​İngilizce tabelaya neden tepki gösterilmiyor!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
​İngilizce tabelaya neden tepki gösterilmiyor!
08.10.2018 11:11:19

 

​İngilizce tabelaya neden tepki gösterilmiyor!

Sürekli dilendikleri için eleştirilen Suriye, Irak, Afganistan gibi ülkelerden gelen muhacirlerin ekmeklerini kazanmak için açmış oldukları işyerlerine astıkları Arapça tabelalar gündem düşmüyor.

BURASI ARABİSTAN DEĞİL AMA WASHİNTON DA DEĞİL

Samsun Haber Gazetesi’nin manşetinde yer alan haberde Samsun'un belirli cadde ve sokaklarında yoğun olarak yer alan Irak, Suriye, Afganistanlı sığınmacıların dilenmek yerine helalinden kazanmak için açtıkları işletmelerde Arapça tabela kullanmalarına gösterdikleri tepkiyi ırkçılıkla süsleyerek "Arabistan’da mıyız" ara başlığı kullanıldı.

CEHALET DİZBOYU; LATİN ALFABESİNE EVET ARAPÇA'YA HAYIR!

Her şeyden önce ‘burası Arabistan değil’ diyerek İslam harflerine itiraz etmek bir cehaletin belirtisidir.

Arapça tabelalara karşı olan vatandaşların görüşlerine yer verilen haberde, 'Burası Suudi Arabistan değil. Yazılacaksa da Türkçe yazılması lazım. Türkiye'de yabancı isim yazılmasına karşıyız. Bazı sokaklar var ki, sanki Samsun'da değil başka bir yerde yürüyorsunuz. Koloni oluşturdular. Farklı bir şehir gibi, uyum göstermeliler” şeklinde tepkilere yer verilmiş.

Arap harflerine gösterilen bu tepki bizlere Vakti zamanında Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de, inançlarından ötürü başını örtmek isteyenleri ‘Arabistan’a gitsinler’ şeklindeki faşist sözlerini açıkladı.

Öte yandan bütün şehri kuşatmış, hatta bütün ülkeyi kuşatmış İngilizce tabelalara aynı tepkinin gösterilmemesi ise çifte standart olarak değerlendiriliyor.

Haberi yapanlar, Türkçe’de Q, W, X gibi harfler olmamasına rağmen, her tarafından bu harflerle bezenmiş tabelalarla dolu olduğunu görmek istememişler.

YABANCI ÜLKELERDE TÜRKÇE TABELA YOK MU!

Mülteci yani muhacirlerin bu tabelaları, bu dili konuşan ve anlayan kendi milletlerindeki insanları çekmek için astıklarını düşünen hiç yok.

Dilendikleri için aşağıla, iş yeri açtıklarında ise tabelalarına itiraz et ne yapacak bu insanlar.

Bu üç esnaf oda başkanının itirazlarından yola çıkarak yurt dışındaki Türk lokantalarının isimlerinin o ülke diline göre yazılması şart koşulursa diyecek bir şey kalmıyor.

O zaman Türk Lokantası Dönercisi İsmi – ‘The Turkish restaurant Rotary’ olacak.

Peki bunu kim anlayacak.

Arapça tabela Samsun Arap harfleri Mülteci
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
salim     2018-10-08 Kardeşim ikinizde yanlışa yanlışla cevap veriyorsunuz. Tabelalar tabiki Türkçe olmalı. Burası Türkiye. Tabeladan dil öğrenimi olmaz. Siz gidin Fransaya bir tane Fransızcadan başka tabela bulabiliyormusunuz. Karamanoğlu Mehmet beyi rahmetle anıyorum
vatandaş     2018-10-08 ben de ilk akasyam.com gibi düşündüm, ingilizce tabelalara niye ses etmiyorlar diye.biraz daha düşününce ırkçılara hak verdim, arapça tabelaların detayında kimbilir daha neler yazıyor, istanbulda 81 berber açılmış, oda fiyatı 20 tl olan traşı suriyeliler 5 tlye kadar yapıyormuş.birilerinin taksicileri korumak için "yok öyle uber muber, o iş bitmiştir" dediği gibi berberimizi korumak için "yok öyle arapça traş 5 tl, berberci ne derse o" deme vaktinin geldiği haberidir bu...anlayan anladı
GALERİLER
Advert