İnşaat sektörü 2019’da nasıl yükselişe geçecek!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İnşaat sektörü 2019’da nasıl yükselişe geçecek!
20.02.2019 10:36:49

 

İnşaat sektörü 2019’da nasıl yükselişe geçecek!

​Belediyelerden alınan inşaat ruhsatlarında 2018'de geçen yıla nispeten yarı yarıya azaldı.

Artan maliyetler, düşen talep, inşaat sektörü yatırımlarını yüzde 50'ye yakın azalttı.

2018 yılında daralana sektörde son 4 yıllık büyüme ivmesi tamamen durdu ve GSYH’dan aldığı payı iyice küçüldü.

Son bir yılda sektöre verilen teşvikler ve yapılan kampanyalar da kalıcı bir toparlanma süreci başlatmaya yetmedi.

Öte yandan asgari ücret artışının sektörde maliyetler üzerine ilave bir yük getirdi.

İnşaat Sektörel Bakış 2019 raporunda 2017’de ortalama yüzde 12 seviyesinde olan konut kredi faizleri, 2018’in üçüncü çeyreğinde yüzde 29’a dayandığı belirtilerek konut alımlarını daralan iç piyasayla birlikte artan faiz oranlarının da etkilediği belirtiliyor.

Raporda 2018’in ilk 10 ayında ipotekli konut satışları, 2017’nin aynı dönemine göre yüzde 34 azaldığı,

Yabancıların gayrimenkul alanındaki yatırım tutarı, 2018’in ilk 10 ayında, 2017’nin aynı dönemindeki 4,1 milyar dolar seviyesinde sabit kaldığı,

2018’in üçüncü çeyreğinde İstanbul ve Ankara’daki konut fiyatları enflasyonu toparlanma eğilimine girerken, yıl ortasına kadar yüksek seyreden İzmir’deki fiyat artışları da sert bir şekilde yavaşladığı,

2018’in ilk 10 ayında ticari gayrimenkul sektöründe yeni kiralamalar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.31 azaldığı,

Yurt dışında üstlenilen projelerin bedeli 2018’in ilk 11 ayında 15,8 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği belirtiliyor.

DÜŞÜK FAİZ VE DEVLET TEŞVİKİ

Sektörün 2019 içinde toparlanabilmesi için finansal piyasalarda istikrarın ve bunun ekonomik birimlerin güveninde oluşturacağı pozitif yansımanın en kısa süre içinde ortaya çıkması gerektiğini belirtilerek hükümetin 2019’da sektörü canlı tutacak enstrümanları devreye almasının zorunluluğuna vurgu yapılıyor.

YENİ ÜMİT AFRİKA

Sektör temsilcileri, 31 Mart’ ta gerçekleşecek olan yerel seçimlerinden sonra sektörün canlanabilmesi için ikinci ‘100 Günlük Eylem Planı’nda’, tasarruf yaklaşımının yumuşatılması gerekliliğine de vurgu yapıyor.

Raporda, kısa ve orta vadede ticari gayrimenkul sektöründe görünüm zorlu olsa da uzun vadede yeniden cazibe merkezi olabileceği yorumu yapılırken, özellikle turizmde bahar havasının devam edeceğine dair genel kanının, ağırlıklı iyileştirmeye yönelik inşaat projelerinin önünü açabileceği belirtiliyor.

Raporun son bölümünde Afrika pazarının 2019’da da Türk müteahhitlerin gündeminde daha çok yer alacağı, beşeri ilişkilerin arttığı Güney Amerika ülkelerinin de potansiyel sunan pazarlar olacağı vurgulanıyor.

inşaat sektörü
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER