayenede göz küresi ve çevre dokularda bir anormallik olup olmadığını makroskopik olarak değerlendirildiğini sonrasın da ise göze ışık tutarak ışığın gözden geri yansımasında bir sorun olup olmadığı bakılarak, sonraki muayenelerinin okul öncesi ve okul süresince yılda bir kez tekrarlanması gerekiyor.

Op. Dr. Serdar Kuruca ailelerin çocuklarında gözde kızarıklık veya sulanma, kayma (şaşılık) ,çocukların gözlerini sık sık ovuşturması, göz bebeğinin beyaz ya da puslu görünmesi, gözde titreme, bir gözü kısma ya da kapatma başını bir yana eğerek bakma  ve ailede göz tembelliği teşhisi ve ailede göz bozukluğu belirtilerini gördüklerinde mutlaka bir   uzmana muayene ettirmeleri gerektiğini  ifade etti.

​Liv Hospital Samsun göz kayması göz tembelliği
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert