İmam Maturidi’nin Adalet Özgürlük Ve Ahlâk Çağrısı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İmam Maturidi’nin Adalet Özgürlük Ve Ahlâk Çağrısı
28.10.2018 10:00:00

 

İmam Maturidi’nin Adalet Özgürlük Ve Ahlâk Çağrısı

İtikadi Mezhep İmamı Maturidi için Ankara’da yüksek düzeyli Çalıştay düzenlendi...

Ankara’da üç gün sürecek ve İslam dünyasının iki büyük itikadi mezhep imamlarından biri olan İmam Maturidi Uluslararası Çalıştayı başladı. Akıl, hikmet, adalet, özgürlük ve ahlâk kavramlarıyla İslam dünyasında çığır açan itikadi mezhep imamı Maturidi’den, günümüz Müslümanlarının sorunlarına yönelik çözüm haritasının çıkarılması hedefleniyor.

Ankara’da üç gün sürecek ve İslam dünyasının iki büyük itikadi mezhep imamlarından biri olan İmam Maturidi uluslararası çalıştayı başladı. İmam Maturidi’nin düşünce dünyasını anlamak, akıl, hikmet, adalet, özgürlük ve ahlak gibi temel kavramlar üzerinden bu düşünce dünyasının günümüz İslam dünyasında yaşanan sorunlara ışık tutmasını sağlamak amaçlanıyor. Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı’nca, “Kayıp Aydınlanmanın İzinde” temasıyla düzenlenen çalıştaya Diyanet İşleri eski başkanları neredeyse tam kadro katıldı. Başta Diyanet İşleri eski Başkanı Lütfi Doğan, Prof. Dr. Mustafa Sait Yazıcıoğlu, Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Prof. Dr. Mehmet Görmez’in yanı sıra TBMM eski başkanlarından Bülent Arınç ve Cemil Çiçek, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı İdris Güllüce, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün yanı sıra çok sayıda eski bakan, mevcut milletvekili, cumhurbaşkanı başdanışmanları ve Türkiye ve dünyadan çok sayıda ilim adamı katıldı. Uluslararası toplantının açılışına TBMM Başkanı ve eski Başbakan Binali Yıldırım da katılarak İslam dünyasının bugün içinde bulunduğu ilmi ve iktisadi verileri paylaştı. TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Bugün İslam dünyası adeta Moğol istilasına uğramış gibi dağınık ve huzursuzdur. Bunun tek sorumlusu ‘dış güçler’ demek kolaycılıktır” diye konuştu.

BİNALİ YILDIRIM: ADALET VE AHLAKA İHTİYAÇ DUYULAN DÜNYADA YAŞIYORUZ

İmam Maturidi denildiğinde aklıma gelen ilk kavramlar akıl, adalet, bilgi ve hürriyettir. Müslümanların bilim, sanat, felsefede altın çağı 8. ve 13. yüzyıllar arasıdır.” diyen Yıldırım, “İnsanlık olarak hepimiz akıl ve hikmetin arandığı, adalet ve ahlaka ihtiyaç duyulan bir dünyada yaşıyoruz.” dedi. Yıldırım, İslam dünyasının yeniden dirilmesi ve “altın çağ”ını yakalaması gerektiğine işaret ederek, “Yorgunluk, bezginlik bize yakışmıyor. Terör ve şiddet Müslümanların dili olamaz. Cahillik, yokluk ve yoksulluk Müslümanların kaderi değildir” diye konuştu. Binali Yıldırım, Ebu Hanife, İmam-ı Buhari, Farabi, Maturidi, Biruni, İbn-i Sina gibi gelenek oluşturan bilge insanlar yetiştirecek günlerin yakın olmasını dileyerek, çalıştaydan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Çalıştaya Türkiye’de ve dünyada İmam Maturidi ile ilgili bilimsel çalışmaları olan kişiler davet edildi. Çalıştaya ABD, Almanya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan 6, Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden de 42 olmak üzere toplam 48 bilim insanı katılıyor.

AMAÇ, İSLAM’IN BİRLİĞİNE YÖNELİK ÇÖZÜMLER BULMAK

Çalıştayın yürütme kurulunun başkanlığını yapan Türk Dünyası Parlamenterler Vakfı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Abdullah Çalışkan’ın verdiği bilgiye göre üç günlük program ile İslam dünyasında yaşanan sorunlara ve yeni bir Türk-İslam medeniyeti inşasına yönelik tüm dünyaya somut bir yol haritası sunulması hedefleniyor. Bu kapsamda şu soruların cevapları aranıyor: “İslam’ın temel ve vazgeçilmez değerleri etrafında birlik ve beraberlik nasıl sağlanabilir? İslam dünyası kendi köklerini keşfetmek için neler yapmalıdır? Müslümanlar arasında sevgi, kardeşlik, dayanışma ve paylaşma duygularını güçlendirmek için atılması gereken adımlar nelerdir? İslam’ın terör ve şiddet dini olmadığını; akıl, ahlak, adalet, bilgi, hikmet, barış ve özgürlük dini olduğunu göstermek için neler yapılmalıdır? İslam dünyasının tekrar özgüvene kavuşması, aktör ve özne olarak tekrar tarihe yön verebilmesi için atılması gereken somut adımlar nelerdir? Yeni bir Türk-İslam medeniyeti inşa etmek için bugünden hangi temeller atılmalıdır?” Çalıştayın açılış günü yapılan ilk oturumda İmam Maturidi’nin hayatı, yetişme ortamı, düşünce dünyası ve İslam dünyasında oluşturduğu etki ele alındı. Çalıştay bugün sona erecek.

Milli Gazete

mezhep İmam Maturidi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER