İlkadım’da Türk-İslam Sanatları Merkezi Kuruldu
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İlkadım’da Türk-İslam Sanatları Merkezi Kuruldu
16.08.2017 14:25:27

 

İlkadım’da Türk-İslam Sanatları Merkezi Kuruldu

Engin kültür ve sanat zenginliklerine sahip olan Türk İslam Medeniyeti’nin önemli sanatları İlkadım Belediyesi tarafından kurulan Türk İslam Sanatları Merkezi’nde hayat buluyor.

İlkadım Belediyesi tarafından açılan Türk-İslam Sanatları Merkezinde yüzlerce yıllık kültürümüz yeniden hayat bulurken, vatandaşlar ve çevre illerden büyük ilgi görüyor.

Selahiye Mahallesi 100’üncü Yıl Bulvarı üzerinde restorasyonu yapılan Eski Samsun  Evlerinde sanat merkezi olarak  tarihi konak, Türk-İslam Sanatlarının öğretildiği eşsiz bir merkez haline geldi. Restorasyonu yapıldıktan sonra Büyükşehir Belediyesi tarafından İlkadım Belediyesi’ne tahsisi yapılan  konut, İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok tarafından Türk İslam Sanatları Merkezi’ne dönüştürüldü.

Her alanda birçok yeniliğe imza atan İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’un talimatı ile kurulan sanat merkezinde İslamiyet’ten bu yana Türk tarihinin önemini hiç yitirmemiş sanat dalları genç nesillere aktarılıyor.

TÜRKİYE ÇAPINDA ÖRNEK BİR MERKEZ

İstanbul’dan her hafta ders vermek için gelen büyük bir titizlikle belirlenmiş ve alanında uzman eğitmenler tarafından Ebru, Hüsn-ü Hat, Tezhip, Kaligrafi ve Ney gibi sanat dalları sadece Samsunlular tarafından değil Karadeniz genelinde ilgi görüyor. Türk-İslam Sanatları Merkezinde çevre illerden gelerek eğitim alan ve staj yapan üniversite öğrencileri böyle bir merkezin açılmasından duydukları mutluluğu dile getirirken İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok’a teşekkür ettiler.

“GENÇLERİMİZİ SANAL KÜLTÜRDEN KORUYORUZ”

Son zamanlarda hızla gelişen teknolojiyle küçülen dünyanın gündelik sayılacak popüler kültürle gençleri olumsuz etkilediğinin ve bu tehlikenin ciddi boyutlara ulaştığının altını çizen İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, büyük ve köklü bir kültüre sahip olduğumuzu ve bunun mutlaka gençlere doğru aktarılması gerektiğini vurguladı. Tok; “Gelişen teknoloji ve sanal ortamlar, yavrularımız için büyük tehlike barındıran, özünde “sanal” bir kültür haline gelen ve değer yargılarımızla birçok alanda çakışan bir ortam haline geliyor.  Biz yöneticiler olarak gençlerimize kültürümüzü aktarabileceğimiz, onları sosyal medya ortamlarının ve popüler kültürün zararlarından koruyarak asla eskimeyecek sanatlarımızla buluşturabileceğimiz gerçek ortamlar oluşturmak durumundayız. Bu düşünce ile yola çıkarak aslında çoktandır bir ihtiyaç olduğunu düşündüğümüz bu sanat merkezimizi tam da içeriğine uygun bir mekanda hayata geçirmiş olduk. Belediyemize ait tarihi bir binayı hissiyatına uygun olarak yeniden dekore ederek eşsiz bir Sanat Merkezi haline getirdik. Sadece dekorasyonu ve yapısıyla bile farklı bir mekan olan binamızda başta genç kardeşlerimiz olmak üzere her yaştan vatandaşımıza kendi kültürümüzden gelen eşsiz sanat dallarını aktarma şansı buluyoruz” dedi.

“ESKİ KÜLTÜRÜMÜZÜ AKTARIRKEN YENİ KÜLTÜRLERİ TANIYORLAR”

Türk İslam Sanatları Merkezi’nin kendileri için ayrı bir öneme sahip olduğunu ifade eden Başkan Tok, “Türk-İslam Sanatları Merkezimizde eğitim veren değerli hocalarımızın birçoğunu İstanbul’dan getirtmekteyiz. Karadeniz genelinde özellikle üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği kurslarımıza çevre illerden de birçok öğrenci yavrumuz gelmekte. Böylece sanat merkezimiz, yüzlerce yıllık birikimin bir yansıması olan sanat dallarını aktaran eğitmenlerimiz ile farklı illerden gelerek buluşmuş öğrencilerimiz kendi şehirlerine ait kültürleri de paylaşarak yeni kültürlerin öğrenildiği bir merkez haline geliyor” diye konuştu.

İlkadım Belediyesi ürk-İslam Sanatları Merkezin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert