İran ve PKK’dan İdlib Oyunu!
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
İran ve PKK’dan İdlib Oyunu!
18.09.2018 10:13:41

 

İran ve PKK’dan İdlib Oyunu!

Önce terör örgütü PKK ardından da İran, Rusya ve rejimin geniş çaplı katliam yapmaya hazırlandığı İdlib operasyonuna katılmayacaklarını açıkladı. Terör örgütü YPG Sözcüsü Mahmud, İdlib’in gündemlerinde olmadığını, asıl hedeflerinin Afrin olduğunu söyledi.

Düne kadar rejimle oturduğu müzakere masasında İdlib operasyonuna askeri destek sağlayacağını açıklayan terör örgütü Suriye PKK’sın son günlerde İdlib operasyonu ile ilgili farklı açıklamalar yapmaya başladı. Özellikle Suriye PKK’sı YPG Sözcüsü Nuri Mahmud neredeyse günaşırı yaptığı açıklamada “İdlib operasyonuna katılmayacağız” şeklindeki ifadelere özellikle vurgu yapması dikkatlerden kaçmıyor. Uzmanlara göre, özerklik konusunda elinde koz bulundurmak isteyen Suriye PKK’sının ağız değiştirmesinde farklı alt mesajlar var.

“TALEP REJİMDEN GELSİN”

Uzmanlara göre, bunlardan biri, “Talep rejimden gelsin” mesajı. Özerklik konusunda bütün kozları rejime kaptırmak istemeyen terör örgütü, İdlib’e yönelik olası bir operasyonda rejimden “Siz de katılın” demesini bekliyor. Yapılan hesabına göre, davet rejimden gelirse, terör örgütü bölgede siyasi ve askeri bir aktör olduğunu ispatlayacak.

Askeri hareketlilik göze çarpıyor

PKK ve İran benzer açıklamalarla bekleme pozisyonunda kalırken, Suriye’nin diğer bölgelerinde yaşanan askeri hareketlilikse gözden kaçmıyor. DAEŞ ile mücadele bahanesi ile Suriye genelinde 20’den fazla askeri üs kuran ABD’nin biri El Tanf Askeri üssü olmak üzere 3 noktada tatbikat yaptığı açıklandı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, tatbikat 7 Eylül’de Deniz Piyade Kolordusu tarafından gerçekleştirildi.

REJİM ASKERİ OLACAKLAR!

Uzmanlara göre PKK’nın ağız değiştirmesinin ikinci sebebi ise, “Türkiye’nin tepkisinden kaçınmak.” Daha önce rejimle oturduğu müzakere masasında rejim askeri olmaya hazır olduklarını beyan eden terör örgütü liderleri, PKK’lı teröristlere rejimin askeri kıyafetlerini giydirerek İdlib operasyonuna katılacak. Böylece hem resmen operasyona katılmamış olacaklar hem de rejimle yapılan anlaşmanın gereğini de yerine getirmiş olacaklar.

“ASIL HEDEF AFRİN” VURGUSU

Türkiye’nin Zeytin Dalı Harekâtı karşısında Afrin’den kaçmak zorunda olan terör örgütü sürekli Afrin’i gündeme getirerek hedef şaşırtmaya çalışıyor. YPG Sözcüsü’nün “Biz Afrin’de Türk güçleri ile savaşıyoruz. Bizim amacımız İdlib değil, dediğimiz gibi Afrin’dir” şeklindeki ifadesini değerlendiren uzmanlar, terör örgütünün son dönemde Afrin’de vur-kaç taktiği ile düzenlediği terör saldırılarının İdlib’de başlaması beklenen operasyonla paralel bir şekilde artacağına dikkat çekti.

İRAN KATILACAK MI?

Günün en dikkat çekici mesajı ise İran’dan geldi. Suriye savaşı boyunca sahada desteklediği terör örgütleri aracılığı ile Esed’e arka çıkan İran, İdlib operasyonuna katılmayacağını açıkladı. “İran’ın Suriye’deki varlığı askeri danışmanlık düzeyinde” olduğunu belirten İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi, İran’ın rejim ve Rusya’yla birlikte İdlib’e düzenleyeceği olası bir operasyona katılmayacağını ifade etti. İran her ne kadar bölgede askeri operasyona katılmayacağını açıklasa da bu durum gerçeği yansıtmıyor. “İran askeri” olarak açıktan tanımlanan birlikleri olmamasına rağmen, bölgede desteklediği ve mezhepçi duygularla katliama imza atan terör gruplarını desteklediği biliniyor. İran’ın İdlib’de yaşanması muhtemel büyük bir katliam karşısında gelmesi muhtemel uluslararası tepkiden kaçınmak için böyle bir açıklama yapma gereği duyduğu belirtiliyor.

FRANSA DA BÖLGEDE!

Tatbikat anlarının paylaşıldığı fotoğraflarda, FGM-148 tipi tankların kullanıldığı ve bazı askerlerin ise paraşütle iniş yaptığı görüldü. Bunun yanı sıra, Suriye’nin petrol yatakları konumunda olan Deyrizor YPG/ ABD ortaklığında devam eden işgal faaliyetine Fransa’nın da katıldığı haberlere yansıdı. Fransa ordusuna ait olan zırhlı askeri araçların Suriye’nin petrol yataklarının bulunduğu Deyrizor’da bulunduğu görüntüler Fransız basını tarafından değerlendirildi.

Diriliş Postası

PKK İran İdlib
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER