İlk-Okul Robot Maceralarını Yaşadılar
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İlk-Okul Robot Maceralarını Yaşadılar
13.08.2018 09:56:36

 

İlk-Okul Robot Maceralarını Yaşadılar

Ondokuzmayıs Üniversitesi ve Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “TÜBİTAK 4004 İlk-okul Robot Maceram” projesinde 30 ilkokul 3. Sınıf öğrencisi robotik dünyaya merhaba dedi.

Altı gün süren eğitimlerde öğrenciler robotik kodlama, bilgisayarsız oyun etkinlikleri, sanat ve drama etkinlikleri gerçekleştirdiler. Kodlamayı öğrenen öğrenciler görme engellilere kolaylık sağlayan baston, elektronik aletlere fazla yaklaşınca uyaran robot, çizgi izleyen tırtıl robot, kitap tanıtan robot, trafikte otomatik ilerleyen robot tasarladılar. Robotlarına bowling oynattılar, dans ettirdiler, tavşan gibi hareket ettirdiler. Kurtuluş mücadelemizi hatırladılar. Robotlarına harita üzerinde Atatürk’ün yolunu takip ettirdiler. Mehteran kültürünü öğrendiler. Robotlarını mehteran gibi tasarlayıp, giydirip, yürüttüler.  Sanat etkinliklerinde adım adım hayallerindeki robotları tasarladılar.

Proje yürütücüsü, OMÜ Sınıf Öğretmenliği Araş. Gör. Elif Güven Demir proje hakkında şu bilgileri verdi. Projemizde amacımız, ilkokul 3. Sınıf öğrencilerinde robotik dünya ile ilgili farkındalık oluşturmaktı. Robotların, sanat, spor, fen, matematik, tarih ile ilişkilendirebileceklerini göstermek istedik. Öğrencilerimizin ve velilerimizin olumlu dönütleri bizi çok mutlu etti. Öğrencilerimizin robotik dünyaya ilgilerinin arttığını gözlemledik. Bu eğitim sadece bir başlangıçtı. En önemli kısım bundan sonra başlıyor. Öğrencilerimiz burada öğrendiklerini geliştirmeli, yaptıkları çalışmalarla okullarında ve çevrelerindeki herkese örnek olmalılar. Onlar artık bizim “Robot Bilim Elçilerimiz”. Bundan sonraki süreçte okullarında farkındalık oluşturacaklarına inanıyoruz. Projemize desteklerinden dolayı öncelikle TÜBİTAK’a, Rektörlüğümüze ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze, projede özveriyle çalışan uzman, eğitmen ve rehberlerimize teşekkür ederim.

Projenin kapanışında öğrenciler ziyaretçilere ürünlerini sergilemenin mutluluğunu yaşadılar. Öğrencilere “Robot Bilim Elçisi” rozetlerini kendi kodladıkları robotları getirdi.

Proje eğitimlerini ziyaret eden İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, proje ekibine teşekkür etti. Müdürü Esen; Kodlasam projemiz kapsamında ortaokul öğrencilerimizin algoritmik düşünme becerilerinin gelişmesi için ilçelerimize kodlama atölyeleri kuracağız. İlk-okul Robot Maceram projesinin katkısıyla sürece ilkokul öğrencilerimizi de dahil etmeyi planlıyoruz. Burada eğitim alan öğrencilerimiz okullarında robot bilim elçisi olacaklar. Onların örnek olması ve desteğiyle robotik eğitimler ilkokul düzeyinde de yaygınlaşacak, dedi.

 

Ondokuzmayıs Üniversitesi Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü robotik kodlama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER