Işid, Öldürüldüğünü Doğruladı
SON DAKİKA
Sol Ok
Sağ Ok
Yazarlar - Köşe Yazıları
Samsun Haber – Akasyam Haber  Samsun'dan son dakika haberler – dünyanın haberi bu sitede
ANASAYFA Genel Güncel Gündem Siyaset Samsun Haber Kent Kültürü Türkiye Dünya Ekonomi Kültür Tarih
Işid, Öldürüldüğünü Doğruladı
11.07.2017 12:04:32

 

Işid, Öldürüldüğünü Doğruladı

Terör örgütü IŞİD, liderleri Ebu Bekir El-Bağdadi’nin öldürüldüğünü doğruladı.

El Sumaria Televizyonu'nun adını açıklamadığı bir IŞİD kaynağına dayandırdığı haberini kaynak gösterdiği haberlerde, Bağdadi'nin öldürüldüğü ve yerine "yeni halife" getirildiği belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan 16 Haziran’da yapılan açıklamada Mayıs ayı sonlarında Rakka kentinin güney banliyösünde düzenlenen bir Rus hava saldırısında Ebu Bekir El-Bağdadi’nin öldürülmüş olabileceğini duyurulmuş, ancak bu konudaki bilgilerin çeşitli kanallar vasıtasıyla teyit edilmesi sürecinde olduğu belirtilmişti.

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi'nin öldürülmesinin ardından, Irak'ın eski devlet başkanı Saddam Hüseyin döneminde Irak ordusunda görev yapmış olan Bağdadi'nin yardımcıları İyad el Ubeydi ve Ayad el Cumeyli en olası lider adayları olarak gösteriliyor.

Örgütün savaş bakanı olarak görev yapan Ubeydi 50'li yaşlarında. Örgütün güvenlik kolu Amniya'nın başındaki Cumeyli ise 40'lı yaşlarında. Irak devlet televizyonu Nisan ayında yaptığı bir açıklamada Cumeyli'nin öldürüldüğünü söylemiş fakat bu doğrulanamamıştı. Her iki isim de Irak'ta 2003 yılındaki ABD işgalinin ardından Sünni Selefi ayaklanmasına katılmışlardı.  

İkili, 2016 yılında Bağdadi'nin o zamanki yardımcısı Ebu Ali el Anbari, Çeçenistan uyruklu savaş bakanı Ebu Ömer el Şişani ve örgütün Suriye'deki propaganda çalışmalarını yürüten Ebu Muhammed el Adnani'nin bir hava saldırısında öldürülmelerinin ardından İslam devleti liderinin önde gelen iki yardımcısı oldular. 

ışid Ebu Bekir El-Bağdadi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
GALERİLER
Advert
Advert